>

» Blogcu Şablonu Nasıl Değiştirilir?


 

Blogcuda şablonlarınızı dilediğiniz gibi değiştirebilirsiniz. Nasıl yapılacağı ise yazımızda..

 

Blogcuda blogunuz normalde "standart görünüm" adı verilen tasarıma sahip olur. Ancak yapılan düzenlemelerle birlikte blogculara şablonlarını değiştirme özgürlüğü geri verilmiştir. "Standart görünüm"e mahkûm olmayın, yapabileceğiniz çok şey var!

 

Öncelikle bir tanımlama ve sınıflandırma işe başlayalım. Konunun en iyi şekilde anlaşılabilmesi için biz blogcu şablonlarını 3 sınıfa ayrıyoruz:

 

1. Standart Görünüm

2. Hazır Blogucu.com Şablonları

3. Özel Yapım Şablonlar

 

 

Bunlar nedir, kısaca açıklayalım?

 

1. Standart Görünüm:

Blogcu.com'a yeni üye olduysanız ya da eski bir blogcu üyesiyseniz ve 2 Ağustos 2012'de yapılan değişiklikten sonra blog görünümünüzde herhangi bir değişiklik yapmadıysanız sistem tarafından sizin için otomatik seçilen görünüm "Standart Görünüm"dür.

Yönetim panelindeki "Şablonlar" menüsü altındaki "Şablon Seç" sayfasında yer alan "Standart Görünüm" butonuna tıklanılarak etkinleştirilir.

İşte "standart görünüm"e sahip bir blog görüntüsü:

Standart Görünüm Blogcu Şablonu

(Resmin büyük hali için üzerine tıklayınız.)

 

2. Hazır Blogucu.com Şablonları

Blogcu.com tarafından kullanıcılara sunulan hazır şablonlardır. Şu an için 22 farklı sınıflandırma altında verilen şablonlar, renk çeşitlendirmeleri de dikkate alındığında toplam 75 tanedirler.

Yönetim panelindeki "Şablonlar" menüsü altındaki "Şablon Seç" sayfasında bu şablonların küçük temsili resimlerine yer verilmiştir. Beğendiğiniz bir şablonun üzerine tıkladıktan sonra "Uygula" butonuna basmanızla birlikte şablonları sitenize uygulamış olmaktasınız.

İşte "Hazır Blogcu.com Şablonu"nu kullanan bir blog görüntüsü:

Hazır Blogcu.com şablonu görüntüsü

(Resmin büyük hali için üzerine tıklayınız.)

 

3. Özel Yapım Şablonlar

Blogcu.com bloglarında kullanılmak üzere gönüllü olarak hazırlanmış ve ücretsiz olarak sunulmakta olan hazır şablonlardır. Blogcu.com'un şablon ve etiket yapısını kavramış olup aynı zamanda temel olarak HTML, opsiyonel olarak CSS, JavaScript gibi kodlama dillerine ve PhotoShop gibi çeşitli grafik düzenleme programlarına hakim kişiler tarafından geliştirilmektedirler. Şablonlar hazırlayan kişinin bilgi ve emeklerine oranla blogcu.com içerisinde daha önce hiç sunulmadığı kadar geliştirilmiş şekilde sunulabileceği gibi özensizce hazırlanmış da olabilirler. Çok profesyonelce hazırlanmış bir şablon, eğer çeşitli arama motoru optimizasyonu (SEO) unsurları da göz önüne alınarak hazırlanmışsa sadece görünüm anlamında değil, ziyaretçi yoğunluğu açısından da size normal şablonlardan daha fazla yarar sağlıyor olabilir. Bunun yanında özensizce hazırlanmış bir şablon ise bunun tam tersi sonuçlar da doğurabilecektir.

Yönetim panelindeki "Şablonlar" menüsü altındaki "Şablon Düzenle" sayfasına elde edilen html kodlarının yerleştirilip kaydedilmesiyle kullanılabilmektedir.

İşte "Özel Yapım Şablon" kullanan bir blog görüntüsü (sitemiz):

Özel Yapım Blogcu Şablonu

(Resmin büyük hali için üzerine tıklayınız.)

 

"Özel Yapım Şablon"ları nasıl kurabileceğinizle ilgili detaylı bilgi almak için "Özel Yapım Şablon Kurulumu" yazımıza bakabilirsiniz.

 

 

EK: Anlam Ayırımı

Yazımıza gelen ziyaretçilerimiz genelde iki farklı konu için gelmekteler.

1. Mevcut bloglarının tasarımlarını komple değiştirmek

2. Mevcut tasarımları içerisinde değişiklikler yapmak

 

1. maddenin cevabını yukarıdaki yazımızda belirttik. Belirttiğimiz 3 farklı blog türünden birini seçip kullanabilirsiniz. Ancak siz 2. maddede belirtilen amaçla yazımıza geldiyseniz, yani mevcut blogunuzla ilgili değişikler yapmak istiyorsanız bu konuda da sizlere bir rehber sunmuş olalım.

 

Yukarıda 3 sınıfa ayırdığımız şablon grupları arasında 1. sırada bahsettiğimiz "Standart Görünüm"lü şablonların diğerlerine göre bambaşka bir düzenleme biçimi vardır. Eğer "standar görünüm" şablonunuzu düzenleyecek, şablon içerisinde değişikler yapacaksanız aşağıdaki yazımıza bakabilirsiniz:

Standart Görünüm Düzenleme

 

Eğer "Hazır Blogcu.com Şablonu" ya da "Özel Yapım Şablon" kullanıyor ve bunların içerisinde düzenlemeler, değişiklikler yapmak istiyorsanız her iki durumda da şablonunuzu HTML kodlar üzerinden değiştirmeniz gerekmektedir. Bunun için ise aşağıdaki yazımıza bakabilirsiniz:

HTML Şablon Düzenleme

 

Detaylı anlatımlarımızla her durumda şablonlarınızı kolayca değiştirebileceğinizi, düzenleyebileceğinizi umuyoruz. İyi çalışmalar dileriz..

 

comments powered by Disqus