>

» Tehlike Çanları Çalıyor: Spam Bloglar !


Blogcu.com içerisinde birbiri ardına açılan spam bloglar tehlike arz ediyor !

 

Daha önceki yazılarımızda da yaptığımız bir benzetme vardı: Blogcu.com içinde bulunduğumuz bir gemi ve hep beraber ilerliyoruz.. Bizlerin başarısı blogcu.com'un başarısı, blogcu.com'un başarısı bizlerin başarısı.. Ve aynı şey başarısızlıklar için de geçerli..

 

Ne var ki bu geminin dümeni blogcu.com yönetiminde olduğu için biz blogcular da elimizden geldiğince yöneticilere bildirimde bulunalım ki onlar da daha kolayca çalışmaları yapabilsinler. Bu mantıkla çok önemli olduğunu düşündüğümüz bir konuya dikkat çekmek istiyoruz. Aslında bu konuya  Yeni Düzenleme Sonrası Blogcu'ya Öneriler yazımızda değinmiştik ama geçe sürede bir gelişme olduğunu göremediğimiz için ve konu da azami derecede önemli olduğu için bir örnekle birlikte başlı başına bir yazı yazalım istedik.

 

Herkesin malumu olduğu üzere bloglarımıza en önemli trafik sağlayan yerlerden birisi de şüphesiz arama motorlarıdır, Türkiye özelinde düşünürsek şu an için bu google'dır. Arama motorları ise daha kaliteli sonuçlar getirebilmek için alanında uzman kişilerce sürekli geliştirilmektedir. Arama motorları u geliştirmelere bağlı olarak sürekli çeşitli hesaplar-analizler yaparlar ve ilgili sitelerin-blogların ne kadar kaliteli olduklarını en doğru şekilde tespit etmeye çalışmaktadırlar. Bu açıdan sitemizin kalitesi bizim için olmazsa olmaz bir unsurdur.

 

Sitemizin kalitesi derken, bizim bloglarımızın her biri aslında blogcu.com sitesinin birer parçası olduğu için sitelerimizin değerlendirilmesinde bağlı olduğumuz blogcu.com'un kalitesi de tesirli olmaktadır. Belki arama motorları her bir sitenin birbirinden bağımsız kişilerce yapıldığını dikkate alacak gelişmişliktedirler ancak yine de ana sitenin puanı alt siteleri de etkileyecektir.

 

Kalite demişken, kaliteyi en çok düşüren ve arama motorlarının da en rahatsız olduğu şeylerin başında şüphesiz yapılan spamlar, aldatma amaçlı çalışmalar gelmektedir. Bunu bir misalle ifade edecek olursak, siteler için önemli olan link alımının doğal yollara bırakılmaması, aksine bunun için otomatik robot yazılımlarca siteye pek çok yerden link verilmesi bir spam örneğidir. Ancak spam yapanların yanıldıkları nokta, karşılarında milyarlarca dolarlık, alanında en iyleri çalıştıran şirketlerin olduğudur. Bu nedenle yapılan her spam kısa vadede olmasa da bir şekilde tespit edilmekte ve bu işlem cezasız kalmamaktadır.

 

Spamı yapan kadarı, spamın yapıldığı kaynak da bu tespitten nasibini almaktadır.Çünkü bilerek ya da bilmeyerek kendisi de bu kirliliğe alet olmaktadır. İşte yazımızın ana meselesi de tam burada ortaya çıkmaktadır. Kendilerine link almak isteyen pek çok site otomatik yazılımlar vasıtasıyla blogcu.com altında bloglar oluşturup kendilerine link vermekteler. Bunun yoğunluğu tespit etmemiz imkansız ancak yaptığımız bir gözleme göre belki de blogcu.com içerisinde açılan her 5 blogdan 1'i bu amaca hizmet etmektedir. Bu da blogcu camiası açısından oldukça önemli bir yoğunlukta kirlilik anlamına gelmektedir. Bunu google'da son 24 saatte indexlenmiş sayfalara baktığımızda açıkça görebilmekteyiz:

 

 

Endişemiz o ki, google gibi arama motorları bu kirlilikten dolayı blogcu.com'un genel kalite notunu ve dolayısıyla da bizim bloglarımızın da kalite notunu düşürmesinler.

 

Konunun önemine binaen blogcu.com yönetiminden acil bir müdahele bekliyoruz. Yapılacak işlem muhtemelen otomatik blog açılmasını bir doğrulama ile zorlaştırılması kadar basittir. Ardından da elbette ilgili bloglar temizlenmelidir. Sorunun en kısa sürede çözülmesini diliyoruz..

 

 

 

 

 

comments powered by Disqus