>

» Şablonlarımızdaki Telif ve Kullanım Hakları


Telif haklarına genel bir giriş yapacağımız yazımızda daha çok şablonlarımız ile ilgili telif hakkı konularına ve kullanım haklarınıza yer verdik. Bu çok önemli bilgileri mutlaka okuyunuz..

 

Uzun süreler emek verdiğiniz bir çalışmanın karşılığında elbette bir beklentiniz olmaktadır. Sizin bulduğunuz, sizin yaptığınız bir şeyin artık bir noktadan sonra meyvelerini toplamak istersiniz fakat bir bakarsınız ki bir başkası yaptığınız işi hiç emeksiz olarak kopyalamış, üstelik kendi işiymiş gibi sunarak ondan fayda elde etmeye başlamış ya da yaptığınız çalışmada size ait bütün izleri silmiş. Böyle durumlarda işte emek verenin haklarını koruyacak olan telif hakları kanunları devreye giriyor.

 

Telif, Arapça kökü itibariyle kitap yazma anlamına gelse de "Telif Hakkı" daha genel bir anlam taşıyarak Türk Dil Kurumu sözlüğünde "Bir fikir veya sanat eserini yaratan kişinin, bu eserden doğan haklarının hepsi" şeklinde açıklanmıştır.

 

Biz de üzerinde büyük emekler olan çalışmalarımız belli bir telif hakkı kurallarına tabi olarak yayına aldık. Tüm içeriklerimiz GNU Kısıtlı Genel Kamu Lisansı altında dağıtılmaktadır. Bu lisans açık kaynak felsefesini benimsemekle birlikte aynı zamanda yayıncıların haklarını da koruyan bir lisans türüdür. Detaylı bilgiyi buradan alabilirsiniz ancak biz kısaca bu lisansın ne demek istediğini aşağıda belirtelim:

  • İçeriklerimiz herkese açık ve ücretsizdir. Tüm içeriklerimizi kendi bloglarınızda/sitelerinizde kullanabilir, değiştirebilir, hatta içeriklerimizin aynısını değiştirmeden ya da üzerinde bazı değişiklikler yaparak, dilerseniz kendi telif imzalarınızı da ekleyerek dağıtabilirsiniz.
  • Tüm bu haklarınızla birlikte uyulması gereken tek kural şablonlarımızın genelde alt kısımlarında yer alan telif hakkı alanının kaldırılmamasıdır. Aksi halde şablon kullanım hakkınız düşecek ve hakkınızda işlem yaptırma hakkı tarafımızdan saklı tutulacaktır.

 

Not: Telif hakklarına uymayan bazı bloglardan kullandığımız araçlar ile kısa sürede bilgi sahibi olmaktayız. Daha önce bilmeyerek telif kurallarına uymayan kullanıcılarımız uyarılmış, kasıtlı olarak uymayanlar hakkında ise ciddi yaptırımlar uygulanmıştır. Bu sevimsiz hatırlatmayı üzülerek de olsa yapmak zorunda kalıyoruz. Lütfen telif haklarına uyalım.

 

 

Telif haklarına uymanız için birkaç neden:

  • Şu ana kadar yayınladığımız şablonlar toplam 1.971.944 karakter koddan oluşmaktadır. Tüm bunları bir araya getirdiğimizde bu durum, yılların verdiği uzmanlığın-çalışmanın üzerine günler-geceler boyu süren emekler anlamına gelmektedir. Yani kullandığınız her şablonda ciddi bir emek vardır. Şablonlarda telif hakkı alanı haricindeki her alanı dilediğiniz gibi değiştirme özgürlüğüne sahipsiniz. Sizden tek istenen telif hakkı alanındaki bizim ve diğer telif sahiplerinin haklarının korunmasıdır. Bunun aksi aynı zamanda emeğe saygısızlık anlamına da gelecek ve sizi basit bir şablon konusu karşısında kul hakkı altında bırakacaktır.
  • Şablonlarımızdaki JavaScript dosyalarının barındırma (hosting) işlemlerinin blogcu.com ile yürüttüğümüz görüşmeler sonucunda henüz blogcu.com üzerinden sağlanması konusunda anlaşmaya varılamamıştır. Bu nedenle bu dosyalar 3. parti servislerde tarafımızdan tutulmaktadır. Kullandığımız sistemler günlük 1.426.000 tekil ziyaretçiyi kaldırabilecek güçteki ücretli servislerdir. Wordpress temalarının 3$'dan başlayıp 300$'lara kadar satıldığı bir dönemde sadece birkaç blogcu şablon geliştiricisinden birisi olmamıza rağmen ve bunun bize mali yansımaları olmasına rağmen kullanıcılarımızdan bir bedel talep etmiyor, sadece telif hakkı kurallarına uyulmasını rica ediyoruz.
  • Ne olursa olsun özgür yazılımı benimsediğimiz için iyi niyetli olarak telif hakkı gibi alanlar şablonlarımızda şifrelenmeden yer almış  kullanıcılarımıza kullandıkları şablonun nelerden oluştuğunu bilme hakkı sunulmuştur. Burada bizim için esas olan kullanıcılarımızın titizliğidir. Bunu bir zorlama olarak dayatmak istemedik.

 

Emeğe saygı gösteren kullanıcılarımıza bu duyarlılıklarından dolayı teşekkür ederiz..

 

 

© görsel kaynağı: delimiter.com.au

comments powered by Disqus