>

» Standart Görünüm Düzenleme


 

"Standart Görünüm"deki bloglarınızı nasıl düzenleyeceğinizle ilgili bilgiler yazımızda..

 

Her ne kadar "özel yapım blogcu şablonlarını" kullanmanızı önersek de herhangi bir nedenden dolayı "standart görünüm"ü kullanmayı seçebilirsiniz. Standart görünüm, blogcu'da blogu ilk açtığınızda varsayılan olarak sizin için seçilmiş ya da sizin yönetim panelindeki "Şablon Seç" menüsü ile gidip de "Standart Görünüm" butonuna tıklayarak etkinleştirebileceğiniz bir tasarım türüdür. Daha önceden pinterest'e benzetilmeye çalışılan blogcu'nun eski yapısından günümüze kalmış olan bir tasarımdır.

 

"Standart görünüm"de html şablon düzenleme özgürlüğü verilmediğinden dolayı diğer tasarımlardaki gibi muazzam özgürlükleriniz yoktur. Örnek olarak standart görünümde şu an için sayfanız 5 kolona yayılmış küçük kutucuklardan oluşmaktadır ve buna herhangi bir müdahele şansınız yoktur. Yapabilecekleriniz, içeriğin arkaplanını değiştirmek, sayfada belirlenmiş bazı noktalara dilediğiniz çeşitli araçları ekleyebilmekle sınırlıdır. Bunları nasıl yapacağımız ise yazımızın konusu, buyrun inceleyelim:

 

 

Kod / Araç / Eklenti Ekleme

Eğer şablonunuza sayaç, toplist, reklam gibi çeşitli araçlar ekleyecekseniz, bunun için gerekli olan kodları yönetim panelindeki "Reklam ve Eklentiler" başlığı altındaki sayfa aracılığıyla blogumuza ekliyoruz:

 

Şablon Düzenleme - Reklam ve Eklentiler

 

Daha sonra bize eklenti ekleme sayfası açılacaktır. Bu bölüm "Anasayfaya eklenti ekleme", "İçerik sayfalarına eklenti ekleme" ve de "Analytics Kodu Güncelleme" olmak üzere üç farklı kısımdan oluşmaktadır. Biz "Reklam ve Eklentiler" başlığına tıkladığımızda otomatik olarak doğrudan "İçerik sayfalarına eklenti ekleme" sayfası açılmaktadır. Burada blogunuzdaki içerik sayfalarının temsili bir düzenini göreceksiniz. Buna göre kodu eklemek isteyebileceğiniz belli başlı yerler sistemde tanımlanmıştır. Sadece bu alanlara eklemeler yapabilmektesiniz.

 

Kod Ekleme - Düzenleme

(Resmin büyük hali için üzerine tıklayabilirsiniz.)

 

Not: Bazı alanlar için tasarımda taşma olmaması gibi nedenlerden dolayı kodlar sayfada iframe diye tabir edilen bir çerçeve içerisinde verilmektedir. Buna bağlı olarak eğer ilgili alan için belirlenen standartların dışında bir tanımlama yaparsanız eklediğiniz kod sayfada tam olarak çıkmayacaktır. Bunun yanında ilgili kod ekleme özelliğinde bazı kodlar kısıtlanmıştır. Bu gibi hatalar alırsanız geriye sitemizde yayınlanan şablonlar gibi "özel yapım şablonlar" kullanmanız daha isabetli olacaktır.

 

 

Arkaplan Değiştirme

Arkaplanınızı değiştirmek oldukça kolaydır. Bunun için menüdeki "Arkaplanlar" sayfasına gidip dilediğiniz görünüm önce "Önizle" diyerek önizleme yaptırabilir, ardından da "Uygula" diyerek uygulamaya alabilirsiniz.

Standart Şablon Görünümü - arkaplan seçme

 

Uyarı:  Eğer eski blogculardansanız, eski blogcuda kullanıcılara sunulmuş olan tek hesap altında birden fazla blog açma özgürlüğünden dolayı birden fazla blogun sahibi olabilirsiniz. Eğer öyle ise bu uyarıyı okumaya devam edin, değilse sonraki maddeye atlayabilirsiniz:

Blogcu'ya üye olduğumuzda ilk açtığımız bloga "ana blog", sonradan "blog oluşturma" sayfası ile açtığımız bloglara da "alt bloglar" diyelim. Siz eğer ana blogunuzun değil de, alt bloglarınızdan birinin arkaplanını değiştirmek isterseniz yukarıda anlattığımız şekilde yaptığınızda sistemdeki bir hatadan dolayı hatalı işlem yapıp yanlış blogun görünümünü değiştirmiş olacaksınız. Normalde alt bloglarınızı düzenlemek istediğinizde paneldeki "Bloglarım" alanında düzenlemek istediğimiz blogun adına tıklayıp onu etkinleştirdiğimizde yaptığımız işlemler de o blog için geçerli olmaktadır. Ancak sistemdeki bir hatadan dolayı siz alt bloglarınızdan biri seçlili olsa dahi "Arkaplanlar" sayfasına gittiğinizde seçimininizin unutulup ana blogunuz için arka plan seçiyor olduğunuza dikkat edin.

Bu hatadan kurtulmanın yolu ise blogcu'ya üye girişi yaptıktan sonra düzenlemek istediğiniz blogu açıp sol kolonda blog sahibi olduğunuz için size özel olarak çıkan "Blogunu Özelleştir" linki üzerinden işleminizi yapmaktır:

 

Alt bloglarda arkaplan etkinleştirme

 

 

comments powered by Disqus