>

» Facebook Yorumları Ekleme


Sitelerinize/Bloglarınıza Facebook Yorumları Kutusu Eklemek İçin Yapmanız Gerekenler Yazımızda..

 

Yorumlar pek çok açıdan bir web sitesi için olmazsa olmaz bir unsurdur. Yorumların ilgili siteye faydaları saymakla bitmeyecek derecededir. Bunların en başlıca faydaları ise;

- Kullanıcılara kendilerini ifade özgürlüğü tanınması

- Kullanıcıların siteye bağlılığı

- Sayfaya özgün içeriklerin katılması

- Sitenin/sayfanın bu yorumlarla birlikte sürekli güncellik kazanması

...

Ve saydığımız tüm bu unsurlara bağlı olarak ziyaretçi ve arama motorları gözünde daha değerli bir siteye sahip olmamız.

 

Standart yorumların haricinde facebook yorumları da ayrı bir öneme sahip. Hangisi daha önemlidir sorusu siteden siteye farklılık gösterecek ve tartışılabilecek bir konu olmakla birlikte biz ikisinin de ayrı ayrı önemli olduğunu düşünüyoruz.

 

Özellikle facebook eklentisi ile bırakılan yorumlar, eğer sitenizde ciddi yorum onayı sorunları varsa işinizi daha da kolaylaştırabilir. Zira pek çok kullanıcının gerçek kimlikleriyle facebook hesaplarına sahip olmaları, onların yaptığı yorumlarda daha özenli davranmalarına, dolayısıyla site yöneticilerine daha kolay yönetilebilir yorumlar gelmesine imkan tanıyabilmektedir.

Bunun bir diğer faydası ise facebookta yapılan yorumların daha fazla sosyal yansıması olmasıdır. Bu da yapılan yorumun daha fazla kişiye ulaşarak dolaylı olarak sitenizin daha fazla dikkat çekmesine fayda sağlayacaktır.

 

Konunun önemine dair aktardığımız bu kısa notlardan sonra sitenize/blogunuza nasıl facebook yorum kutusu eklersiniz, buna bakalım:

 

1. Kodları Alma

Tabi eğer yorumları yönetibilmek isterseniz ilk önce bir facebook hesabınız olmalı ki kendinizi yorumları yönetbilmek için yetkili olarak tanımlayabilesiniz. Facebook hesabıyla giriş yapıpı yapmamış olmanız fark etmeksizin http://developers.facebook.com/docs/reference/plugins/comments/ adresine gidiniz. İlgili sayfada aşağıdaki şekilde bir alan göreceksiniz:

Facebook Yorum Kodu Alma

İlgili alanda site/blog adresinizi, gösterilecek yorum sayısını, yorum kutusu genişliğini ve yorumun açık mı koyu mu renkli olacağını seçip "Get Code" butonuna basıyorsunuz.

Ardından karşımıza söyle bir ekran çıkıyor:

Facebook Kodları

İlgili ekranda çeşitli formatlarda kullanabileceğimiz kodlar sunulmakta. İsterseniz HTML5 tarafından detsteklenen kodları ya da eğer nasıl kullanılacağını biliyorsanız FBML kodlarını kullanabilirsiniz.

 

2. Kodları Düzenleme

[Resmin büyük hali için üzerine tıklayabilirsiniz.]

 

Biz kod oluşturma sayfasında bize verilen kodları aynen kullandığımızda bizim tüm sitemizde ortak bir yorum alanı olacaktır. Yani bizim örnek olarak "Bugün çok mutluyum" yazımıza "Çok Güzel" şeklinde yorum yapan birisinin bu yorumu, aynı şekilde bizim "Çok Üzgünüm" yazımızda da çıkacak, dolayısıyla yorumcular için yorum ve içerikle ilgili bir uyumsuzluk meydana gelcektir.

 

Nickcenter arkadaşımızın uyarısıyla her sayfa için birbirinden bağımsız, farklı yorum kutularının çıkması için yorum alanında değişiklik yapmamız gerekmektedir. Bunun nasıl olacağını yukarıdaki resmimizde anlattık. data-href=" 'ten sonra gelen alana blogcu'nun değişken sayfa etiketini girmemiz gerekiyor. Yani site adresimizi silip onun yerine X'i silerek şu etiketi yazmalıyız: {{sayfaurlX}}

Not: Etikete X ifadesi fazladan eklenmiştir çünkü eğer o ifadeyi eklemeseydik siz o etiket yerine şu an bu sayfanın adresini görüyor olurdunuz. Etiketi kullanmak için içindeki fazlalık X'i siliniz.

 

 

3. Kodları Yerleştirme

Edindiğiniz kodları yorum kutusu nerede çıksın istiyorsanız oraya yerleştirmeniz gerekiyor. Tabi normal durumda bu yorum kutusu için en uygun yer içeriğinizin hemen altı. İçeriğinizi gören bir kullanıcı içeriğin sonlarında kendisi içerikle ilgili yorum yapmak istediğinde bu yorum kutusu tam karşısına çıkmalı.

 

Blogcu.com'un standart görünüm şablonları zaten bizlere kod ekleme alanlarını açıkça sunmakta. Ancak biz "blogcu.com yapımı hazır şablonları" ya da "özel yapım şablonları" kullanıyorsak bu sefer de şablonlara HTML üzerinden ekleme yapmamız gerekecek.

İlgili html şablon düzenlemede yorum form alanının: "icerikyorumform", yorumların listelendiği alanın da "icerikyorumlar" olarak listelendiğini görürüz. Buna göre eğer siz bu alanları kaldırıp sadece facebook yorumlarının kalmasını isterseniz bu alanların yerine edindiğiniz kodları ekleyebilirsiniz. Eğer facebook yorumları bu alanın üstünde ya da altında olsun isterseniz de bu alanları bozmadan ilgili yorum alanındaki div etiketlerini de dikkate alarak kendiniz ilgili alanın altına ya da üstüne bu kodları ekleyebilirsiniz.

 

Blogcuda kod ekleme ile ilgili hiç bilginiz yoksa konuya genel açılardan değindiğimiz Bloga Kod Ekleme yazımıza bakabilirsiniz.

 

Yorumları Yönetme

Yorumları yönetebilmek için sitenizin head etiketleri arasına kodu aldığınız sayfada "Moderation Tools" başlığı altında belirtildiği şekilde bir meta etiketi eklemeniz gerekmektedir.  Bu işlemden sonra siteye girdiğinizde yorumları yönetebildiğinizi göreceksiniz.

 

comments powered by Disqus