>

» Yeni Düzenleme Öncesi Blogcu'ya Tavsiyeler


Bu yazıda eski halini andıracak bir yenilenme hazırlığında olan blogcu için, içerden bir blogcu olarak tavsiyelerde, daha doğrusu taleplerde bulunacağız. Yazımızı okuyan diğer blogcu'lardan da katkılarını bekliyoruz.

 

Yaşananlar hepimizin malumu; Bu senenin başlarında blogcu blogları pinterest'e benzetilmeye çalışıldı ancak kullanıcılar bunu kabullenmedi ve blogcu hızla çöküşe geçti. Kısa sürede Türkiye sıralamasında 23. sıradan 37.liğe geriledi ki bloglar yönlendirilemediği, taşınamadığı, kapatılamadığı için bunun olması gereken düşüş olmadığının da herkes farkında. Neyseki Blogcu Eski Haline Dönüyor yazımızda müjdesini verdiğimiz üzere blogcu ekibi şablonlarda ve yazılarda özgürlüğü destekleyen, eskiden olduğu gibi blog mantığına daha uygun olacak yeni bir düzenleme hazırlığında. Güncelleme: Blogcu yardım blogunda Blogcu Yenileniyor! olarak bu müjdenin resmi duyurusu yapıldı. Biz de bu güzel haberi resmi blog yayınından daha önce takipçilerimize sunmuş olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. En orjinal-kaliteli blog şablonlarının yanında blogcu ile ilgili en yeni haberleri almak için bizi takip etmeyi ihmal etmeyin :)

 

Şu an yapılan çalışmaların hangi aşamada olduğunu bilemesek de blogcu yetkililerine ulaştırmaya çalıştığımız (güncelleme: ulaştırdığımız) bu yazıda yapılabileceklerin bazılarına değinmek istedik. Hazır eller sistemin kodlarına değmişken, arayüzler tasarlanıyorken mümkün olan taleplerimiz değerlendirmeye alınsın ve uygun görülürse yapılabilecekler yapılsın.

 

Yazımızı okuyan diğer blogcu arkadaşlardan da kendi önerilerini yazıp yayınlamalarını ve bunu iletişim formu aracılığıyla blogcu yetkililerine ulaştırmalarını rica ediyoruz. Eğer bu zahmetli geliyorsa en azından lütfen kendi önerilerinizi yorum olarak yazımızın altına ekleyiniz. Ayrıca bizim önerilerimize itirazınız olması durumunda önerilerimizi güncelleyebilmemiz için gerekli katıkarlınızı da bekliyoruz. (Not: Kısmen uzun bir yorumunz var ise inşallah kurtulacağımız şu sistemin kısacık yorumlara izin verdiğini unutup da yorumunuzu kopyalamadan göndermeyin, gerekirse parçalı olarak gönderiniz.) Şimdi gelelim yapılmasını istediklerimize:

 

 

Öncelikle değiştirilmesi gereken şeylere "blogcu'nun bazı politiakaları" üzerinden başlayalayalım.

 1. Daha etkin iletişim kurulmalı: Blogcu'nun blogcularla etkileştiği temel mecra onun kendi yardım blogu olan blogcuyardim.blogcu.com. Ancak ne var ki bu sancılı dönemde dahi ilgili blogda hiçbir açıklama yapılmadı. Orada yazılacak 1-2 cümle dahi kullanıcıları rahatlatmaya yeterdi. Önümüzdeki süreçte kullanıcılarla daha etkileşim içinde olunmalı. Bir diğer husus ise yetkili gördüğünüz mecranın daha açık ve net şekilde bildirilmesi. Okunma sayıları da gösteriyor ki, blogcuyardim blogundan pek çok kullanıcının haberi dahi yok.
 2. "Ben yaptım oldu." mantığı bir kenara bırakılmalı: Hiçbir şey yapmamaktansa bir şeyler yapılmasını elbette daha anlamlı buluyoruz ama yine de bazı adımlar atılmadan önce bunun kullanıcılar tarafından nasıl algılanacağını da iyi analiz etmek lazım. Son olayda olduğu gibi "Pinterest gibi olalım mı?" diye sorsaydınız alınacak tepki elbette olumsuz olacaktı. Yine başa dönülüyor ancak kaybedilen blogcular, yitirilen imaj, azalan trafik geri gelir mi; gelirse ne kadar sürede geri gelir belli olmaz. Geçen sürede blogcu'nun dönüşümüne harcanan enerji yerine pinterest emsali yeni bir yerli proje yapılsaydı belki o projeyi de Türkiye'de ilk 100'de-1000'de görmeye başlamış olacaktık. Özetle, bundan sonra atılacak olan adımlar bir anketle, bir tartışma aracılığıyla atılabilir. En azından blogcu'yla en fazla yatıp kalkan ilk 10, ilk 100 blogcu ile sürekli iletişim içersinde olmalısınız.

 

Ve şimdi gelelim sistem olarak neler yapılabileceğine;

 1. Mümkünse wordpress'e geçilsin: Bunu kesin bir talep olarak ifade etmek çok zor ancak düşünülmesinde fayda olduğuna inanıyorum. Eğer tüm veriler sağlıklı bir şekilde wordpress altyapısına geçirilebilirse, en profesyonel blog altyapısının da imkanları önümüze serilmiş olacak. Blogcu açısından hazır belirsizlik-karmaşıklık içindeyken belki sancılı da olsa wordpress gibi iddialı bir altyapıya geçmek için en doğru, en tolere edilebilir zaman şu andır belki de.. Ancak bunun zorluğuna binaen bu isteği ben bir opsiyon olarak görüyorum. Fakat bu uygulama yapılmasa da wordpress'in örnek alınmasını ve geliştirmelerin bu paralellikte yapılması gerektiğini savunuyorum.
 2. Özgürlük-özgürlük-özgürlük: Evet önemine binaen 3 kere ifade ettiğim bu olayı çok önemsiyorum. Yeni altyapıda ne yapılırsa yapılsın, ne eklenirse eklensin ama hiçbir şey zorunlu olarak dayatılmasın, tam esneklik sağlansın. En faydalı uygulamalar dahi opsiyonlu olsun. Bir örnek vermek gerekirse: Sosyal medyanın bloglara katkısı inanılmaz büyük. Her blogcu bunu bilecek diye bir şey yok, bu noktada blogcu yetkilileri yeni düzenlemede de elbette sosyla medya unsurlarını olabildiğince kullanmalılar ve bu konuda blogculara destek olmalılar ama bunu dayatmamamalılar. Misal ben site adresimin ya da yazımın beğenilmesinin haricinde oluşturduğum facebook sayfamın beğenilmesini de önemsiyorum. Bu nedenle sayfamın beğenilmesi için butonlar koydum. Eğer klasik beğen butonları benim bu butonumun etkinliğini azaltırsa sayfamı daha az kişi beğenecek. Fakat site url beğenmeden sağlanan dönüşüm oranı %1 ise ve fakat facebook sayfası beğenmeden gelen dönüşüm oranı %5 ise facebook sayfamın beğenilmesinin url beğenilmelerine kurban gitmesi hem benim, dolaylı olarak da blogcu'nun kaybetmesi demek. Belki beğen butonları benim sitemde yazının üstünde değil de altında daha verimlidir ve ben alta koymak istiyorumdur. Sonuç itibariyle verimlilik için tüm imkanlar sağlanmalı ancak mikro optimizasyon site sahiplerine bırakılmalı. Bu aslında toplamda tüm blogcu'nun optimizasyonunu da sağlayacaktır.
 3. Asla kendinize yontmayın: Böyle söylediğim için üzgünüm ama gerçek bu. Mevcut bloglarda en üstte yer alan beğen butonunun aslında blogcu facebook sayfasına ait olması, sayfalarımızın facebookta paylaşılması sonucu başka birisinin linkimize tıklandığında blogcu uygulamasının beğenilmeye zorlanılması, şişirilmiş dev blogcu logolu blogbar, ilk düzenlemede yer alan "blogcu sayfası - blogcu.com" gibi aşırı reklam kokan bir ekin başlığa getirilmesi, sayfalara eklenen izlesene eklentisi gibi tüm detaylar bu konuda verebileceğim örneklerden bazıları. Blogcu'nun kullanıcılardan değil, kullanıcıların blogcu'dan beslenmesi lazım. Eğer kullanıcılar büyürse zaten büyüyen blogcu olacak.
 4. Blogcular bütünün parçası değil, bireysel olmalılar: Sayfamızda yazımızı okuyan ziyaretçi sol kolonda yer alan "diğer içerikler" kısmındaki bir yere tıkladı ve sitemizden çıkıp gitmiş oldu. Anasayfaya dönmek istedi ve sayfanın yukarısındaki "Anasayfa" yazısına tıkladı, meğer buradaki kasıt blogcu anasayfası imiş, blogcu'nun anasayfasına gitti. Yazımızın altındaki etiketlerden birine tıkladı, blogcu'nun ana etiket dizinine gitti. Arama yaptı, tüm blogcu'nun arama sonuçlarına gitti ve yine sitemizden çıktı. ... Misallerde görüleceği üzere kaliteli içeriğiniz, emeğiniz ile binbir zahmetle çektiğiniz ziyaretçiyi kaybetmek için o kadar çok yer var ki. Tüm bunların nedeni blogcu'nun tek site, blogcu'ların ise blogcu.com sitesi için içerik üreten kişiler olarak görülmesi. Bu uygulama da blogcuları blogcu'dan soğutan önemli etkenlerden bir tanesi. Oysa ki, blogspot, wordpress gibi öncü sistemlerde bunun benzeri uygulamaları göremiyoruz. Bu yaklaşımın seo açısından da hiçbir fayda sağlamadığını da ayrıca görmüş olduk.
 5. Pinterest kopyası olmaktan kesinlikle vaz geçilmeli: Eğer yeni düzenleme mevcut altyapı üzerinden gidecekse yine eksik kalmış olur. Şu anki yapı blog yazma mantığına çok uzak. Misal olarak bu maddenin "madde numarası: 5" ama solda sadece bir madde imi işareti var, "tınrak içindeki bu yazının altı çizili", "tırnak içindeki bu yazının üzeri çizili" , "tırnak içindeki bu yazı sağa yatık" ve de "tırnak içindeki bu ifade de bir link" aslında fakat nereden belli değil mi? Sistem blogda yazının altını çizmek, link vermek kötü bir şeymiş gibi bunların tüm bu önemli stil düzenlemelerini bozuyor. Oysa link vermek bir blog için vazgeçilmez değerde önemli bir unsurdur. Üstelik yazı yazma panelinde bu özellikler varmış gibib gösterilmiş. Madem stillerimiz bozulacak, bari panelde de olmasaymış tüm bunlar. Bu gibi tüm bu hatalardan bir an önce dönülmeli.
 6. SEO olmazsa olmaz: Nokta Medya bünyesinde bu alanda uzman kişilerin olduğuna şüphe yok. Ancak konunun önemine binaen tekrar vurgulamak istiyorum, SEO'ya mümkün olduğunca önem verilsin. Gerekirse bu alandaki en uzman kişilerin kontrolü için dışarıdan destek alınsın. Bunu söylemeyi aslında abes olarak görüyorum ancak şu misal de bana bu konuda gerekli özenin gösterilmediğini düşündürüyor: Örneğin sitemdeki "blogcu-kodlari" kategorisinin sayfa başlığı ne olmalı? Cevap: "Blogcu Kodları" Ama gel gör ki bu kategorinin başlığı ilk anda şöyle ayarlanmıştı: "(sitemin genel başlığı olan) Blogcu Şablonları - ygslys blogcu sayfası - blogcu.com" Olması gereken başlıkla mantıki uyum sıfır. Bir de site içi link uyumu ayrı sıkıntı. Kategoriler kısmında link olarak yer alan kategori adı da "Blogcu Kodları" olması gerekirken orada bunun url formatına dönüştürülmüş hali, yani "blogcu-kodlari" ifadesi yer alıyor. Bu sadece bir örnek ve bunun gibi o kadar çok hata var ki.. SEO'nun bu kadar temel konularında böyle büyük hataların yapılması bu kadar büyük bi site için kabul edilemez bir durumdur.
 7. Reklamlar bıktırmamalı: Elbette ücretsiz hostingin bir bedeli olmalı, bu bedel de reklamlar. Türkiye şartlarında reklam ücretlerinin de düşük olduğu bir gerçek. Tüm bunlar dikkate alındığında bloglarımızda yayınlanan yoğun reklamın da anlaşılabilir olması durumu var. Yine de Nokta Medya bu işi mümkün olan en az reklamla götürmeye çalışmalı. Aksi halde yoğun reklamlar daha az blogcu, daha az blogcu daha az trafik, bu da dolayısıyla daha az reklam geliri demek. Bu reklamlar finansal açıdan işin olmazsa olmaz seviyesinde mi seyrediyor bilemiyoruz ama siteye giren bir kullanıcıya 10 sn splash reklam gösterilmesi, akabinde sitede en üst alanda büyük bir banner gösterilmesi ve en nihayetinde sayfa aşağı kayarken sağ alt köşeden bir reklamın daha çıkması gerçekten de kabul edilebilir sınırların ötesinde. Eğer blogcu kendine yeni bir gelir kapısı açmak isterse, reklamları makul seviyeye çektikten sonra ve kalitesini artırdıktan sonra isteyen kullanıcılar için ücretli reklamsız bir tür çıkartabilir. Ya da başka gelir modelleri üzerinde kafa yorulabilir.
 8. Profesyonel domain desteklenmeli: com, net, org gibi üst seviye profesyonel alanadları altında yayın yapabilmek için yeni blogcu'da bir özellik yok, eski blogcu'da ise bu özellik çalışmamakta idi. Bu özelliğin eklenmesi ile bir sonraki aşamaya geçmek isteyen blogcular da artık sistemde kalacak ve blogcu için trafik üretmeye devam edecekler.
 9. Mobil sürüm opsiyonel sunulmalı: Mobilin önlenemez yükselişi sürmeye devam ediyor. Bu açıdan mobil sürümü destekleyen bir özellik de olmalı ancak bu panelde isteğe bağlı bırakılmalı. Mobil olarak sitesini desteklemek isteyenler olabileceği gibi mevcut temalarının mobile olabildiğince uygun olduğunu düşünenler bu özeliği aktif etmek istemeyebilirler.
 10. Çoklu yazar desteği gelmeli: neoturk arkadaşımızın önerisiyle eklediğimiz bu maddeye göre bloglar artık pek çok kullanıcı-yazar tarafından yönetilebilmeli. Normalde haftada bir içerik üreten bir kişinin yönettiği bloga eğer 6 kişi daha aynı ortalamayla destek verirse, bu her gün içerik üretileceği anlamına da gelir ve bloglar bir kişinin bırakmasıyla unutulup gitmezler.

 

Birebir olarak eski sisteme dönülmediği ifade edildi ama bu günlerde mumla aradığımız o eski sistemde de şu bazı eksik ve geliştirilebilir noktalar vardı. Eski sistem baz alınarak yapılacak değişikliklerde şu noktaları da es geçmemek lazım:

 1. Yazı etiketi karakter sınırı artırılmalı.
 2. Etiket sistemi düzgün çalışmıyor, girilen bir etiket yazısı bulunanamamış gözükebiliyor. Etiket bulutu sistemi verimli değil.
 3. Header'daki meta etiketlerinde hata var düzeltilmeli ya da esnek bırakılmalı.
 4. Yorumlara e-posta ile takip özelliği eklenirse bloglar ufak forumlara dönüşüp tekrar tekrar ziyaret edilen sayfalar haline gelebilir.
 5. Son yorumlar eklentisinde yorum başlığına link verilmesi yerine yazının adına link verilebilir.
 6. Yüklenilen görselin adı sistem tarafından değiştirilip karma bir değer veriliyor. Seo için resim adı bize bırakılmalı ve sistem tarafından değiştirilmemeli.
 7. Otomatik eklenen "meta content" etiketi yazının ilk cümlelerini alıyor. Bunun yerine yazı girilen alanda gelişmiş özellikler gibi bir sekme altında yazının özeti daha iyi bir içerik girilmesi için bir alan sağlanabilir.
 8. Otomatik eklenen "blogcu'da beğen", "bloguna ekle", "blogla" butonları isteğe bağlı bırakılmalı.
 9. En popüler yazılar eklentisi yapılabilir.
 10. Benzer yazılar eklentisi yapılabilir.
 11. İstatistik servisi eksik saymakta, bu düzeltilebilir.
 12. Blogcu camiasının kalitesi için çöp siteler daha fazla temizlenmeli.

 

 

 

 

Güncelleme: Yazımıza blogcu'dan yanıt geldi!

16.07.2012

 

 

İşte blogcu tarafından verilen o yanıt mailinin içeriği:

 

 

Merhabalar,

Öncelikle bu detaylı anlatımınız için size çok teşekkür ederiz. Kullanıcılarımızın görüş ve önerilerinin bu kadar bu kadar mantıklı ve detaylı bir şekilde ifade edilmesi ekibimiz için çok değerli ve faydalı oluyor. Yazınızda belirtmiş olduğunuz bir çok madde zaten yapacaklarımızın arasında ve sizin tarif ettiğiniz gibi bir sisteme geçilmesi için ciddi çalışmalar yürütülüyor. SEO, reklam ve içerik konusunda tahmininizden daha uzman bir kadroyla çalışıyoruz ve belirttiğiniz sorunlar ekibimizin cok daha detaylı halde bilgi sahibi olduğu ve sandığınızdan daha köklü çözümler uygulamaya çalıştığı sorunlar. Kullanıcılarımız yazılarında sürekli Blogcu’ nun eskiye döneceğini yazıyorlar ancak biz eski Blogcu’ dan daha da sağlıklı çalışan bir sistem için hazırlanıyoruz. Dolayısıyla evet eskisi gibi şablon sistemlerine sahip olabileceksiniz ancak sizler için daha keyifli ve rahat bir blog kullanım ortamı yaratmayı amaçlıyoruz. Bu eski düzene ek olarak belirttiğiniz tavsiyeleriniz ise mevcut yol haritamızda yeri olan maddeler. En yakın zamanda daha kaliteli bir blog kullanımına erişebileceksiniz. Her zaman görüş ve öneriler konusunda bizimle iletişime geçebilirsiniz, yazdıklarınızı daima dikkate alıyor olacağız.

 

Blogcu Yönetimi

 

 

---

 

Biz de site olarak kendilerine bu güzel cevapları ve hızlı dönüşleri için teşekkür ediyoruz.

Eskiden yanıtlanmayan mailler, yapılmayan açıklamalar bizi bunaltmışken şimdi böyle doğrudan ve hızlıca cevap alıyor olmak gerçekten bizi rahatlatıyor.

 

Bilin bakalım buna yanıt olarak ne yazdık?

Muhtemelen siz de olsanız aynısını yazardınız, işte az ama öz yanıtımız:

"Siz bu zamana kadar neredeydiniz?" :)

 

 

Daha güzel bir alt yapıda bloglamak dileğiyle,

 

--------------------------------------------------------------------------------------------

 

Güncelleme:

 

Beklenen değişikliğin gelmesinin akabinde yaptığımız yeni analizimiz için aşağıdaki yazıya bakabilirsiniz:

Yeni Düzenleme Sonrası Blogcu'ya Öneriler

comments powered by Disqus