>

» Özel Yapım Şablon Kurulumu


 

Özel Yapım Blogcu Şablonunu Nasıl Kuracağınızla İlgili Çok Geniş Bilgiler Yazımızda..

 

Eğer daha önce hiç sitemizde yayınladıklarımız gibi "Özel Yapım Blogcu Şablonları" kurmadıysanız ya da konuyla ilgili daha detaylı bilgi almak istiyorsanız en basit seviyede anlatımın tercih edildiği bu yazımız size oldukça yardımcı olacaktır. Bu konuda hatta bilgisayar kullanımı konusunda çok bilginiz olmasa dahi yazımız sayesinde şablonunuzu en güvenilir ve başarılı şekilde rahatça kuracaksınız.

 

Ön Hatırlatma:

Yayınladığımız şablonlar sadece blogcu.com platformunda kullanılabilmektedir. Bunun yanında her platformun kendine özgü bir yapısı olduğundan dolayı şablonlarımız Blogspot / Blogger, Wordpress, Tumblr, Joomla gibi çeşitli platformlara uygun değildir.

 

 

Ön Hazırlık: Uygun Tarayıcı Seçimi

En çok kullanılan internet tarayıcıları: Internet Explorer, Mozilla Firefox, Google Chrome ve Yandex. Siz de muhtemelen bunlardan birini kullanıyorsunuz. Şablon düzenleme sırasında seçilmiş bir kodu yapıştırırken kodu farklı bir yere ve önceki kodların üzerine yapıştırması hatasından dolayı sizlere şablonlarınızı düzenlerken (mavi e logolu olan) Internet Explorer'ı  kullanmamanızı öneriyoruz. Bunun yerine google chrome'u yada Mozilla firefox'u kullanabilirsiniz. Ya da düzenleme işlemlerinizi bir not defteri üzerinde yapıp kodların son halini Internet Explorer'da yapıştırınız. Bu arada biz firefox kullanıyoruz, kullanmıyorsanız size de tavsiye ederiz.

 

 

1. Adım: Yedekleme ve Vazgeçme Hazırlığı

Yapacağınız değişiklikten memnun olmazsanız ya da değişiklik sırasında bir şeyler ters giderse kolayca başa dönebilmemiz için ne olursa olsun yedeklemeye ihtiyacımız var. Yedekleme işlemi için blogunuzda kullanabileceğiniz 3 farklı tasarım olasılığına göre 3 benzer yol izleyeceğiz. Yollar benzer olsa da biz her birini detaylıca açıkladık. Siz de mevcut durumunuza göre yedekleme için aşağıdaki yolları izleyiniz:

 

 1.1. "Standart Görünümlü" Şablon Kullanıyorsanız:

Standart Görünüm Blogcu Şablonu

"Standart Görünüm" şablonun temsili görünümü

Daha önce hiç şablon değiştirmediyseniz muhtemelen "Standart Görünüm" şablon kullanıyorsunuz demektir. Eğer "Standart Görünüm" şablon kullanıyorsanız yedekleme için bir işlem yapmanıza gerek yok. Eskiye dönmek istediğinizde "Şablonlar" altında yer alan "Şablon Seç" menüsü aracılığıyla açılacak sayfada "Standart Görünüm" butonuna tıkladığınızda her şey geriye dönecektir.

Standart Görünüme Dönmek İsterseniz

 

Standart Görünümü Kullananlar İçin Ekstra Bilgilendirme:

Eğer daha önce hiç şablon değiştirmeyip de "standart görünüm"ü kullanıyorsanız "Şablonlar" menüsü altındaki "Şablon Düzenle" kısmına tıkladığınızda şablon düzenleme sayfasına gidemeyeceksiniz! Bunun nedeni "Standart Görünüm" şablonun "Şablon Düzenle" ile değil de "Reklam ve Eklentiler" kısmından düzenleniyor oluşu. Yani blogcu size " Standart Görünümü bu şekilde düzenleyemezsin!" mantığında bir hata verecektir.

 

Bu hatayı almamak için öncelikle "Şablon Seç" başlığına tıklayıp rastgele bir şablon için "Uygula" butonuna tıklıyoruz. Ardından da "Şablon Düzenle" başlığına tıkladığımızda "Şablon Düzenleme" sayfasının HTML kod alanıyla birlikte açıldığını göreceğiz.

 

HTML Kod alanını aktifleştirme

Resmin büyük hali için üzerine tıklayabilirsiniz.

 

ve HTML Kod alanının olduğu "Şablon Düzenleme" sayfası açılmış oluyor:

HTML Şablon Düzenleme Alanı

 

Bundan sonra HTML işlemlerimizi bu alan üzerinden gerçekleştirebiliriz.

 

 

1.2. Blogcu.com'un Hazır Şablonlarından Seçtiyseniz

Hazır Blogcu.com şablonu görüntüsü

"Şablon Seç" ile açılan şablon seçme sayfasında sunulan hazır blogcu.com şablonlarından birinin temsili görünümü

 

Eğer blogcu.com tarafından hazırlanmış bir şablonu kullanıyorsanız ilgili şablonu nasıl seçip uygula dediyseniz aynı şekilde geriye dönmek istediğinizde yine aynı şablonu seçip "uygula" butonuna basmanız gerekmektedir.

 

 

1.3. "Özel Yapım Şablon" Kullanıyor ya da Kullandığınız Bir Şablonu HTML Olarak Düzenlediyseniz

 

Özel Yapım Blogcu Şablonu

Bir örneği de sitemiz olan "Özel Yapım Şablonlar"dan birinin temsili görünümü

 

Yedekleme işleminin konusuna asıl giren olasılığımız bu. Yani şablonunuza bir emek verdiyseniz emeklerinizin kaybolmaması için yedekleme yapmanızı önemle rica ediyoruz.

Eskiden blogcu içerisinde kodlarımızı yedeklememiz mümkündü fakat bu özellik kaldırıldı. Bu yüzden bunu kendi imkanlarımızla yapacağız.

 

Nasıl yapılabilir?

 

Blogcu Şablon Düzenleme Sayfası

blogcu şablon düzenleme sayfası görüntüsü

 

  • "Şablonlar" > "Şablon Düzenle" sayfasına gidip sağdaki kodların olduğu alanda boş bir yere önce farenizin sol tuşuyla tıklayıp fare imlecini bu alanın içine getirerek aktifleştirmiş olalım.
  • Oradaki kodların tümünü seçelim. (CTRL + A  ya da  'sağ tık' > 'Tümünü Seç' diyerek)
  • Seçtiğimiz kodları kopyalayalım. (CTRL + C  ya da  'sağ tık' > 'Tümünü Kopyala' diyerek)
  • Kodları yapıştırmak için "Not Defteri" gibi bir program açalım. (Bilmiyorsanız şunu yapınız: Masaüstünde boş yere gelip 'sağ tık' > 'yeni' > 'metin belgesi' ne tıklayalım. Dosyaya ad vermemiz istenecek, 'şablon yedeği' gibi bir isim verip 'enter'a basalım.)
  • Oluşturduğumuz bu dosyanın içine girip kodları yapıştıralım. (CTRL + V  ya da  'sağ tık' > 'Yapıştır' diyerek.)
  • Dosyamızı kaydedelim. (CTRL + S  ya da  üst menüden 'Dosya' > 'Kaydet' diyerek.)

 

Evet, artık eski şablonumuzun yedeğini almış olduk.

 

 

2. Adım: Şablon Kodlarımızın Düzenlenmesi

Yayınladığımız şablonların önemli bir kısmı %100 otomatik kurulum ile çalışmaktadır. "Portal Teması" ve bazı haber temalarının profesyonel versiyonları ise ek özellikler sağlanabilmesi için ufak bazı düzenlemelere ihtiyaç duymaktadırlar. Eğer indirdiğiniz şablon %100 otomatik kurulumlu bir şablon ise bu adımı atayıp doğrudan 3. adıma geçebilirsiniz. Ancak yapmanız gerekenler varsa bunları nasıl basitçe yapabileceğimize bakalım:

 

Blogcu şablonlarında devrim sayılabilecek yeniliklerden birini biz yaptık. Bilmeyen kullanıcılarımız için işlerini muazzam derecede kolaylaştırdık. Bu özellik, şablon düzenlerken düzenlenebilecek alanların belirtilmesi ve şablon kodlarının içerisinde düzenleme ile ilgili notların yer alması esasına dayanmaktadır. HTML kodlama dilinde sayfada görünmeyen bir kodlama sitili vardır. Biz de bu stili kullanarak notlarımızı şablonun içine işledik. Hiç kafa karışıklığına girmeden sırayla okuyacağınız bu notlar ile şablonunuzu kolayca düzenleyebilmektesiniz. Buna karşılık bu notlar sayfanızda görünmediği için silme gibi bir işlem yapmanıza da gerek olmamakta. Buna aşağıdaki örnek üzerinde bakalım:

Kolay şablon düzenleme - şablon notları

resmin büyük hali için üzerine tıklayabilirsiniz.

 

Yukarıdaki kodlarda yeşil renkte çıkan yazılar gördüğünüz üzere açıklama notlarıdır. Örnekteki notumuz 2 numaralı nottur. Burada yapılacak düzenleme mecburi olmayıp isteğe bağlı bırakılmıştır. Notu okuyan kullanıcı kolayca istediği değişiklikleri yapabilecektir. Örnekteki renk farklılıkları sizi yanıltmasın. Kodların renklendirilmesi kullandığımız program tarafından otomatik yapılmaktadır. Kodları normalde not defterinde açtığınızda hiçbir renklendirme göremezsiniz. Blogcu'nun kod alanına yapıştırdığınızda ise blogcu düzenleme notlarını turuncuya boyamaktadır. Bu özellik kodları birbirinden kolayca ayırt edebilmeniz için sağlanmış ekstra bir özelliktir.

 

Düzenleme yapabileceğiniz alanları koayca bulabilmeniz için kodları CTRL + F yaparak arayabilirsiniz. Aramanızı düzenle kelimesinin ardına boşlık bırakarak yaparsanız sırayla diğer nota geçebilirsiniz.

 

Şablon düzenleme ile ilgili olarak daha detaylı bilgi isterseniz HTML Şablon Düzenleme yazımıza bakabilirsiniz.

 

 

3. Adım: Kaydetme

2. Adım ile düzenlediğiniz ya da düzenlemeye gerek görmediğiniz kodları bu adımda kaydedeceğiz. Bunun için bilgisayarınıza indirdiğiniz  ya da düzenlediğiniz kodları kopyalıyoruz. (Kopyalama işlemini yukarıda anlattığımız şekilde yapabilirsiniz.) Ardından bu kodları "Şablon Düzenle" sayfasındaki kod alanına aktaracağız.

HTML Şablon Düzenleme Alanı

 

Eğer daha önce bu alanı kullanarak şablonumuzda bir değişiklik yaptıysak ya da farklı bir şablon kodu kullandıysak 1. adımda belirttiğimiz üzere buradaki kodların yedeğini almış olmalıyız. Yedeğimiz tamamsa buradaki tüm kodları seçip siliyoruz. Ve ardından da not defteri üzerinde ya da doğrudan şablon alanı üzerinde düzenlediğimiz notları kopyalıyoruz. Kopyalamadan önce eğer not defteri kullanıyorsak kodlamada hata çıkmaması için not defteri'nin Biçim menüsü altındaki "Sözcük Kaydır" seçeneğinin işaretli olmadığına dikkat etmeliyiz. Yani not defterindeki kodlar satır sonlarında aşağı satıra kaymamalı, uzun satırlarda görüş alanımızdan çıkıp yana doğru da uzuyor olmalıdır. Eğer böyle ise kopyaladığımız kodları, Şablon Düzenle sayfasındaki az önce içerisindeki kodları sildiğimiz boş alana yapıştırıyoruz.

 

Muhtemelen şablon düzenleme ile uzun bir süredir ilgilendik. Tam kaydetme işlemi ile birlikte bir internet kesintisi, blogcu.com'da yaşanabilecek bir sorun vs nedeniyle yaptığımız tüm değişiklikler kaydolmayabilir ve buna karşılık düzenlediğimiz kodlar silinebilir. Eğer kodlarımızı not defteri üzerinde değil de bu html kod alanında yaptıysak tam "Kaydet" butonuna basmadan önce burada da kodlarımızı 1. madde de anlattığımız şekilde yedeklemenizi, hiç olmazsa (CTRL + C ya da kopyala) diyerek bilgisayarın hafızasında bekletmenizi öneriyoruz.

 

Eğer eski bir blogcu kullanıcısı iseniz, blogcu tarafından eskiden tanınan birden fazla blog hakkınızı kullanıyor olabilirsiniz. Çoklu blog yönetimi sisteminde ilk aldığınız blog ana blog olarak kabul edilip, diğer bloglar eğer panelde seçerseniz aktifleşmektedir. Fakat işlem yaparken seçip de aktifleştirdiğiniz blog, herhangi bir kaydetme vs işlemi yapmadığınızda zaman aşımına uğramaktadır. Ve sistem otomatik olarak ana blogu seçmişsinizcesine seçiminizi iptal etmektedir. Böylelikle de bazen siz diğer blogunuzun kodlarını değiştiriyor olsanız bile ana blogunuzu değiştiriyor ya da hiçbir yeri değiştiremiyor olabiliyorsunuz. Bu konuya "Yeni Düzenleme Sonrası Blogcu'ya Öneriler" yazımızda da değindik ama sorun düzelene kadar biz tedbirimizi alalım. Bunun için menüdeki "Şablon Düzenleme" sayfasını yeni bir sekmede açalım. Sonra menün altındaki bloglarım alanında doğru blogun seçili olup olmadığını kontorl edelim. Bahsettiğimiz üzere eğer seçimimiz kaybolmuşsa tekrarda seçimimizi yapalım. Ardından tekrar eski "şablon düzenleme" sayfamıza dönüp kaydet diyelim.  Hepsi bu kadar, hayırlı olsun ! :)

 

Son bir not: Yeni düzenlemenizden memnun kaldıysanız siz yeni kodları yine de yedekleyin. İlerleyen günlerde unutup da yedek almadan bir düzenleme yapar da bu düzenlemeden memnun kalmazsanız ya da yanlışlıkla görünümün kaybedileceği bir işlemi yaparsanız yaptığınız tüm değişikliklerin kaybolacağını hatırlatmak istiyoruz.

 

Ek: Kodların Kaybolmaması İçin Dikkat Edilecekler:

Şablonumuzu kaydettikten sonra bilmeden yapacağımız bazı işler şablonumuzun kaybolmasına neden olabilir. Bu işlermleri şu şekilde sıralayabiliriz:

  • "Standart Görünüm"ü aktifleştirmek
  • Blogcu.com'un hazır şablonlarından birini seçip "uygula" butonuna basmak
  • "Arkaplanlar" bölümüne gidip de bir arkaplan seçip "uygula" demek
  • "Reklamlar ve Eklentiler" bölümüne gidip orada bir işlem yapmak

comments powered by Disqus