>

» Sohbet Ekleme


Sitenize sohbet kutusu eklemek isterseniz en iyi sohbet araçları yazımızda..

 

Sitenizi daha renkli hale getirecek, ziyaretçilerinizin anlık olarak birbirleri ile iletişim kurmalarını sağlayacak sistemlerdir sohbet sistemleri. Biz de yazımızda en iyi sohbet araçlarını derledik ve nasıl kuracağınız hakkında bilgiler sunduk. Buyrun şimdi o araçlara bakalım:

 

1. AddonChat

AddonChat sohbet ekleme

Bize göre sohbet araçları arasında en başarılısı. Hem tasarımı, hem fonksiyonellikleriyle oldukça başarılı bir uygulama. AddonChat Java altyapısıyla oldukça verimli bir şekilde çalışmakta. Bazı mobil tarayıcıların flash'ı desteklemediğini düşündüğümüzde Java çözümü bu konuda avantaj da sağlıyor. Yönetim paneli ile sohbet yazılımınızda pek çok değişiklik yapabilmektesiniz. Yazılımda yapımcı firmanın ufak bir bannerı bulunmakta, yani reklam yok diyebiliriz. Eğer aylık 8$ verirseniz moderatör grubu oluşturma, çok gelişmiş yasaklama, konuşma geçmişini görme gibi oldukça gelişmiş özelliklere de kavuşabilmektesiniz. Ücretsiz sürümde bu özellikler kapalı olarak geliyor ancak yine de ücretsiz sürümü pek çok yazılımdan daha başarılı diyebiliriz. Yazılımın demosunu görmek için buraya tıklayınız.

Sitenize bu sohbet yazılımını kurmanız için öncelikle mail adresinizi yazıp üye oluyorsunuz. Üyelik sayasında ayrıca site adresinizi de giriyorsunuz. Üye olmak için tıklayın . Ardından hemen paneliniz açılmış oluyor. Sohbet sisteminizi düzenlemek ve kodlarınızı almak için ise "Contol Panel"e tıkladıktan sonra "Chat Room Link Code" başlığı altından kodlarınızı alabilirsiniz. Hemen Başlamak için buraya tıklayın..

 

2. Xat

Xat sohbet kodu ekleme

 

Xat oldukça yaygın olarak kullanılan bir sohbet yazılımıdır. İsterseniz sadece bir sohbet kutusu ekleyebileceğiniz gibi, sohbet grupları da oluşturabilirsiniz. Oluşturduğunuz gruplara bu şekilde xat.com sitesinden başkaları da katılabilmektedir. Flash tabanlı çalışan ve varsayılan hali oldukça yoğun grafik kullanan bu sohbet kutusu nisbeten ziyaretçilerin sistemlerinde de yoğunluklar oluşturabilmektedir. Bunun yanında varsayılan halinde ses efektleri açık olarak gelen xat sohbet kutuları genel olarak olumsuz bir imaj edinerek kaliteli bir sohbet yazılımından uzak bir görüntü vermektedir. Kullanmak isteyen kullanıcılarımız buraya tıklayarak demo'yu görüp kodlarını alabilirler. Açılan sayfada düzenlemeleri yaptıktan sonra "Update and Get Code" butonuna tıklamanız gerekmektedir. "or copy the code below to your page:" başlığının altında yer alan kodlar bizim bloglarımızda kullanabileceğimiz kodlardır. Ayrıca bu sayfa üzerinden de yapabilceğimiz ekstra ayarlar da bulunmaktadır.

 

 

3. Diğer Sohbet Araçları

Elbette bu ikisinin dışında pek çok sohbet aracı daha bulunmaktadır ancak biz bu ikisine yer vermekle yetinelim istedik. Diğer sohbet yazılımlarını da yapacağınız "Add free online chat your website" şeklindeki bir arama ile kolayca bulmanız mümkün. Yine de bulacağınız sohbet araçlarının ne kadar uzun vadeli olacağının garantisi olmadığı için başarısı ispatlanmış yazılımları tercih etmekte fayda olacağını düşünüyoruz.

 

Bunun yanında malesef genel sohbet odaları pek çok ahlak dışılıkların döndüğü yerler olarak yer edinmektedirler. Bu nedenle içerisinde kullanıcıları da olan ortak kullanımlı sohbet sistemlerine de yazımızda yer vermedik. Bu vesileyle kullanıcılarımızı sohbet sistemlerinin doğru kullanıldığına emin olmaları konusunda uyarmak istiyoruz. Aksi halde bunun vebalinin altına girme tehlikesi de bulunmaktadır.

 

Hatırlatma: Ziyaretçi Yoğunluğu Önemli!

Eğer sitenizin pek fazla ziyaretçisi yoksa sitenizde aynı anda bulunan kişi sayısı da az olacaktır. Bunun yanında bu kişilerden kaçı sohbete bakmak ister, orası da ayrı bir konu. Eğer çok fazla ziyaretçiniz yoksa sohbet sisteminize girecek bir kişi tek kalabilecektir. Bir süre bekleyen fakat kimseyi göremeyen ziyaretçi ise sitenizden olumsuz bir düşünceyle ayrılabilir. Bunun önüne geçmek için eğer az ziyaretçiniz varsa sitenize mesaj kutusu eklemenizi tavsiye ediyoruz. Mesaj kutuları sürekli bir mesaj akışı için değil de daha çok site sahibine mesaj iletmek ya da diğer kullanıcalara soru sormak-onlarla paylaşımda bulunmak için kullanılan içerikleri sitede kalıcı şekilde duran araçlardır. Bu konuda doğru karar vermenizi önemle hatırlatırız. Eğer sitenize mesaj kutusu eklemek isterseniz aşağıdaki yazımıza bakabilirsiniz:

Mesaj Kutusu Ekleme

 

 

Uygulama: Edindiğiniz Kodları Sitenize Ekleme

 

Eğer edindiğiniz sohbet kodlarını sitenize nasıl ekleyeceğinizi bilmiyorsanız Blogcu.com üyeleri için hazırladığımız aşağıdaki yazı aracılığıyla bunu kolayca yapabilirsiniz: 

Bloga Kod Ekleme

 

 

comments powered by Disqus