>

» Blogcu Şablonları mı? Blogcu Temaları mı?


Blogunuzun görünümünü özelleştirmek istediniz ama eğer blogcuda çok eski değilseniz aklınıza doğrusunun hangisi olduğu sorusu gelmiş olabilir. Buyrun bunu bu yazımızda beraber inceleyelim.

 

Site adımıza baktığınızda dahi aslında soruya vereceğimiz cevabı az çok tahmin ediyorsunuzdur: Blogcu Şablonları  :) Ancak bunun neden böyle olduğunu açıklayalım izninizle.

 

Aslında şablon ve tema kavramları belki farklı şeyleri ifade etmek için kullanılıyor olsa da genel algısı gereği neredeyse hemen hemen aynı kapıya çıkan, birbirinin yerine kullanılan iki terimdir. Bu iki terimden hangisinin kullanılacağı ise genelde kullanıldığı topluluğa göre farklılık göstermiştir. Örnek vermek gerekirse, eğer siz bir wordpress kullanıcısı iseniz siteniz için yeni bir görünüm aramak isterseniz yapmanız gereken "wordpress temaları" şeklinde bir arama yapmak olacaktır. Eğer blogger (blogspot) kullanıcısı iseniz de bu sefer yapmanız gereken arama "blogger şablonları" ya da "blogspot şablonları" şeklinde olmalıdır.

 

Bu durumun ilk ortaya çıkışında belirli bir mantık olsa da sonradan bu mantık devreden kalkmış ve bir genel kabul durumuna dönüşmüştür. Nasıl bir mantık olduğundan bahsedecek olursak, ilgili araçların temelde içerik, özellik ve kapsam bakımından ayrıştığını söyleyebiliriz. En başta wordpress gelişmiş altyapısı itibariyle artık günümüzde pek çok farklı özelliği destekleyebilmektedir. Buna bağlı olarak geliştiricilerin yaptıkları basit bir görünüm değiştirme olayının çok ötesine geçmiştir. Artık bir wordpress teması kurduğunuzda blog görünümündeki siteniz bambaşka amaçlı, bambaşka özellikleri olan bir yapıya bürünebilmektedir. Artık her ne kadar blogger şablonları için de bunun nisbeten bu gelişmişliğe yaklaştığını görebilsek de genel olarak blogger için yapılan değişiklikler de görünüm olarak sınırlı kalmaktadır.

 

Yani örneklerimizden de anlaşılacağı üzere İngilizce karşılığı "theme" olan tema kelimesi çok kapsamlı bir geliştirmeyi ifade ederken, İngilizce karşılığı "template" kelimesi olan şablon kelimesi daha çok görünümle alakalı geliştirmeleri-değişiklikleri ifade etmektedir. Yapısının benzerliği ve aynı zamanda şablon düzenlemedeki imkanları göz önüne alındığında blogcu için de şablon kelimesi daha uygun düşmektedir. Zaten blogcu'nun rol model aldığı (blogger'ın Türkçe karşılığı blogcu'dur) blogger'ı baz aldığımızda da blogcu'da kullanılacak kelime elbette şablon olacaktır.

 

Zaten bu mantıkta gelişme gösteren özel yapım blogcu şablonları kullanıcılar tarafından da bu şekilde benimsenmiştir. Bunu en iyi "Blogcu Şablonları" ve "Blogcu Temaları" kelimelerinin arama popülerliklerini kıyasladığımızda görebilmekteyiz. Sonuçların bize söylediği şey blogcu camiası içerisinde bunun "blogcu şablonları" olarak kabul gördüğü yönünde.

 

Biz de site olarak bunu böyle kabul edip site adımız da dahil olmak üzere pek çok noktada "Blogcu Şablonları" tanımını öne çıkardık. Ancak son geliştirdiğimiz şablonlar oldukça farklı oldu. Bambaşka bir altyapı üzerine inşa edilen yeni şablonlarımız, aynı zamanda çeşitli Javascript araçlarıyla da desteklenerek oldukça gelişmiş bir yapıya bürünmüştü. Yani konu sadece görüntü olmaktan çıkıp yepyeni fonksiyonellikler de eklemiştik. İşte buna vurgu yapmak amacıyla son yayınladığımız şablonlarımızda aynı zamanda "tema" terimini de kullanmaya karar verdik. Bu bağlamda bazı yerlerde tema kelimesini de kullandığımızı göreceksiniz. Ancak bu kafar karışıklığı doğurmasın, ikisi de aynı anlama çıkan iki terimden başka bir şey değildir. Zaten google'da blogcu şablonları diye de aratsanız, blogcu temaları diye de aratsanız ilk sırada sitemizin çıktığını göreceksiniz. O nedenle panik yok, her durumda doğru yerdesiniz :)

 

 

comments powered by Disqus