>

» Sayaç Ekleme


Sitelerinize / Bloglarınıza nasıl sayaç ekleyeceğiniz ile ilgili bilgiler yazımızda..

 

Bir web sitesi sahibinin genelde sitesiyle ilgili önemsediği şeylerin başında sitesinin daha fazla kişi tarafından ziyaret edilmesi gelmektedir. Blogcu.com üyeleri "Panelimimizde nasılsa İstatistiklerim bölümü var, sayaça gerek yok." diye düşünürlerse önemli bir hata yaptıklarını söyleyebiliriz. Her ne kadar blogcu.com'un yeni istatistik servisi eskisine oranla daha başarılı olsa da yine de ekleyeceğiniz sayaçla çok daha detaylı bilgiler elde edeceğinizi söyleyebiliriz.

 

Bu Yazıdaki Konu Başlıkları:

1. Sayaç Eklemenin Önemi

2. Sayaç Seçimi

3. Sayaç Kodları Yerleşimi

 

 

1. Sayaç Eklemenin Önemi

Detaylı bilgi elde etmek önemli mi, evet ise neden?

Detaylı bilgiden kastımız sitenize sadece kaç kişinin girdiği değil, giren kişilerin nerelerden geldiği (google, facebook, başka bloglar, direkt, vs..), hangi sayfaları gezdiği, sitenizde ne kadar kaldığı, en popüler sayfalarınız, google gibi arama motorlarından en çok hangi kelimeler ile ziyaretçi çektiğiniz gibi çeşitli verilerdir. Bu bağlamda bu bilgileri bilmek sizi daha verimli bir site oluşturmaya doğru daha isabetli kararlar almanızı sağlar. Bunu bir örnekle açıklayalım:

Diyelim ki bir stardoll siteniz var. Blogcu camiası içerisinde bu konuda olduça başarılı iki örnek de zaten hali hazırda mevcut: cute949 ve stardollcufecir . Siz de bu bloglar gibi bir stardoll blogu açtınız. Sitenizin başlığı ise "Bedava Stardoll Hediyeleri" olmuş olsun. Eğer sitenize sayaç eklerseniz örnek olarak en çok "2012 Yılındaki Bedava Stardoll Hediyeleri" yazınıza giriş yapıldığını görebilirsiniz. Eklediğiniz sayaç size şu tarz bir bilgi veriyor olabilir:

- Ziyaretçilerin %67'si google'dan geliyor.

- Google'dan gelenlerin %71'i "Stardoll Bedavaları 2012" şeklinde arama yaparak geliyor.

- En çok ziyaret edilen sayfanız %44 oranla "2012 Yılındaki Bedava Stardoll Hediyeleri" yazınız.

...

 

Artık bu noktadan sonra sıralanabilecek pek çok veri arasında anahtar yerleri yakalamak sizin gözlem ve analiz yeteneğinize bakacak. Gördüğünüz üzere bu verilerin size anlattığı br şey var: "Stardoll Bedavaları 2012" oldukça popüler bir arama terimi. İşte siz de buna dayanarak blogunuzun adını "Stardoll Bedavaları" olarak değiştirip "Stardoll Bedavaları 2012" şeklinde bir kategori açabilirsiniz. İlgili arama ile birebir uyuşan içeriklere sahip olmak sizi google gibi arama motorları gözünde daha başarılı hale getirecektir. Analiz yeteneğinizle yapabilecekleriniz sınırsız. Eğer öngörüleriniz yüksekse 2013 yılında "Stardoll Bedavaları 2013" aramasının oldukça fazla olacağını, bu nedenle de 2013 yılı gelmeden bu isimle bir kategori açıp arama motorlarında şimdiden yer kapmanın hazırlığını da yapabilirsiniz.

 

Sayaç Ekleme Örnek

"Stardoll Bedavaları" ile "Bedava Stardoll" kelime gruplarının arama oranları karşılaştırması.

(Büyük resim için üzerine tıklayabilirsiniz.)

 

Bir başka örnek de ziyaretçilerinizin %21'lik kısmının cute949 ve stardollcufecir bloglarından geldiğini görmeniz olabilir. Sayaç size tam olarak hangi sayfalardaki linklerden tıklandığını da söyleyebilir. Bu şekilde linklerinizi kontrol ettiğinizde bu sitelere yaptığınız yorumlarda çıkan linklerinize yoğun olarak tıklandığını görmüş olabilirsiniz. Bu şekilde artık bu sitelere daha fazla yorum yapma stratejisi de geliştirebilirsiniz.

 

Elde ettiğiniz pek çok veri ile pek çok noktada karar alıp önünüzü görerek adım atabilir, bu şekilde daha başarılı siteler meydana getirebilirsiniz. Bu uzun ama gerekli açıklamadan sonra sitenize sayaç ekleme konusa geçelim..

 

2. Sayaç Seçimi

Kullanacağız sayaç ne kadar düzgün çalışır ve size ne kadar çok veri sağlarsa bu sizin için bir o kadar da faydalı olacaktır. Bunun yanında çok büyük görseli olan bir sayaç sitenizde çok ufak da olsa bir görüntü kirliliği meydana getiriyor olabilir. Bir diğer detay ise kullandığınız sayaç raporlarının herkes tarafından görülebiliyor olması olabilir. Bu durum çok büyük bir siteniz varsa sitenizin başarı nedenleri hakkında rakiplerinize bilgi sızdırmanız anlamına da gelebilir. Örneğin "Samsung Galaxy S3" tanıtım siteniz var. Sitenizi her gün ortalama 1000 kişi ziyaret ediyor. 1000 kişinin geldiğini gören bir rakibiniz eğer sayaç bilgileriniz açıksa hemen sizi incelemeye alabilir. Ve bu bilgiler arasında gelen 1000 kişinin 900'ünün aslında "Samsung Galaxy S3 Kılıfları" aramasında ilk sırada çıktığınız için ilgili yazınıza geldiğini, yani başarınızın temelinin bu yazı olduğunu görürse hemen kendisi de bu konuda içerikler üreterek sizin ilk sıradaki yerinizi almaya çalışabilir. Ve eğer ki alırsa ziyaretçileriniz aniden düşüşe geçebilir.

Tüm bu bilgiler ışığında kullanabileceğiniz en uygun sayaçları listeleylim:

 

2.1. Google Analytics

Google Analytics

görsel kaynağı: sosyalmedya.co

 

Bu alandaki en gelişmiş sayaçlardan biri şüphesiz Google Analytics'tir. Özellikle çok gelişmiş veriler sunuyor olması ve servisin hızı ve sağlamlığı ile ilk tercih etmeniz gereken servislerden biri. http://www.google.com/intl/tr/analytics/ sayfası üzerinden google hesabınız ile giriş yapabilir ya da yeni bir google hesabı oluşturup sistemi kullanmaya başlayabilirsiniz. Google analytics'in belki de en önemli dezavantajı, çok gelişmiş bir sistem olduğu için alışana kadar çok karışık gelmesi olabilir. Bu nedenle size çok karışık gelirse daha basit bir sayaç servisini kullanmayı düşünebilirsiniz. Takıldığınız noktalar olursa bu konuda google yardım sayfalarında ve internette oldukça fazla bilgi olduğu için biz burada detaylı anlatıma girmeyeceğiz. Yerleşimle ilgili bilmeniz gerekebilecek notlar ise "3. Sayaç Kodları Yerleşimi" maddesinde kısaca verilmiştir.

 

 

2.2. Yandex Metrica

Yandex Metrica

görsel kaynağı: metrica.yandex.com

 

Rusya'nın google'ı olarak hizmet vermeye başlayan yandex'în sayaç servisi de önemli servilerden biri. Bu servis genel olarak oldukça başarılı olsa da bazı noktalarda google analytcis'in gerisinde kalmakta ancak bazı noktalarda da ondan daha başarılı olmaktadır. Konuyla ilgili olarak Yandex Metrica - Google Analytics karşılaştırması makalesine bakabilirsiniz. Yandex metrica da google analytics gibi detaylı bilgier içerdiği için başlangıç düzeyindeki kullanıcılar için karışık gelebilir. Sayaç'ın bir diğer zorluğu ise henüz Türkçe hizmet vermiyor oluşu. Yandex Metrica'yı kullanmak isterseniz http://metrica.yandex.com/ sayfası üzerindeki "Get Counter" butonuna basarak sayacınızı oluşturmaya başlayabilirsiniz.

 

 

2.3. Diğer Yabancı Sayaçlar

Bu iki alternatifin dışında oldukça başarılı sayaçlar şunlar:

GetClicky, Countomat , StatCounter , TrendCounter

Yukarıdaki sayaçlar sitenize ufak da olsa kendi sayaç logolarını bırakmaktadırlar ve Türkçe sayfaları yoktur. Bu sizin için sorun değilse Google analytics ve yandex metrica'ya göre daha basit kalan bu sayaçları da deneyebilirsiniz.

 

2.4. Diğer Türkçe Sayaçlar

2.4.1. Sayyac

Basit kullanımıyla öne çıkan Türk sayaç servisinin en önemli eksileri, sitenize logosunu eklemesi ve ücretsiz sürümlerinde sizin tüm bilgilerinizi herkesin görebilmesi. Bunlar sorun değilse incelmenizde fayda var.

2.4.2. Say.ac

Yine basit kullanımıyla ve son günlerde oldukça fazla tercih edilmesiyle öne çıkan bir diğer Türk sayaç servisi de say.ac'tır. Sitenize kendi logosunun eklenmesini mecburi tutan bu sayaç servisinin sayyac.com 'a göre artısı ise isterseniz site istatistiklerinizi başkalarına ücretsiz olarak kapatabilmeniz.

 

 

3. Sayaç Kodları Yerleşimi

Ekleyeceğiniz sayaç kodları blogunuza normal kod eklemede yaptıklarınızdan farksızdır. Dikkat etmeniz gereken şey eğer standart görünüm dışında bir görünüm/şablon kullanıyorsanız, sayaçı aldığınız yerin kodu nereye eklemeniz gerektiği ile ilgili verdiği bilgiye uymak olacaktır. Muhtemelen ya sayfanın en altındaki body etiketinin hemen üstüne ya da /header şeklinde yer alan ikinci header (kapanış) etiketinin hemen üsüne koymanız istenecektir. Bunun yanında eğer kendi logosunu içeren bir sayaç kullancaksanız görsel açıdan uygun durması için şablonunuzdaki alt kısıma ya da yan kolonunuzun en altına yerleştirmeniz de isabetli olabilir. Bloglara kod ekleme ile ilgili olarak çok fazla bilgi sahibi değilseniz detaylı bilgileri Bloga Kod Ekleme yazımızda bulabilirsiniz..

 

comments powered by Disqus