>

» Yeni Düzenleme Sonrası Blogcu'ya Öneriler


Bu yazımızda blogcu.com'un daha iyi noktalara gelebilmesi ve kullanıcılarının ihtiyaçlarına daha iyi şekilde cevap verebilmesi için yapılabileceklerden bahsedeceğiz.

 

Blogcu.com hepimizin içerisinde olduğu bir gemi. Bu geminin kaptanlarının yanlış kararlarının kaptanlar da dahil olmak üzere gemideki herkesi etileyeceği bir gerçek. Tüm üyeler yarın blogcu.com'u bırakırsa ortada blogcu.com diye bir şey kalmaz. Yani biz üyeler aslında blogcu'yu blogcu yapan kişileriz ama dümen bizde değil. İşte bu noktada üyeler olarak gözlemlediğimiz eksiklikleri, olmasını istediklerimizi doğru bir şekilde blogcu yönetimine iletmemiz ve bunun takipçisi olmamız hem içinde bulunduğumuz geminin-dolayısıyla da bizim daha sağlıklı yol almamızı sağlayacak, hem de kaptanlara karar aşamalarında daha yardımcı olmuş olabileceğiz. İşte biz de pek çok blogcunun bildiği ve takip ettiği bir site olarak hem de bu işin içinde oldukça fazla emek harcayan kişiler olarak blogcu yönetimine ulaştırmayı hedeflediğimiz analizlere sitemizde yer veriyoruz.

Bu analizimizde yenilenen blogcu ile ilgili olarak eksikliklere, yapılabileceklere dair oldukça geniş bir açıklamada bulunacağız. Takipçilerimizden ricamız bu analizleri kendi görüşleriyle zenginleştirmeleri. Emin olun yazımız sizin katkılarınızla değiştirilerek daha da zenginleşecektir.

 

Malumunuz üzere blogcu.com bu seninin başlarında pinterest.com benzeri bir yapıya dönüştürüldüğünde blog sahipleri olarak oldukça zor zamanlar yaşamıştık. Ve nihayet eskiye dönüş olacağı haberini aldığımızda, hatta bunu resmi blogcu duyurusundan 2 gün önce takipçilerimizle Blogcu Eski Haline Dönüyor haberimizde paylaştığımızda hemen yeni düzenleme gelmeden blogcu.com ekibine kullanıcılar olarak düşüncelerimizi iletelim istedik. Buna bağlı olarak da konuyla ilgili olarak Yeni Düzenleme Öncesi Blogcu'ya Tavsiyeler yazımızda da önerilerimizi sıraladık. Ve kısa bir süre sonra beklenen değişim geldi. Listemizdeki maddelerin bir kısmının blogcu.com yetkililerinin de listesinde olduğunu ve bu sorunların giderildiğini-önerilere kulak verildiğini gördük. Ancak yapılmayanlar da vardı ve aynı zamanda yapılan değişiklik yeni eksikler de doğrumuştu. İşte tüm bunları bu yazımızda yeniden ele alacağız ve yeni sistemin geliştirilmesi için blogcu yetkililerine önerilerde blunacağız.

 

Yeni önerilere geçmeden önce daha önce yazdığımız yazıyı buraya yapıştırıp nelerin yapılıp yapılmadığna isterseniz birlikte bakalım. Birebir kopyalayıp yapıştıracağımız bu yazıyla ilgili maddelerin arasına da şimdiki durumları mavi renkteki eklemelerle yorumlamış olacağız:

 

Öncelikle değiştirilmesi gereken şeylere "blogcu'nun bazı politiakaları" üzerinden başlayalayalım.

Daha etkin iletişim kurulmalı: Blogcu'nun blogcularla etkileştiği temel mecra onun kendi yardım blogu olan blogcuyardim.blogcu.com. Ancak ne var ki bu sancılı dönemde dahi ilgili blogda hiçbir açıklama yapılmadı. Orada yazılacak 1-2 cümle dahi kullanıcıları rahatlatmaya yeterdi. Önümüzdeki süreçte kullanıcılarla daha etkileşim içinde olunmalı. Bir diğer husus ise yetkili gördüğünüz mecranın daha açık ve net şekilde bildirilmesi. Okunma sayıları da gösteriyor ki, blogcuyardim blogundan pek çok kullanıcının haberi dahi yok.

Yukardaki maddede bahsedildiği gibi bizce henüz blogcuyardim blogu hala yeterince ön plana çıkarılabilmiş değil ancak son zamanlarda yapılan duyuruların tüm blogcu içerikleri arasında uzun süre en önde tutulması da bu konudaki doğru adımlardan biriydi. Bunun yanında son zamanlarda ilgili bloga daha fazla içerik girildiği ve kullanıcıların maillerinin de oldukça kısa sürelerde, detaylı olarak yanıtlandığını da görüyoruz. Bu noktada destek ekibindeki arkadaşlara özel olarak teşekkür etmek istiyoruz.

 

"Ben yaptım oldu." mantığı bir kenara bırakılmalı: Hiçbir şey yapmamaktansa bir şeyler yapılmasını elbette daha anlamlı buluyoruz ama yine de bazı adımlar atılmadan önce bunun kullanıcılar tarafından nasıl algılanacağını da iyi analiz etmek lazım. Son olayda olduğu gibi "Pinterest gibi olalım mı?" diye sorsaydınız alınacak tepki elbette olumsuz olacaktı. Yine başa dönülüyor ancak kaybedilen blogcular, yitirilen imaj, azalan trafik geri gelir mi; gelirse ne kadar sürede geri gelir belli olmaz. Geçen sürede blogcu'nun dönüşümüne harcanan enerji yerine pinterest emsali yeni bir yerli proje yapılsaydı belki o projeyi de Türkiye'de ilk 100'de-1000'de görmeye başlamış olacaktık. Özetle, bundan sonra atılacak olan adımlar bir anketle, bir tartışma aracılığıyla atılabilir. En azından blogcu'yla en fazla yatıp kalkan ilk 10, ilk 100 blogcu ile sürekli iletişim içersinde olmalısınız.

Bunu test edebileceğimiz bir ortam yeterince olabilmiş değil ancak son yaşanan olayın blogcu yönetimi için de önemli bir tecrübe olduğu çok açık. Zannediyoruz bundan sonra atılacak adımlar daha duyarlı, kullanıcıları dinleyen şekilde olacaktır.

 

 

Ve şimdi gelelim sistem olarak neler yapılabileceğine;

Mümkünse wordpress'e geçilsin: Bunu kesin bir talep olarak ifade etmek çok zor ancak düşünülmesinde fayda olduğuna inanıyorum. Eğer tüm veriler sağlıklı bir şekilde wordpress altyapısına geçirilebilirse, en profesyonel blog altyapısının da imkanları önümüze serilmiş olacak. Blogcu açısından hazır belirsizlik-karmaşıklık içindeyken belki sancılı da olsa wordpress gibi iddialı bir altyapıya geçmek için en doğru, en tolere edilebilir zaman şu andır belki de.. Ancak bunun zorluğuna binaen bu isteği ben bir opsiyon olarak görüyorum. Fakat bu uygulama yapılmasa da wordpress'in örnek alınmasını ve geliştirmelerin bu paralellikte yapılması gerektiğini savunuyorum.

Evet malesef wordpress'e geçilmedi. Yeniden bir sistem yazıldı ama elbette bu sistem wordpress'in özellik olarak yarısı bile değil. Yine de bu yolu tercih etmelerinde bir bildikleri vardır diyoruz.

 

Özgürlük-özgürlük-özgürlük: Evet önemine binaen 3 kere ifade ettiğim bu olayı çok önemsiyorum. Yeni altyapıda ne yapılırsa yapılsın, ne eklenirse eklensin ama hiçbir şey zorunlu olarak dayatılmasın, tam esneklik sağlansın. En faydalı uygulamalar dahi opsiyonlu olsun. Bir örnek vermek gerekirse: Sosyal medyanın bloglara katkısı inanılmaz büyük. Her blogcu bunu bilecek diye bir şey yok, bu noktada blogcu yetkilileri yeni düzenlemede de elbette sosyla medya unsurlarını olabildiğince kullanmalılar ve bu konuda blogculara destek olmalılar ama bunu dayatmamamalılar. Misal ben site adresimin ya da yazımın beğenilmesinin haricinde oluşturduğum facebook sayfamın beğenilmesini de önemsiyorum. Bu nedenle sayfamın beğenilmesi için butonlar koydum. Eğer klasik beğen butonları benim bu butonumun etkinliğini azaltırsa sayfamı daha az kişi beğenecek. Fakat site url beğenmeden sağlanan dönüşüm oranı %1 ise ve fakat facebook sayfası beğenmeden gelen dönüşüm oranı %5 ise facebook sayfamın beğenilmesinin url beğenilmelerine kurban gitmesi hem benim, dolaylı olarak da blogcu'nun kaybetmesi demek. Belki beğen butonları benim sitemde yazının üstünde değil de altında daha verimlidir ve ben alta koymak istiyorumdur. Sonuç itibariyle verimlilik için tüm imkanlar sağlanmalı ancak mikro optimizasyon site sahiplerine bırakılmalı. Bu aslında toplamda tüm blogcu'nun optimizasyonunu da sağlayacaktır.

Evet, bu maddede bahsettiğimiz özgürlük konusuna yeni blogcu'da mümkün olduğunca dikkat edildiğini görüyor ve kendilerine bu konuda çok teşekkür ediyoruz. Doğrusu buydu..

 

Asla kendinize yontmayın: Böyle söylediğim için üzgünüm ama gerçek bu. Mevcut bloglarda en üstte yer alan beğen butonunun aslında blogcu facebook sayfasına ait olması, sayfalarımızın facebookta paylaşılması sonucu başka birisinin linkimize tıklandığında blogcu uygulamasının beğenilmeye zorlanılması, şişirilmiş dev blogcu logolu blogbar, ilk düzenlemede yer alan "blogcu sayfası - blogcu.com" gibi aşırı reklam kokan bir ekin başlığa getirilmesi, sayfalara eklenen izlesene eklentisi gibi tüm detaylar bu konuda verebileceğim örneklerden bazıları. Blogcu'nun kullanıcılardan değil, kullanıcıların blogcu'dan beslenmesi lazım. Eğer kullanıcılar büyürse zaten büyüyen blogcu olacak.

Burdaki bahsettiklerimizden de bir kısmı düzeltildi, bir kısmı ise hala duruyor. Duranlardan bana göre en rahatsız edicisi facebook beğenmelerinin blogcu.com kendi facebook hesabı için kullanılıyor oluşu. Bunun yanında sol kolondaki izlesene eklentisini şablon değiştirerek kaldırmak mümkün. Bunun yerine üst bara bir izlesene eklentisi eklenmiş ama görünü olarak beni çok da rahatsız etmiyor, bir reklam gibi düşünüyorum. Olmasa daha iyi ama elbette karar sizin. Fakat burada çok önemli bir husustan bahsedeceğim, o da o eklentideki içeriklerin mahiyetleri ile ilgili. Orada "Bikinili Dans" şeklinde bir tanıtım da gördüm. Buradaki içerikler her ne kadar muhtemelen otomatik belirleniyor olsa da çok iyi ve hassa bir filtreden geçmesi kanaatindeyim. Herkesin kendi tercihidir ama şahsen ben YGS Konularına bakmaya gelmiş ziyaretçilerimin akıllarına "Bikinili Dans"ı sokmak istemem. Bunun yanında yukarıda bahsedilen blogbar konusunda oldukça incelmeye gidilmesi ve başlığın çok daha özgür ve eksiz bırakılması da olması gereken takdire şayan hamleler ;)

 

Blogcular bütünün parçası değil, bireysel olmalılar: Sayfamızda yazımızı okuyan ziyaretçi sol kolonda yer alan "diğer içerikler" kısmındaki bir yere tıkladı ve sitemizden çıkıp gitmiş oldu. Anasayfaya dönmek istedi ve sayfanın yukarısındaki "Anasayfa" yazısına tıkladı, meğer buradaki kasıt blogcu anasayfası imiş, blogcu'nun anasayfasına gitti. Yazımızın altındaki etiketlerden birine tıkladı, blogcu'nun ana etiket dizinine gitti. Arama yaptı, tüm blogcu'nun arama sonuçlarına gitti ve yine sitemizden çıktı. ... Misallerde görüleceği üzere kaliteli içeriğiniz, emeğiniz ile binbir zahmetle çektiğiniz ziyaretçiyi kaybetmek için o kadar çok yer var ki. Tüm bunların nedeni blogcu'nun tek site, blogcu'ların ise blogcu.com sitesi için içerik üreten kişiler olarak görülmesi. Bu uygulama da blogcuları blogcu'dan soğutan önemli etkenlerden bir tanesi. Oysa ki, blogspot, wordpress gibi öncü sistemlerde bunun benzeri uygulamaları göremiyoruz. Bu yaklaşımın seo açısından da hiçbir fayda sağlamadığını da ayrıca görmüş olduk.

Bu sorunlar "standart görünüm" şablonlarda devam etse de blogcu tarafından diğer yayınlanan şablonlarda ortadan kalkmış diyebiliriz. Zaten HTML şablon yapımına izin verildiği için de bu konuda oldukça özür olduğumuzu belirtebilirim.

 

Pinterest kopyası olmaktan kesinlikle vaz geçilmeli: Eğer yeni düzenleme mevcut altyapı üzerinden gidecekse yine eksik kalmış olur. Şu anki yapı blog yazma mantığına çok uzak. Misal olarak bu maddenin "madde numarası: 5" ama solda sadece bir madde imi işareti var, "tınrak içindeki bu yazının altı çizili", "tırnak içindeki bu yazının üzeri çizili" , "tırnak içindeki bu yazı sağa yatık" ve de "tırnak içindeki bu ifade de bir link" aslında fakat nereden belli değil mi? Sistem blogda yazının altını çizmek, link vermek kötü bir şeymiş gibi bunların tüm bu önemli stil düzenlemelerini bozuyor. Oysa link vermek bir blog için vazgeçilmez değerde önemli bir unsurdur. Üstelik yazı yazma panelinde bu özellikler varmış gibib gösterilmiş. Madem stillerimiz bozulacak, bari panelde de olmasaymış tüm bunlar. Bu gibi tüm bu hatalardan bir an önce dönülmeli.

Orjinal yazıya baktığınızda yazıda bahsedilen hiçbir stil değişikliğinin olmadığını görmekteydiniz. Ancak yeni düzenlemede css dosyaları da dahil olmak üzere kodlar bize açıldığı için artık bu tarz sorunlar da çözüldü diyebiliriz.

 

SEO olmazsa olmaz: Nokta Medya bünyesinde bu alanda uzman kişilerin olduğuna şüphe yok. Ancak konunun önemine binaen tekrar vurgulamak istiyorum, SEO'ya mümkün olduğunca önem verilsin. Gerekirse bu alandaki en uzman kişilerin kontrolü için dışarıdan destek alınsın. Bunu söylemeyi aslında abes olarak görüyorum ancak şu misal de bana bu konuda gerekli özenin gösterilmediğini düşündürüyor: Örneğin sitemdeki "blogcu-kodlari" kategorisinin sayfa başlığı ne olmalı? Cevap: "Blogcu Kodları" Ama gel gör ki bu kategorinin başlığı ilk anda şöyle ayarlanmıştı: "(sitemin genel başlığı olan) Blogcu Şablonları - ygslys blogcu sayfası - blogcu.com" Olması gereken başlıkla mantıki uyum sıfır. Bir de site içi link uyumu ayrı sıkıntı. Kategoriler kısmında link olarak yer alan kategori adı da "Blogcu Kodları" olması gerekirken orada bunun url formatına dönüştürülmüş hali, yani "blogcu-kodlari" ifadesi yer alıyor. Bu sadece bir örnek ve bunun gibi o kadar çok hata var ki.. SEO'nun bu kadar temel konularında böyle büyük hataların yapılması bu kadar büyük bi site için kabul edilemez bir durumdur.

SEO konusunda önceki düzenlemeye nazaran iyileştirmelerin yapıldığını görüyor ve bunun için teşekkür ediyoruz. Ama lütfen bu konuda mevcutla yetinilmesin, en iyi SEO uzmanlarıyla çalışışılsın ve site sürekli geliştirilsin. Yukarıdaki maddede bilhassa kategori konusuna değinildiği için söylemek istiyoruz ki malesef kategorilere gidildiğinde yine bizi kategori başlığı değil de sitenin genel başlığı karşılamakta. Bunun yanında kategori konusu muazzam sıkıntılarla da geri gelmiş durumda. Ve yine görüyoruz ki bu konuda çok büyük bir hata yapılmış malesef. Eğer blogumuz için standart görünüm"ü seçersek anasayfada kategoriler adı altında eskiden beri kullanageldiğimiz sınıflandırılmaya yer verildiğini göüyoruz, yani eski kategori sistemi devam ediyor. Ancak sitemap.xml'e girdiğimizde bu kategori sisteminin yerine yeni panolarım sisteminin kullanıldığını görüyoruz. Bunun yanında zaten yeni şablonlarda eski kategorilendirmeyi verecek bir şablon etiketi bulunmamakta, bunun yerine yeni panolarım sistemine yer verilmektedir. Buna sebep neydi, burada nasıl bir mantık var bilmiyorum ama eski kategorilerin bir gecede iptal edilmesi muazzam bir hata. Binlerce yazısı olan arkadaşlarımız var. Bir anda bu kişilerin yaptıkları tüm sınıflandırma çöpe atılmış oldu. O kategorilere sağlanan linkler, kategorilerin arama motorlarında aldığı değerler vs ne varsa hepsi gitmiş oldu. Şimdi bu kişiler gidip tek tek yazılarını yeni oluşturacakları kategorilere mi taşısınlar. Elbette insanlar emeklerinin bir kısmının bir gecede çöpe atılmasından oldukça şikayetçiler ve her yanlış hamle blogcu'ya işi bilen pek çok blogcu'nun kaybedilmesi olarak yansıyor. Lütfen bu konularda daha hassas olunsun.

 

Reklamlar bıktırmamalı: Elbette ücretsiz hostingin bir bedeli olmalı, bu bedel de reklamlar. Türkiye şartlarında reklam ücretlerinin de düşük olduğu bir gerçek. Tüm bunlar dikkate alındığında bloglarımızda yayınlanan yoğun reklamın da anlaşılabilir olması durumu var. Yine de Nokta Medya bu işi mümkün olan en az reklamla götürmeye çalışmalı. Aksi halde yoğun reklamlar daha az blogcu, daha az blogcu daha az trafik, bu da dolayısıyla daha az reklam geliri demek. Bu reklamlar finansal açıdan işin olmazsa olmaz seviyesinde mi seyrediyor bilemiyoruz ama siteye giren bir kullanıcıya 10 sn splash reklam gösterilmesi, akabinde sitede en üst alanda büyük bir banner gösterilmesi ve en nihayetinde sayfa aşağı kayarken sağ alt köşeden bir reklamın daha çıkması gerçekten de kabul edilebilir sınırların ötesinde. Eğer blogcu kendine yeni bir gelir kapısı açmak isterse, reklamları makul seviyeye çektikten sonra ve kalitesini artırdıktan sonra isteyen kullanıcılar için ücretli reklamsız bir tür çıkartabilir. Ya da başka gelir modelleri üzerinde kafa yorulabilir.

Eski günlere nazaran özellikle splash reklamlarda azalmalar görsek de bunun izlenen politikadan mı yoksa reklam yayınında belli rakamın altına inilmemeisinden mi bilmiyoruz. Ama dediğimiz gibi bu da hassas bir konu ve lütfen site olabildiğince reklamlara boğulmasın.

 

Profesyonel domain desteklenmeli: com, net, org gibi üst seviye profesyonel alanadları altında yayın yapabilmek için yeni blogcu'da bir özellik yok, eski blogcu'da ise bu özellik çalışmamakta idi. Bu özelliğin eklenmesi ile bir sonraki aşamaya geçmek isteyen blogcular da artık sistemde kalacak ve blogcu için trafik üretmeye devam edecekler.

Bu madede gelişme olup olmadığını analiz etmek için belki henüz erken ama bu konuda da bir çalışma yapılmasını başarılı blogcular dört gözle bekliyor, lütfen dikkate alınsın.

 

Mobil sürüm opsiyonel sunulmalı: Mobilin önlenemez yükselişi sürmeye devam ediyor. Bu açıdan mobil sürümü destekleyen bir özellik de olmalı ancak bu panelde isteğe bağlı bırakılmalı. Mobil olarak sitesini desteklemek isteyenler olabileceği gibi mevcut temalarının mobile olabildiğince uygun olduğunu düşünenler bu özeliği aktif etmek istemeyebilirler.

Bu konu da aceleye getirilecek bir konu değil, ileride bu konuda da bir çalışma yapılmasını umuyoruz.

 

Çoklu yazar desteği gelmeli: neoturk arkadaşımızın önerisiyle eklediğimiz bu maddeye göre bloglar artık pek çok kullanıcı-yazar tarafından yönetilebilmeli. Normalde haftada bir içerik üreten bir kişinin yönettiği bloga eğer 6 kişi daha aynı ortalamayla destek verirse, bu her gün içerik üretileceği anlamına da gelir ve bloglar bir kişinin bırakmasıyla unutulup gitmezler.

Aslında wordpress'e geçilmiş olsaydı wordpress'e geçmenin zorluklarını atlattıktan sonra elimizde muazzam özelliklerde bir sistem olduğunu görecektik. Çoklu yazar desteği de wordpress'in belki yıllar önce çözdüğü konulardan biri idi. Yine de mevcut yapıda devam edilme kararı alındığına göre bu konuda bir gelişmenin de ileride bir gün yapılacağını ümit ediyoruz.

 

Birebir olarak eski sisteme dönülmediği ifade edildi ama bu günlerde mumla aradığımız o eski sistemde de şu bazı eksik ve geliştirilebilir noktalar vardı. Eski sistem baz alınarak yapılacak değişikliklerde şu noktaları da es geçmemek lazım:

 

Yazı etiketi karakter sınırı artırılmalı.

Malesef bu sınır hala 19-20 karakter olarak durmakta. Bunun yanında etiket konusunda bence yine büyük bir hata yapıldı, etiket sistemi sayfadan kaldırıldı. Eğer etiket sistemi yanlış bir uygulama olsaydı, blogspot (ki google ürünüdür)  tüm altyapısını etiket sistemi üzerine kurmazdı. Blogspotta kategori özelliği yok ama bunu da sağlayan etiket sistemi var. Wordpress etiket bulutlarıyla vs pek çok etiket uygulamasıyla etikete oldukça değer veren ve bundan da beslenen bir yapı. Blogcu nasıl oldu da etiket sistemindeki karakter sınırını kaldırmadığı gibi bunu sayfalarından kaldırdı, anlamak çok zor. Şimdi etiketlere sadece sayfanın meta tag'ları (etiketleri) arasında yer veriliyor ama burada da karakter sınırına bağlı olarak anlamsız kelimeler işlemeye devam ediyoruz.

 

Etiket sistemi düzgün çalışmıyor, girilen bir etiket yazısı bulunanamamış gözükebiliyor. Etiket bulutu sistemi verimli değil.

Etiket bulutu sistemi zaten artık olmayan bir şey. Bunun yanında etiketler mantığında arama yapan arama fonksiyonunun da düzgün çalışmadığını görebiliyoruz.

 

Header'daki meta etiketlerinde hata var düzeltilmeli ya da esnek bırakılmalı.

Oldukça başarılı bir iyileştirmenin bu konuda geldiğini söylemek mümkün. İlgili meta etiketleri SEO faydaları da dikkate alınarak zenginleştirilip özgür bırakılmış durumda. Bu konuda ilgili ekibi kutluyoruz.

 

Yorumlara e-posta ile takip özelliği eklenirse bloglar ufak forumlara dönüşüp tekrar tekrar ziyaret edilen sayfalar haline gelebilir.

Uzun vadede olmasını umut ettiğimiz ancak henüz uygulamaya geçmemiş bir çalışma da bu. Bunun yanında takip edildiğinde bildirilme özelliği takip konusunun ön plana çıkarılması ile birlikte daha da anlam kazanmış duruyor. Takipteki bilgilendirme başarısının bu alanda da gösterilmesini umuyoruz.

 

Son yorumlar eklentisinde yorum başlığına link verilmesi yerine yazının adına link verilebilir.

Malesef yeni blogcu'da bu özellik kaldırılmış durumda. Oysa bu uygulama hem anasayfanın belli aralıklarla değiştirilmesi, hem de öne çıkan yazıları bir anlamda vurgulaması, hem de ziyaretçilerin dikkatini çekmesi adına oldukça faydalı idi. Neden kaldırıldı bilmiyoruz ama en kısa sürede geri gelmesini umut ediyoruz..

 

 

Yüklenilen görselin adı sistem tarafından değiştirilip karma bir değer veriliyor. Seo için resim adı bize bırakılmalı ve sistem tarafından değiştirilmemeli.

Malesef aynı sorun devam ediyor.

 

Otomatik eklenen "meta content" etiketi yazının ilk cümlelerini alıyor. Bunun yerine yazı girilen alanda gelişmiş özellikler gibi bir sekme altında yazının özeti daha iyi bir içerik girilmesi için bir alan sağlanabilir.

Malesef aynı sorun devam ediyor.

 

Otomatik eklenen "blogcu'da beğen", "bloguna ekle", "blogla" butonları isteğe bağlı bırakılmalı.

Sağlanan esnek şablon özgürlüğü ile birlikte bu konu sorun olmaktan çıkmıştır, teşekkür ederiz.

 

En popüler yazılar eklentisi yapılabilir.

Malesef henüz yapılmış değil.

 

Benzer yazılar eklentisi yapılabilir.

Malesef henüz yapılmış değil.

 

İstatistik servisi eksik saymakta, bu düzeltilebilir.

Bu konuda eskisine nazaran oldukça başarılı bir servis yapılmış durumda, teşekkür ederiz.

 

Blogcu camiasının kalitesi için çöp siteler daha fazla temizlenmeli.

Bu konuda moderasyonda bir sıkıntı olduğunu söylemek pek de mümkün değil, aynen devam edilmeli.

 

 

Evet yukardaki uzun listeye şimdi yine uzun bir liste daha ekleyeceğiz. Yukarıda yazılanlar bahsettiğimiz gibi yeni düzenleme öncesi yazdıklarımızdı. Şimdi yeni düzenleme içerisinde bu yazıdaki isteklerimize ne kadar yer verilebildiğini de görmüş olduk.

 

Elbette yapılanlar için teşekkür ediyor ve yapıalamayanların da en kısa sürede yapılmasını umut ediyoruz.

 

Şimdi de yeni sistemle birlikte ortaya çıkmış, bunun yanında bizim de yeni aklımıza gelen eskiskliklere-yapılabileceklere geçelim. Evet yine yukarıdaki gibi uzun bir yazı bizi bekliyor, madde madde gidelim:

 

 • Eskiden kullanıcılar aynı hesapla 5 adete kadar blog edinebiliyorlardı. Bu çok güzel bir uygulamaydı, yeni sistemde kaldırılmış gözüküyor.
 • Blogcu Ayarları kısmı neredeyse iptal edilmiş. Bu konuda geliştirmeler yapılmalı.
 • Blogumuzun anasayfasında yayınlanacak yazı adedini seçemiyoruz ve bu sayı otomatik olarak 30 olarak atanmış. Bu hem blogcu için kaynak tüketimi anlamında, hem seo açısından, hem de görünüm anlamında oldukça verimsiz bir sayı, bu konuda esneklik sağlanmalı.  >>> Güncelleme: 28.09.2012 : Bu sorun çözlümüştür.
 • {soneklenenler} etiketiyle verilen Son Eklenenler alanı oldukça hatalı. İçerik sayfalarında içeriğinde görsel yer alan içerikler nedense çıkmıyor, sadece yazı ile ifade edilen içerikler çıkıyor. Burada görselle ifade edilen içerikler için ise hem link için "title" etiketi hem de görsel için "alt" etiketi tanımlanmamış. Seo anlamında önemli bir eksik.
 • Yeni şablon etiketleri yayınlandı ama eskiye nazaran henüz ilk yayında bazı eksiklikler göze çarpıyor. Örneğin "yorum sayısı", "kategori adı"; bahsedildi ancak hatırlamış olalım; içerik sayfası için link özelliği de sağlayan "etiketler", anasayfa için "etiket bulutu" ve de "son yorumlar" etiketlerinin olmayışı da önemli eksiklikler.
 • Arşiv sayfası artık esiye gitme konusunda oldukça kısa bir aralığa bakıyor. Yeri geldiğinde çok eski içeriklerin de gezilebileceği düzgün bir linkleme yapılmalı.
 • Yorum alanında 300 karakter sınır bulunmakta. Ancak bu sınır yapılacak uzun bir yorum için inanılmaz kısa kalmakta. Yani uzun bir yorum yapılsa dahi bunun özgünlük sağlıyor olmasına karşılık nasıl bir zararı olabilir ki? Kaldı ki böyle bir kural var, bunun form alanındaki bir kalan karakte sayacı ile ifade edilmesi gerekmez miydi? Birisi çok önemli bir konuda destan gibi bir yorum yazıyor, sonra da dönüyor bakıyor ki yorumun çoğu silinmiş gitmiş. Böyle bir durumda ne hissedilebilir ki? Lütfen bu karakter uygulaması 1000 karakter gibi daha anlamlı bir değere çıkarılıp bir sayaçla desteklensin.
 • Yorum alanındaki blogcu üyelerinin yaptıkları yorumlarda üye avatarı çıkmamakta.
 • Birisine cevaben yorum yazılabilmeli ve bu yorum stil olarak buna göre düzenlenmeli.
 • Yorumlar kısmındaki "Aktif Yorumlar" sayfasına gittiğimizde sadece son 15 yorumu görebiliyoruz. Çok yorum gelen blogların önceki yorumları da kontrolü için bu alanda sayfalama yapılablir.
 • Blogcu üyeleri arası mesajlaşma kaldırılmış durumda. Sosyal ağların bu kadar fayda sağladığının bilindiği bir dönemde, "Türkiye'nin Sosyal Medyası" iddiasındaki Nokta Medya'ya bağlı blogcu.com'un mesajlaşma gibi temel bir unsuru eksik bırakması hiç doğru olmamış durumda. Muhtemelen yapılması planlanıyordur ancak ilk halledilmesi gereken konulardan biri olduğu görüşündeyiz.
 • Girilmiş bir içerik düzenlenmek istenildiğinde içerik düzenleme sayfasında içerik girdiğimiz sayfadaki gibi çeşitli biçimlendirme, resim ekleme gibi unsurlar yer almıyor. Eğer kullanıcı içeriğine bir resim eklemeyi unutmuşsa bunu yeniden sağlayamıyor, bu düzeltilmeli. Bunun yanında içerik düzenlenme ekranında kategori adı (panolar) sistem tarafından hatırlanmıyor ve listede en alttaki veya en üstteki kategori otomatik olarak seçiliyor. Eğer kullanıcı buna dikkat etmezse sonuç olarak yazısının kategorisi de yanlışlıkla değişmiş oluyor.
 • Üye girişi yapmış şekilde kendi sayfalarımızı gezerken mutlaka "içeriği düzenle" ve "yorumu sil" şeklinde kolay düzenleme imkanı sunan kısayollar çıkmalı.
 • "Kategorilerim" bölümünde oluşturulan kategoriler bazen bilinmeyen bir nedenle ne tarih sırasına göre, ne de alfabetik sıraya göre diziliyor, dizilimde bir karmaşa yaşanabiliyor. Bu sorun giderilebilir. Kategoriler arasında aşağı yukarı kaydırma özelliği eklenebilir.
 • Yorum alanında yer alan linkli yorumlar için "nofollow" etiketi eklenmeli. (Sayfamıza spam ve kötü amaçlı yorumların gelmesi böylelikle azaltılmış olacak.)
 • Yapılan şablonlar için yine eskisi gibi "Şablon Yedekleme" özelliği sunulmalı.
 • Arkadaşlarım alanında ve hakkımda kısmında blogcular birbirlerine aynı zamanda link vermiş de olabiliyorlar. Çok fazla arkadaşı olan için bu durum bir risk oluşturabileceği gibi yine de bunu tercih eden kullanıcılar için link verme mantığında bir iyileştirme yapılabilir. Normalde biri bize link verdiğinde kullanıcı avatarımız "alt" etiketinde "kullanıcı adımız" ile desteklenmiş. Mantıken baktığımızda olması gereken bu. Ancak örnek vermek gerekirse bir "stardoll" sitesi bulunan "aycavesule" kullanıcı adlı üyemizi dikkate aldığımızda arkadaşlarından "Ayça ve Şule"nin sitesine "aycavesule" şeklinde link gidiyor olmasının SEO açısından çok da bir anlamı yok. Ancak arkadaşlarından "Ayça ve Şule"nin "stardoll" sitesine "site başlığı" formatında, yani muhtemel başlık olacak olan "stardoll" şeklinde link giderse bu ilgili sitenin blogcu iç link ağında doğru şekilde referans gösterilmesini de sağlayacaktır.
 • Şablonlarda "sayfalar" şablon etiketi ile basılan kodlarda ufak bir hata var. İlgili alan şu şekilde yer almış:
  navpager"="">
 • Yeni blog açıldığında bazı bloglar otomatik olarak takip edilmiş olarak geliyor. Otomatik olarak tanımlı kategoriler kaldırıldı ve bence isabetli oldu. Aynı durum bu bloglar için de olabilir. Bunun yanında ilgili sayfada "Takipten Çıkar" butonları hemen aksiyon almıyor, iyileştirme yapılabilir.
 • Blogbar'da çıkış yaptığımız açılan menü güncellendi ve oldukça güzel oldu, teşekkür ederiz. Eskiden koddaki bir ayarsızlıktan dolayı ilgili alanda çıkış yapmak oldukça zor olabiliyordu. Blogcu'nun amacı da bu ya zaten di mi :) Şaka bir yana bu menüdeki kullanım zorluğu gibibenzer bir zorluk da soldaki ana menüde var. Geniş bir zamanda buranın da iyileştirmeye ihityacı var gibi.
 • Blogcu'ya ilk giriş yapacağımız zamanlarda "Giriş/Kayıt" butonuna tıkladığımızda cursor hemen "Kullanıcı Adı" bölümüne odaklansa daha verimli olabilir.
 • Eski blogcuların sahip olduğu birden fazla blog yönetiminde şöyle bir sıkıntı oluyor. Bir blog aktifleştirildiğinde çok değil aradan belki 10-15 dk gibi kısa bir süre geçti ve sitede hiçbir işlem yapılmadıysa seçim iptal oluyor ve ana blog tekrar seçilmiş oluyor. Bu da eğer uzun bir yazı yazdınız ya da yazınıza ara verdiyseniz yazdığınız yazının hata vererek kaybolmasına neden oluyor. Bu anlamda bir blog seçildiğinde ilgili seçimin hatırlanması 1 saate çıkarılsa, hatta aksi seçilene kadar böyledir şeklinde kabul edilse yeridir. Bu konuda düzenleme iyi olur.
 • Kullanıcılar beğenilerini sosyal medyada paylaşarak ya da yorum ile genelde belli ediyorlar ama yine de pratik olduğundan tercih edilebilecek bir unsur da içerik puanlaması olabilir. Kullanıcılar içerikleri oylayabilirler, böylelikle elimizde en çok beğenilen, en çok puanlanan içerikerlerle ilgili veriler de olur. Tabi buna gelene kadar en çok okunan, en çok yorumlanan içerikler eklentileri daha kolay ve de anlamlı olacaktır.
 • Son zamanlarda çeşitli isimlerde otomatik oluşturulmuş spam bloglar göze çarpmakta. Bu bloglar muhtemelen geri bağlantı (backlink) ağı oluşturmak için robotlar tarafından açılan bloglar. Blog açımında resimli doğrulama gibi bir zorluk atanıp açılmış bu blogların temizlenmesi lazım. Eğer burası spam yapan bir platform olarak görülürse google'ın gözünde, sonrasında bundan tüm blogcular etkilenecektir. Ekleme: Konunun önemine binaen bununla alakalı olarak bir yazı yazılmıştır: Tehlike Çanları Çalıyor: Spam Bloglar!
 • "Takip Et" butonu artık blogcu blog çubuğunda yer alıyor ki bizce bu çok isabetli bir karar oldu. Fakat burada bir hata göze çarpıyor. Normalde takip ettiğimiz bir blog için buradaki ifade otomatik olarak "Takipten Çıkar"a dönüyor
 • Menüdeki "Standart Görünüm" ve "Şablon Seç" ile şablon seçimi iki farklı yapıyı meydana getirmekte. Ancak "Arkaplanlar" ile "Reklam ve Eklentiler" alanları sadece "standart görünüm"ü destekleyen unsurlar. Kullanıcı şablon seçip üzerinde uzun uzun uğraşmış olabilir. Ancak es-kaza ya da bir deneme amacıyla bu bölümlere gidip bir işlem yaparsa yaptığı şablon yok sayılıp standart görünüme geçilmektedir. Eğer bu alanlar standart görünüme ait unsurlarsa menü düzeni de buna göre yapılıp kafa karışıklığına mahal verilmemelidir. Bunun yanında eğer "standart görünüm"ü kullanıyorsak nasıl şablon düzenle dediğimizde sistem aksiyon almıyorsa aynı şekilde şablon kullandığımızda da bu alanlar aksiyon almamalı. Aksi halde basit bir dikkatsizlik yüzünden onca emek boşa gidebilir.
 • "Standart Görünüm" blog için seçilir de sonra bu blogun arkaplanı değiştirlmek istenirse burada birden fazla blogu olan eski blogcular için bir sorun meydana gelmekte. Sistem o anda seçilmiş, düzenlenmek üzere olan blogu dikkate almaksızın hemen ana blogumuzun arka plan değiştirme sayfasına (*/settings-bg/) gidiyor. Bu da bilmeyen kullanıcı için ilgili blogun arka planının değiştirilememesi sonucunu doğuruyor.
 • İçerik girerken eski blogcu'da olduğu gibi içerik girilme zamanı ayarlamanın geri gelmesi daha iyi olacaktır. (başarılı blogcu esmus'un katkılarıyla eklenmiştir.)
 • Sayfalamada hata olduğu, içeriklerin tam tarihsel sırayla listelenmediği ile ilgili örneklere rastlanmıştır, bu konu incelenebilir.
 • İçerik kısmında görsel eklenirken eğer görsel adında boşluk karakteri yer alıyorsa sistem dosya adını dönüştürmesine rağmen görseli kaydedememekte.
 • "sayfalar" etiketi ile yapılan sayfalamada en sağda "sayfa/1" e link sağlayan boş bir kutucuk çıkmakta.
 • "meta description" olarak yer alan "sayfaaciklama" sablon etiketinin sayfa başlığından ayrılması iyi düşünülmüş. Burada her ne kadar girilen içeriklerin ilk cümlelerinin ne kadar sayfa özetini sunacağı tartışılabilecek bir konu olsa da çoğu robot yapımı sitede olduğu üzere sayfa başlığının ya da anahtar kelimelerinin "description" alanında da birebir tekrarlanmıyor oluşu artı bir durum olarak değerlendirilebilir. Buna karşılık bu alan için tanımlanan 96 karakter sınırının yazıyla ilgili bir özet sunmada maksadını aşacak derecede yetersiz olduğunu düşünüyorum. İçerik girildiğinde ilk cümlelerde bir özet geçilse dahi bu karakter sınırı ile anlamı verilecek kelimelere geçilemeden tanımın bitirlmesi ihtimali oldukça fazla. Normal google arama sonuçlarında yer alan tanım alanı genelde 140 - 160 karakter arasında değişmekte. Eğer içeriğe bir tarih atandıysa bu sefer de bu değer 120 - 140 arasına inmekte. Yani google tarafından standart kabul edilen tanım alanı dahi min. 120 karakterken bizim bunu 96 ile sınırlandırmamız bence eksik olmuş. Bence anlamda eksiklik olmaması için bu sınırın 140 ya da 160 olarak alınması daha isabetli olacaktır. Tarih atılan yazılarda ise ilgili kısaltmayı google zaten kendi yapacaktır.
 • Klasik bir hakkında sayfasına gittiğimizde ilgili kodlarda sistemsel bir hata göze çarpıyor. İlgili sayfada takip edenler ve takip ettikleri alanı var malum. Bu alandaki her arkadaş ufak bir avatar resmi ile ilgili satırlarda yerini almış durumda ve her resim de bir alt etiketi ile tanımlanmış. (Yani resmin üzerine gittiğimizde o kişinin kullanıcı adı belirmekte.)  "Takip Ettikleri" alanındaki resimlerin üzerine gittiğimizde her resimde aynı ifadenin çıktığını görüyoruz. Yani daha teknik olarak ifade etmek gerekirse kodlardaki bir hatadan kaynaklı olarak "Takip Edenler" alanında verilen son takipçi'nin kullanıcı adı, aynı zamanda "Takip Ettikleri" alanındaki kullanıcıların da resimlerinin "alt" etiketlerinde yer almakta. Bu da dolaylı olarak arama motorlarının ve kullanıcıların yanlış yönlendirilmesi demek.

...

 

Eğer yazıyı buraya kadar okuduysanız öncelikle sizi tebrik ediyoruz :)

 

Buyrun bu da ödülünüz:

 

En sabırlı ve şahane okuyucu ödülü

En sabırlı ve şahane okuyucu ödülü

 

Evet evet, bu ödülü hak ettiniz :)

Şimdi siz bu ödülün keyfini çıkara durun, bir taraftan da yazıya ekleyecekleriniz varsa onları da lütfen yorum alanında sizden alalım. Katkılarınızla birlikte eminiz blogcu.com daha iyi bir yer olacaktır. Şimdiden değerli katkılarınız için teşekkür ederiz..

 

blogcusablonlarikodlari.blogcu.com

 

 

© görsel kaynağı: www.marketingsherpa.com

comments powered by Disqus