>

» Online Ziyaretçi Sayacı Ekleme


Sitenize Online Ziyaretçi Sayacı Ekleyin! En iyi sayaçlar yazımızda..

 

Online ziyaretçi bilgisi siteler için çok elzem olmasa da önemli bir veridir diyebiliriz. Online ziyaretçi adetleri tek başına dahi sitenin genel ziyaret oranı hakkında fikir verebilir. Ancak bu özelliği daha çok ziyaretçilere yönelik olarak sitemizde/blogumuzda kullanıyor olmamız daha uygun olacaktır.

Online ziyaretçi sayaçlarının en önemli özelliği, sitemizi o an ziyaret eden kişilere sitede başkalarının da olduğu bilgisini vermektir. Böylelikle ziyaretçi hem çok ziyaret edilen bir sitede olduğunu hem de yalnız olmadığını bilebilir. Hatta sitenizde mesaj kutusu varsa buraya mesaj yazıp cevap almak ya da sohbet alanı varsa sohbete bakmak için doğru bir zaman olabileceğini öngörebilir. Bunun yanında bazı online ziyaretçi sayacı ile sitenize dünyanın dört bir tarafından gelen kullanıcıların bulundukları ülkeler hakkında ilginç bilgiler de sunuyor olabilirsiniz.

 

Şimdi de pek çok online ziyaretçi araçlarının arasında sizin için derlediğimiz en başarılı araçlara bir göz atalım:

1. whos.amung.us

amung.us

Alanındaki en başarılı online ziyaretçi araçlarından biridir. Türkçe dil desteği ile de kolayca ekleyebilirsiniz. Siteye girdiğinizde aşağıda açılmış olan kod sizin siteniz için kullanabileceğiniz bir koddur, herhangi bir kayıt gerektirmez. Tek dezavantajı istatistiklerin herkese açık olmasıdır. Kimse görmesin derseniz ücretli sürümüne geçmeniz gerekecek.

 

2. RadarUrl

RadarUrl

RadarUrl'de başka başarılı sayaçlardan biridir. Hemen her şeyiyle whos.amung.us ile aynı olduğunu söylemek mümkün.

 

3. Revolver Maps

Revolver MAps

Bir dünya şekli üzerinde o an sitenizde bulunanları gösterir. Eğer yoğun ve dünyanın dört bir tarafından ziyaretçi alan bir siteniz varsa hoş bir görüntü meydana getirebilir. Kendi kodlarınızı almak için şu sayfadan seçimlere başlayabilirsiniz: http://www.revolvermaps.com/?target=setup

 

4. ClusterMaps

Cluster Maps

ClusterMaps de düz bir dünya haritası zemini üzerinde aktif ziyaretçileri kırmızı noktalar şeklinde gösteren ve aynı zamanda yazı ile de online ziyaretçi sayılarını veren bir araçtır. Anasayfasındaki "Create Yorus" kısmı üzerinden site adınızı ve e-posta adresinizi girerek kolayca aracınızı oluşturabilirsiniz. Detaylı ayarları yönetim paneli üzerinden yapmanız mümkün.

 

5. FeedJit

FeedJit

Önceki araçlarla benzer mantıkta çalışsa da son ziyaretçileri liste şeklinde sıralayan ve online sayaçtan daha çok son ziyaretçileri listelemeyi hedefleyen bir araçtır. Bu özelliği ile sitenizde online olarak 1 kişi olsa dahi en son ziyaretçilerle ilgili bilgileri verdiği için kendi listesi mutlaka dolu olacaktır. Henüz az ziyaretçisi olan siteler tarafından tercih edilmesi daha doğru olabilir. Kendi aracınızı oluşturmak için anasayfasındaki "Choose Your FeedJit" butonu ile kodlarınızı oluşturmaya başlayabilirsiniz.

 

Daha basit mi olsun istersiniz?

6. Free Online Users

"Şu an sitemizde 3 online ziyaretçi var."

Free Online Users önceki örnerklerimizde olduğu gibi size çok detaylı bilgiler sunan bir araç değildir. Ancak metin temelli olması sitenize en basit şekilde "Şu an sitede ... kişi var" şeklinde ifadeler ekleyebilmenize imkan tanımakta. Sisteme üye olduktan sonra kodlarınıza erişebilmektesiniz ve verilen kodlarda ufak değişiklikler yapma imkanınız da bulunmakta. Kendinize göre düzenleyebilirsiniz..

 

Türkçe Servis ve Yerli Yapım İsteyenler İçin;

7. Online Ziyaretçi

Online Ziyaretçi

Diğer servisleri kullanmak oldukça basit olsa da yine de Türkçe ve yerli bir servisi kullanmak isteyebilirsiniz. Türkçe servisler arasında bu hizmeti veren pek çok site olmasına karşılık kullanım yoğunluğuna baktığımızda onlineziyaretci.com sitesi bir adım öne çıkıyor. Sitedeki üyeik formunu doldurktan sonra kolayca sayaç kodlarınızı alabiliyorsunuz. Ancak bu servisin link reklamlı ve nisbeten basit kaldığını hatırlatmakta fayda görüyoruz..

 

Online Ziyaretçi Sayacı Kodlarının Yerleşimi

Ekleyeceğiniz sayaç kodları blogunuza normal kod eklemede yaptıklarınızdan farksızdır. Dikkat etmeniz gereken şey eğer standart görünüm dışında bir görünüm/şablon kullanıyorsanız, sayacı aldığınız yerin kodu nereye eklemeniz gerektiği ile ilgili verdiği bilgiye uymak olacaktır. Muhtemelen ya sayfanın en altındaki body etiketinin hemen üstüne ya da /header şeklinde yer alan ikinci header (kapanış) etiketinin hemen üsüne koymanız istenecektir. Bunun yanında eğer haritalı vb. gelişmiş bir sayaç kullancaksanız görsel açıdan uygun durması için şablonunuzdaki alt kısıma ya da yan kolonunuzun en altına yerleştirmeniz de isabetli olabilir. Bloglara kod ekleme ile ilgili olarak çok fazla bilgi sahibi değilseniz detaylı bilgileri Bloga Kod Ekleme yazımızda bulabilirsiniz..

comments powered by Disqus