>

» Şablonlarımızla İlgili Notlar / İpuçları


Bu yazımızda yayınladığımız şablonlarla ilgili notlara yer veriyoruz.

 

Şablonlarımızı kullanacak blogcu arkadaşlara aktarmak istediğimiz çeşitli notları bu yazıda derledik. Birbirinden bağımsız bu notlar kafanızıa takılan noktaları aydınlatma ve genel bir bilgilendirme amacıyla hazırlandı. Buyrun okuyalım:

 

 • Şablonlarda yapabildiklerimiz imkanlarımızla sınırlı: Bir şablonu tasarlarken onun yer alabileceği özellikleri belirleyip ona göre dizayn ediyoruz. Ancak bu dizaynda kullanacağımız unsurlar blogcu.com altyapısı ile paralellik arz ediyor. Örnek vermek gerekirse, eski şablonularımızı kullanan blogcu arkadaşlar fark etmişlerdir, önceki şablonlarımızda anasayfada listelediğimiz yazıların altında yazıya yapılan yorum sayısı da yer almakta idi. Bu da ziyaretçilerde "Bu yazıya çok yorum yapılmış, bir bakayım; Ben de yorum yapayım" şekliden bir düşünce oluşturabilen güzel bir özellikti. Fakat yeni şablonlarımızda sadece "yorum yaz" yazmakla yetinebildik. Çünkü değişen blogcu altyapısı ile bir yazıya kaç yorum yapılabildiğini bilmek malesef imkansız. Böyle bir imkanımız olmadığı için biz de bazı özelliklerden mecburen feragat ediyoruz. Ancak şablonlarımızın en iyi taraflarından birisi sürekli güncelleme desteğine sahip olması. Eğer blogcu şablon geliştiricilerine yeni altyapısal anlamda yeni imkanlar sağlarsa, elbette biz de site olarak şablonlarımızı güncelleyip şablon kullanıcılarımıza en iyi şablonları kullanma imkanı sağlamaya devam edeceğiz.
 • İçerik, yazı sayfalarına gittiğinizde "Son İçerikler" alanında içerisinde resim olup da bunun resimli olarak temsil edildiği içeriklerinizin ilgili resimlerinin çıkmadığını göreceksiniz. Bu sorun blogcu altyapısından kaynaklanan geçici bir sorundur, şablonlarımızla alakası bulunmamaktadır. Bu sorunun en kısa sürede çözüleceğini düşündüğümüz için de bu alanı geçici olarak kaldırmayı düşünmedik.
 • "Standart görünüm şablon" ya da blogcu tarafından yapılmış "hazır şablon"lardan birini tercih ederseniz bu şablonlarda "Takipçilerim" başlığı altında bir alanın yer aldığını görürsünüz. Bizim geliştirdiğimiz şablonlarda ise şablon türüne göre bu alan ya tamamen kaldırılmış ya da aynen uygulanmış ancak hangi durumlarda kaldırılmasının uygun olacağı ile ilgili şablona notlar eklenmiştir. Bu konuyu burada daha kapsamlı olarak açıklamak istiyoruz. Eğer arkadaşlık ilişkilerinin öne çıktığı bir blogunuz var ve çok sevdiğiniz arkadaşlarınız varsa bu alan sizin için elbette önemlidir. Örnek vermek gerekirse 20 kişi sizi takip ediyor, siz de 20 kişiyi takip ediyorsunuzdur. Oradaki alan vasıtasıyla ilgili kişiler arkadaşlarınızın blogları üzerinden doğrudan size, sizin bloglarınız üzerinden de doğrudan arkadaşlarınızın bloglarına gidebilmektedirler. Buraya kadar bu uygulamada sorun yok. Ancak blogunuz gittikçe popülerleşmiş ve örneğin takipçi sayınız 50'lere ulaşmışsa bu sefer ilgili sistem aleyhinize çalışmaya başlayabilir. Bunun nedeni ise tamamen arama motoru optimizasyonu (SEO) dinamikleriyle alakalı bir durum. Arama motorları ilgili siteleri analiz ederken dikkat ettikleri pek çok kriterden biri de ilgili sitenin kimlere ne kadar link verdiğidir. Belki 10-20 tane dış siteye link verilmesi normal karşılanacak olsa da eğer sitenizde 50'den fazla siteye link veriliyorsa bu uygun görülen sayının üzerinde bir değerdir. Ve buna bağlı olarak arama motorları gözünde sitenizin değerinin az da olsa düşme itimali var. Fakat elbette bunun kesin bir yargı olduğunu söylemek imkansızdır. Bizimkisi sadece uzman görüşlerine dayanılarak yapılan bir tedbirdir. Yani eğer kullandığınız şablonda takipçilerim listesi yer alıyor ve burada 50'den fazla takipçi listeleniyorsa, bu alanı şablonlarımızdaki talimatlara uyarak kaldırmanız uygun olabilir.
 • Yayınladığımız tüm şablonlarda blogla butonu kaldırılmıştır. Sitedeki kaldırma ile içeirklerinizin bloglanmasını önlemek mümkün değildir ancak bunu bir tedbir olarak uyguladık. Tedbir dememizin nedeni ise içeriklerinizin bloglanmasında yaşanan sıkıntılar. Örneğin uzun emekler neticesinde hazırladığınız bir içerik bir başkası tarafından tek tuşla kendi sitesinde de yayınlanabilir. Normal şartlarda ilgili sitede kaynak da çıkacağı için bu aslında yazınızın değerini de artıran bir unsur olmasına karşılık uygulamada orjinal pek çok yazının aramalarda "blogla" butonu ile kopyalanmış yazıların arkasında gelebildiğini gördük. Bu sorunun meydana gelmemesi ve blogcu üyesi olmayan pek çok kişi için de blogla butonunun anlamının olmadığı için ilgili buton kaldırılmıştır.
 • İçeriklerinize çok uzun başlıklar vermemelisiniz. Uzun başlıklar tasarımda bozulmalara neden olabileceği gibi, hem yazınızın arama motorlarındaki gücünün azalmasına hem de uzun başlığın blogcu karakter sınırına takılarak anlamsız şekilde blogunuzda yer almasına neden olabilir.
 • İçerisinde görsel olan içerikleriniz eğer içerik sayfasında bu görselle birlikte yer alıyor fakat anasayfadaki listelemede görsel olmadan sadece yazı olarak yer alıyorsa içeriğinizdeki görselin blogcu.com tarafından alınıp düzenlenmesinde sorun yaşanmaktadır diyebiliriz. Eğer girdiğiniz hemen tüm yazılarda bu sorunu yaşıyorsanız size öncelikli tavsiyemiz ilgili görselleri önce bilgisayarınıza yükleyip, bilgisayarınızdan ilgili içeriğin içine aktarmanızdır. Ancak alıştığınız içerik girme düzenini bozmamak istiyor, ansayfadaki yazılarda görsel çıkmama sorunu sürekli yaşıyor ve bu sorundan oldukça rahatsız oluyorsanız size tavsiye etmediğimiz bir çözümden bahsedebiliriz. Bunun için ilgili şablon kodları arasında tırnak içindeki şu ifadeyi arayınız: "icerikozet" . Ardından da ilgili ifadeyi silip yerine tırnak içindeki şu ifadeyi yapıştırınız: "iceriktam" . Böylelikle eğer içeriğinizde bir resim varsa bunun anasayfada da çıkmasını garantilemiş olacaksınız. Ancak bunu tavsiye etmememizin nedeni normalde anasayfada olduğundan daha kısa şekilde ve sadece yazı olarak yer alan içeriklerinizin ilgili değişiklikle birlikte hem tam metin olarak, hem de eğer varsa link gibi unsurlarıyla birlikte yer alacak olması. Böylelikle eğer bir de anasayfada listelenecek yazı adedi olması gerekenden fazla olursa blogların anasayfaları iyice kelime ve link kalabalıklığına bürünecek, ihitmal olarak arama motorları blogunuza bu yoğunluktan dolayı biraz daha düşük puan verecektir. Biz site olarak szin resimleri elle yüklemenizin daha faydalı olacağı inancındayız ama böyle de bir çözüm yolunuzun olduğunu ifade etmek istedik.
 • Eskiden anasayfanızda çıkacak içerik sayısını seçme imkanımız yoktu ve bu sayı otomatik olarak 30 olarak tanımlıydı. Pek çok açıdan yanlış bir seçimdi. Neyseki artık bu alanda çıkacak içerik sayısını bizim belirlememize imkan sunuluyor. Optimizasyon açısından anasayfanızda en fazla 20 içeriğin çıkmasına izin vermenizi, ideal olarak da 6-16 içerik arasında bir sayıyı tercih etmenizi öneriyoruz. 8-10-12 daha ideal rakamlar olabilir. Bunun için yönetim panelinizdeki "Blog Ayarları" sayfasına gidip ilk sayı değerini girip kaydetmelisiniz.
 • Bazı şablonlarımız da ansayfadaki içerikler sağlı sollu olarak yan yana listelenmektedir. Eğer bu tarz bir şablon kullanıyorsanız son listelemede yer alacak haberin yanının boş kalmaması için anasayfanızda çıkacak içerik sayısını çift sayı olarak seçmenizi öneriyoruz.
 • Portal ve haber şablonları gibi bazı şablonlarımız diğer şablonlara göre biraz daha fazla koda sahiptirler. Eğer bu şablonlardan birini kullanıp da aynı zamanda blogunuza aşırı şekilde araç (kod) ekliyorsanız eklemelerinizle birlikte html şablon kodlarımızın blogcu'nun izin verdiği kod limitini aşma ihtimali var. Böyle durumlarda siz html düzenleme alanında kodlarınızın orada olduğu gibi durduğunu görseniz de "Kaydet" dediğinizde blogcu'nun sadece izin verilen limitli alan kadarını yayınladığını göreceksiniz. Blogcu şablon kodlarınızı sondan başlayarak silecektir. Böyle durumlarda özellikle div vb etiketlerin silinmesi ile sayfada kaymalar meydana gelebilmektedir. Bu tarz bir sorun yaşıyorsanız bu ihtimali göz önüne alabilirsiniz. Bunu çözmek için ise sayfanızda yer açmak için öncelikle düzenleme notlarını silebilir, yine yeterli olmazsa da html şablon kodlarınızın satır başlarında bulunan boşlukları vs. temizleyebilirsiniz.

 

 

Anasayfadaki "Son İçerikler Slaytı"nı Kullanıyorsanız Lütfen Okuyunuz:

 

Bazı şablonlarımızın anasayfalarında haber sitelerinde olduğu gibi değişen resimli içerikler yer almakta. Bizim "Son içerikler slaytı" olarak adlandırdığımız bu alanla ilgili olarak şu hususlardan bahsetmek istiyoruz:

 • Slaytımızda geçiş yapacak içerikler girdiğimiz son içeriklerden oluşmakta ve anasayfamızda listelenmesini istedeğimiz içerikler adedince olmaktadır.
 • Slaytımızın geçişi sırasında gösterilen görseller girmiş olduğunuz içerikteki görsellerden (resim, fotoğraf vb.) oluşmaktadır. Bu slaytta her içeriğiniz için bir görsel olsun isterseniz girdiğiniz içeriklerin içlerinde bir görsel olup olmadığına dikkat etmelisiniz. Sizin bilgisayarınızdan yüklediğiniz resimler genelde sorunsuz olarak çıksa da başka sitelerden kopyalayıp yapıştırdığınız içerikler bazen bilinmeyen bir nedenle bu alanda çıkamamaktadır. Bu nedenle biz eğer girdiğiniz içeriklerdeki resimlerin sık sık bu alanda çıkmadığını gördüğünüz durumlarda daha çok bilgisayarınızdan resim yüklemenizi öneriyoruz. Eğer resim içermeyen yazı girmişseniz yazınız yine bu slaytta yer alacak ancak arka planı boş, yani beyaz olarak çıkacatır.
 • Yüklediğiniz resimler ne kadar kaliteli olsa da burada yer alan resimler aslında blogcu.com'un işlediği resimler olmaktadır. Bunun mantığından kısaca bahsdecek olursak, Blogcu.com yazınıza bir resim yüklediyseniz ya da yapıştırdığınız bir içerikte resim varsa bunu olduğu gibi bırakmayıp kendi sistemine yüklemektedir. Yükleme sırasında ilgili resim orjinal boyutuyla yüklendiği gibi bu resimden iki kopya daha üretilmektedir. Bir tanesi "Son içerikler" alanında yer alacak olan 100x100 boyutlarındaki bir temsili resim, bir de çabuk yüklenmesi sağlansın diye orjinal resmin optimize edilmiş, yani kalitesi-çözünürlüğü düşürülmüş hali. Şu anki altyapı gereği blogcudaki içerklerimizde ancak bu optimize edilmiş kopyaya ilk anda yer verebilmekteyiz. Orjinal kaliteli resim ise bu optimize edilmiş resme tıkladığımızda tam boyutuyla ve kalitesiyle açılmaktadır. Yani buna bağlı olarak, siz ne kadar kaliteli resim yükleseniz de bu "Son içerkler slaytı"mızda yer alacak resimler optimize edilmiş resimler olacaktır. Biraz da yüklediğimiz resmin kalitesine bağlı olarak bu slaytta yer alan resimlerin kimisinde düşük çözünürlük belirtileri görebilmekteyiz. Bu durum blogcu.com'un altyapısına bağlı olup malesef yapabileceğimiz bi şey bulunmamaktadır. Ancak bu özellik anasayfamızın daha hızlı açılması bakımından faydalı bir düzenlemedir de.
 • İçeriğinizdeki resimlerin yukarıda bahsettiğimiz mantıkta optimize edilip sayfanızda gözükmesinin sistemdeki yoğunluğa bağlık olarak 1dk'yı bulabildiği görülmüştür. Bunu dikkate alarak hemen resimlerin çıkmadığını düşünmeyip 1-2 dk sonra tekrar kontrol edebilirsiniz.
 • Kullanılan bu slayt sistemi ağırlıklı olarak JavaScript kodları ile oluşturulmuş bir sistemdir. Bu sisteme ait kodlar bir javascript dosyasında yer almaktadır. Bu dosyanın blogcu.com'a yüklenmesi mümkün olmadığı için ilgili dosya tarafımızdan 3. parti ücretli bir sitede barındırılmaktadır. Hem daha hızlı çalışması, hem de güvenli olması için kodların blogcu.com altyapısına taşınması için blogcu.com yetkilileriyle görüşmeler sürmektedir. Ancak şu aşamada ilgili dosyalar 3. parti site tarafından sağlanmaktadır. Mevcut kullandığımız altyapı günlük 1.426.000 tekil ziyaretçi kaldırma kapasitesine sahip ücretli bir servisten sağlanmaktadır. Eğer olur da bir gün bu slayt sisteminin çalışmadığını görürseniz bunun olası nedeni pek mümkün gözükmese de günlük aşırı kaynak tüketimi ya da ilgili dosyaların 3. parti siteden kaldırılmış olması olabilir. Böyle bir durumda lütfen hemen sitemizi ziyaret edin. Bu sorunu büyük ihtimalle çözmüş ve çözümü sitemizde aktarmışızdır. Bunun yanında ilgili kodlar blogcu altyapısına taşınmış ya da kullandığınız şablona yeni özellikler eklenmiş olabilir. Son güncellemer için sitemizi ara ara ziyaret etmenizde ve bizi ilgili hesaplardan takip etmenizde fayda var.

 

Aynı zamanda tüm blogcu üyelerini ilgilendiren Blog Kullanımı ile İlgili Notlar / İpuçları yazımızda da genel notlar ve ipuçlarını da bulabilirsiniz.

 

comments powered by Disqus