>

» Blogcu Şablon Etiketleri


 

Blogcu şablonlarının temelini oluşturan şablon etiketleri hakkında bilgiler yazımızda.

 

Blogcu şablonlarının özgürce yapılabilmesi tamamen şablon etiketlerinin sağladığı imkanlarla olabilmektedir. Şablon etiketleri şablon geliştiricelerin kullandığı belirli formattaki kodlardır ve Blogcu'nun karmaşık altyapısını daha basite indirgeyerek ve arka planı gizleyerek dileyenlere dilediği şekilde şablon geliştirme imkanı sunmaktadırlar.

Son değişiklikle birlikte blogcu.com'un şablon etiketleri yapısı da değişikliğe uğramıştır. Buna bağlı olarak daha önceden yapılmış tüm şablonlar geçersiz konuma düşmüştür. Yeni şablon etiketlerinin ne olduğunun bilinmediği ilk gün site olarak oturup her şablon etiketini tek tek analiz edip bunu takipçilerimizle paylaştık. Yeni etiketlerin yayınlanmasının ardından birkaç saat içerisinde bu etiketlerle ilgili dökümantasyon sitemizde yayınlanmıştı bile. Ve hatta resmi blogcu yayını da bizim yayınımızdan 1 gün sonra ve açıklama anlamında daha eksik düzeyde geldi. Yeri gelmişken hatırlatalım, site olarak olabildiğince hızlı güncelleme yapmaya devam edeceğiz, bu bakımdan bizi takip etmeyi ihmal etmeyin ;)

Eğer siz de şablon geliştirmek ya da geliştirilmiş bir şablonda değişiklik yapmak ama yapacağınız değişikliği doğru yönetmek ya da yapılmış bir şablonu anlamak istiyorsanız bazı şablon etiketlerinin ne anlama geldiğini bilmek isteyebilirsiniz. Önceki şablon etiketlerine farkla yeni şablon etiketleri Türkçe kelimelerle oluşturulduğu için aslında hemen hepsinin ne olduğu adlarından da anlaşılmaktadır. Fakat bazı etiketlerde ince fakat önemli farklılıklar da olabilmektedir. Bu nedenle bir rehberden faydalanmanızda fayda var.

 

Önemli Not:

Tüm şablon etiketleri, şablon düzenleme sayfasında ilgili html kodları arasında {{ işareti ile başlamış ve de }} işareti ile sonlanmış olarak ifade edilmiştir. Buradaki yazımızda etiketleri aynı şekliyle yazdığımızda bazı etiketler için sorun yaşanmaktadır. Bu sorunun yaşanmaması için aşağıdaki tüm etiketler tek parantez işaretli olarak ifade edilmiştir. Ancak asılları çift işaretlidir, bu detayın unutulmması gerekmektedir. Tek parantezli olarak kullanılacak şablon etiketleriniz hata verecektir, doğru formatta kullanıyor olduğunuza emin olunuz.

 

 

İşte o derlememiz, yeni blogcu şablon etiketleri ve açıklamaları:

 

 

{sayfabaslikalt} :  İçerik sayfası ise içerik yazısının başlığını verir, anasayfa ise boş kalır. Sadece header'daki og:title meta etiketinde kullanılmaktadır.


{sayfaurl} :   İlgili sayfanın url'sini verir. Anasayfa ise site url'si olarak verir.


{sayfaaciklama} :  Sayfanın açıklamasını verir. Anasayfada ayarlarda tanımlanan açıklamayı, içerik sayfalarında ise ilgili yazının html kodlamadaki ilk 96 karakterdeki ifadeyi vermektedir.


{sayfakeywords} :  Anahtar kelimeleri verir. Anasayfada boş olarak tanımlanır, içerik sayfalarında ise etiketleri baz alır.


{blogad} :   Blog adının url formatındaki yalın halini verir. Örneğin, ygslys.blogcu.com için sadece ygslys'dir.


{rssurl} :   RSS adresini url formatında verir.


{sayfaurl} :   İlgili sayfanın url'sini verir. Anasayfada için de site url'sini verir.

{sonrakimeta} :   Link rel formatında sonraki içeriğin adresini verir. Sadece head içerisinde kullanılabilir. Örn:

 

{oncekimeta} :   Link rel formatında önceki içeriğin adresini verir. Sadece head içerisinde kullanılabilir. Örn:

 

{sayfabaslik} :   Sayfa başlığını verir. Anasayfa ve içerik için ayrı ayrı verir. Title etiketi içerisindeki başlıklar için kullanılmıştır.

{takipurl} :   Takip etmek isteyen için takip adresi veya takipten çıkarma adresini verir. Verilen url'ye gidildiğinde otomatik takip veya takipten çıkma aksiyonu başlar.


{takipmetin} :   Takip edilmiyorsa "takip et", ediliyorsa "takipten çıkar" yazısını verir.

{takipcisayi} :   Bizi takip eden takipçi sayısını verir.


{takipsayi} :   Takip ettiğimiz kişi sayısını verir.


{avatarbuyuk} :   Kullanıcı avatar resmini büyük formatta verir.

{avatarorta} :   Kullanıcı avatar resmini 50x50 piksel boyutunda verir.

{avatarkucuk} :   Kullanıcı avatar resmini  32x32 piksel boyutunda verir.


{tamad} :   Eğer belirttiyseniz tam adınızı verir. Bu alan henüz boşsa o zaman da dullanıcı adını verir. örnek: ygslys

{blogurl} :   Blog ana sayfasının adresini verir.


{blogbaslik} :  Sayfadan bağımsız olarak blogun ana başlığını verir. Bloga başlık atamadıysanız blog adını verir.

 
{banner} :   Bazı blog şablonlarında banner'ı menünün altına yerleştiren koddur. Eğer şablonu düzenlerseniz banner otomatik olarak en üst alanda çıkmaktadır. Bu nedenle şablon düzenlerseniz bu banner kodu satırını kaldırabilirsiniz.

{hakkindaurl} :   Hakkında sayfası adresini verir. örn: ygslys.blogcu.com/hakkinda


{kategoriler} :   Kategorileri listeler. (not: yeni düzenlemede aktif olarak kullanılan "panolarım" olan kategorileri listelemektedir.)

{soneklenenler} :  Son 30 içeriği verir. Eğer içeriklerin görseli varsa görselleriyle, yoksa başlık olarak verir.


{iceriksayi} :   Toplam içerik adedini rakamsal olarak verir.

{takipciler} :   Bizi takip eden kişileri profil resimleriyle sıralayıp onlara bağlantı verir.
---


{arsiv} &{/arsiv} :   Arşiv sayfası içerikleri bu etiketlerin içerisinde yer alır.

{iceriklerarsiv} :  Arşiv sayfası için site içeriğini başlıklar halinde dizer. Sadece son iki aya ait içeriği verir.---


{hakkinda} &{/hakkinda} : Hakkında sayfası içerikleri bu etiketlerin içerisinde yer alır.

{hakkindaicerik} :  Hakkında sayfası içeriğini verir. Bu içerikte profil düzenlerken verdiğiniz site açıklaması alanı, takip edenler ve takip ettikleriniz alanları da yer almaktadır.


---


{anasayfa} &{/anasayfa} :  Site anasayfasında gösterilecek tüm içerikler burada yer almaktadır.

{icerikler} &{/icerikler} :  Site anasayfasında gösterilecek yazılar burada yer almaktadır.

{sayfalar} :   Diğer sayfalardaki içerikler için sayfa numaralarını verir.
 

 

---


{icerik} &{/icerik} : İçerik sayfasında gösterilecek yazılar, yorumlar ve diğer içerikler burada yer almaktadır.

{icerikurl} :   İçerik sayfası adresini verir.{icerikbaslikalt} :  Alt etiketi için iligli içeriğin başlığını verir. Normal içerik başlığıdır.

{iceriktur} :   Yazı, resim, video vb. farklı
içerikler giren ve içeriğin türünü başlığın yanında ufak bir ikonla belli etmek isteyen blogcular için bu ikonun türünü ifade eden arka plan ifadesini verir.


{icerikkaynak} :  Bloglanan içeriğin kaynağını verir.

{iceriktarih} :   Yazının yazıldığı tarihi verir.

{icerikmedya} :   Resim ve Video formatlı içeriklerdeki medyayı (görsel içeriği) verir. Not: Yazı formatlı içeriğinizde ilk resim dosyası da medya olarak kabul edilir ve bu alanda verilir. Birden fazla resim dosyası eklenmiş bir içeriğiniz varsa ilk görsel içerik medya olarak kabul edilir.

{icerikozet} :    İçeriğin özetini ana sayfa için kısaca verir. Henüz yazının tamamımını vermektedir.

{iceriktam} :   İçerikle alakalı yazının tamamını verir. Yazınızdaki ilk resim medya olarak alındığı için bu etiket kalan kısımları verir. Kalan kısımda başka görsel içerikler varsa bunlar da burada yer alır.


{icerikgostersayi} :  İçeriğin gösterim sayısını verir.

{icerikbloglasayi} :  İçeriğin bloglanma sayısını verir.

{icerikbegensayi} :  İçeriğin beğenilme sayısını verir.

{icerikyil} :  İçerik tarihinin yılını verir.

{icerikay} :  İçerik tarihinin ayını verir.

{icerikgun} :  İçerik tarihinin gününü verir.
{iceriksosyalpaylas} :   google, twitter, facebook beğen butonları ile blogla ve facebookta paylaş butonlarının yer aldığı sosyal medya satırını verir.


{icerikyorumform} :  Yorum formu alanını verir.


{icerikyorumlar} :  Yapılan yorumları verir.

 

 

 

-----

 

Bizim listemizde verdiğimiz etiketler, klasik bir şablon düzeninde etiketlerin yer alma sıraları ile alakalı sıralamada verilmiştir. Blogcu tarafından verilen ve alfabetik olarak dizilen etiket listesine ulaşmak için tıklayınız. İlgili listede bazı etiketlere yer verilmediğini, bazı etiketlerin ise açıklamalarının yapılmadığını belirtmek istiyoruz. Ancak resmi yayın olması itibariyle önemli bir kaynak olduğu da gözden kaçırılmamalıdır.

Resmi blogcu.com dökümanında verilen versiyon numarasına göre yeni etiketlerin de sisteme ekleneceğini bekliyoruz. Blogcu tarafından yeni etiketler eklendikçe yazımız da güncellenecektir.

 

comments powered by Disqus