>

» En Popüler Bloglar


Blogcu kocaman bir aile. Peki bu ailenin en çok ziyaret edilen / en popüler bloglarını bilmek ister misiniz? O zaman hadi yazımızı okumaya devam edelim..

 

Güncelleme: Yazımız ilk olarak blogcu.com özelinde yazılmış olsa da yazımıza çok fazla "en popüler bloglar" araması ile gelindiğini gördük ki bu girişi yapan ziyaretçilerimiz çoğunlukla Türkiye'deki en popüler bloglar hakkında bilgi edinmek istiyorlardı. Bu nedenle orjinal yazımız aşağıda dursa da genel anlamda en popüler bloglar için kısa bir bilgi ekleyelim istedik:

Blogcu özelinde yaptığımız popüler blogcular analizinde blogcu.com altındaki blogların alexa.com sıralamaları dikkate alınarak bir listelemeye gidilmiştir. Ancak genel bir blog popülerliği sıralaması yapmak için net bilgi vermek çok zor. Hangi site tam olarak blogdur-değildir, kendini nasıl lanse ediyordur burada net bir sınıflandırma yapabilmek dahi kolay değildir. Bu nedenle ziyaretçi popülerliği baz alınarak bir sıralama yapmak neredeyse imkansız.

Ancak en beğenilen blogları ödüllendirmeyi amaçlayan üç yarışma göreceli olarak bize başarılı bloglarla ilgili örnekler sunabilecektir. Bu bağlamda Türkiyedeki en popüler / en ünlü / ya da en başarılı blogların bir kısmına şu linklerden ulaşabilirsiniz:

https://www.blogodulleri.com

http://bumerang.hurriyet.com.tr/bumerang-blog-odulleri.htm

http://altinorumcek.com/sonuclar/10-altin-orumcek/

 

Dünya çapında en popüler 15 blogun listesi için ise şuraya bakabilirsiniz:

http://www.ebizmba.com/articles/blogs

Ancak göreceğiniz üzere buradaki bloglar belki yola küçük bir blog olarak çıktıkları için bu kategoride kabul edilen ancak artık milyon dolarlık değere kavuşan devasa yapılı sitelerdir.

 

ve şimdi tekrardan asıl konumuz olan en popüler blogcu.com bloglarına dönelim..

 

Her site/blog sahibinin en değer verdiği şeylerden birisi de elbette sitesinin/blogunun ziyaret edilmesidir. Eğer her gün gelip de burada içerik giriyor olsak ancak bunun kimse farkında olmasa, içeriklerimize kimse bakmasa yaptıklarımızın ne anlamı kalırdı değil mi?

 

Blogcu.com sitesi başlı başına popüler bir site. Ancak blogcu'yu bu kadar popüler yapan şüphesiz onu oluşturan bloglar, yani bizleriz. Her birimizin girdiği içeriklerle devasa bir içerik oluşmuş durumda ver her sitenin belki günlük 2, belki 200 ziyaretçisi ile toplamda ise ortaya yine devasa bir ziyaretçi kitlesi çıkıyor.

 

Aslında kullandığımız devasa kelimesi biraz havada duruyor, isterseniz bunu daha da somutlaştırıp rakamlar üzerinden konuşalım. Elbette bu konudaki en doğru rakamlar blogcu yöneticilerinin elinde. Bizim ulaşabildiğimiz veriler ise hem güncel olmayan hem de kesin olmayan veriler. Ancak yine de rakamlarla konuşmak blogcu arkadaşlarımızın aklında daha somut bilgiler meydana gelmesini sağlayacaktır.

 

Bu alanda dünya çapında kabul gören önemli 3 veri kaynağı bulunmakta. Bunlardan ilki web sitelerini dünyada sıralamaya sokan alexa.com, bir diğeri google'ın adplanner servisi, bir diğeri ise comscore adlı araştırma şirketi. Bu üç veri kaynağının da kendisine göre artı eksileri var. Örneğin alexa.com verilerini sadece kendi araç çubuğunu (toolbarını) kullanan kişiler başta olmak üzere kısıtlı bir kaynaktan toplayabilirken, google adplanner özellikle google adsense kullanan sitelerden, comscore ise kendisiyle iş birliği yapmış sitelerden doğru oranda veri alabilmektedir. Aslında bu siteler arasında şüphesiz en güçlü verilere google'ın sahip olduğunu düşünsek de, google yayınladığı verileri kendi arama motoru ya da analytics servisi sonuçlarına göre değil, reklam sunucusu (adserver) verilerine göre kıyaslamakta. Blogcu.com google ile doğrudan ve kapsamlı olarak çalışmadığı buna karşılık da comscore ile anlaştığı için bu alandaki ziyaretçi bazında en doğru verileri comscore'dan alabiliriz. Bunun yanında sıralama verilerini ise tahmini olarak en iyi alexa.com verecektir. Hadi şimdi rakamlara geçelim..

 

Comscore tarafından son yayınlanan rakamlar Şubat 2012 dönemine ait (*). Buna göre o dönemde blogcu.com'a günlük ortalama 726.000 ziyaretçi uğramakta. Bu rakam aylık olarak ise 23.534.000 ziyaretçi olarak gerçekleşmiş. Eğer siteye ikinci defa girenleri hesap dışında bırakır da kaç farklı kişi girmiş dersek, bu da tekil ziyaretçi dediğimiz aylık 11.284.000 kişiye denk gelmiş. Ancak hepimizin bildiği üzere yaşadığı değişim üzerine ziyaretçi sayısında önemli kayıplar yaşayan blogcu'nun bu gün bu rakamların daha altında olduğunu tahmin ediyoruz.

 

Şubat 2012 comscore Türkiye verileri

Şubat 2012'ye ait en popüler 20 site verisi. Kaynak: webrazzi, comscore

 

Sıralama olarak baz aldığımızda ise bu verilerle blogcu.com'un Türkiye'den ziyaret edilen en popüler 23. site olduğunu 2012'deki Düşüş ve Blogcu.com'un Geleceği yazımızda belirtmiştik. Şu anki duruma baktığımızda ise alexa.com'a göre blogcu.com sitesi Türkiye'den ziyaret edilen en popüler 45. site durumunda.

Blogcu Alexa Sıralaması

Eylül 2012 itibariyle blogcu.com'un Türkiye sırası

 

İşte yazımızın konusu olan en popüler blogcular alanında da bize alexa.com'un yardımları yetişiyor. Alexa.com kısa bir süre önce tüm blogcu bloglarını blogcu'nun alt sayfaları gibi gördüğü için hangi blog nasıl başarı gösteriyor tam anlamıyla bilemiyorduk. Ancak daha sonra yapılan bir düzenleme ile her blog için tek tek bir başarı sıralaması oluşturulduğu gibi bu blogların blogcu.com içindeki ağırlığına da bakmak mümkün. Alexa.com sitesi bize ilgili blogcu.com sayfasında bu alanda detaylı bilgiler vermekte.

 

Alexa.com'un çalışma mantığı gereği verilen verilerin %100 doğru olması imkansız. Ancak yine de bu alandaki en başarılı ve kapsamlı verilere sahip olduğunu düşünürsek alexa.com'un verilerini oldukça değerli olarak kabul edebiliriz.

 

Bu yazımızı sürekli değiştiryor olmak yerine aynı zamanda bir arşiv olmasını amaçladığımız için farklı zaman dilimleri için bu sayfada yeni listeler yayınlamayı düşünüyoruz. Bu nedenle raporları ay bazlı olarak vereceğiz. İşte blogcu.com'un en popüler blogları listesi.Lütfen liste için aşağıdaki başlığa tıklayınız:

 

 

 

comments powered by Disqus