>

» Blogcu Eski Haline Dönüyor


ve Blogcu yönetimi nihayet doğru seçimi yaptı: Eski Düzendeki Blogcu'ya dönüş var !

 

Güncel Bilgi Notu: Bu yazı daha önceden mevcut tasarımından vazgeçip pinterest kopyası olan blogcu'nun yeniden eski haline döneceğini haber vermek üzere blogcu resmi duyurusundan önce yayınlanmış bir yazıdır. Güncelliğini yitirdiği için okumanızı gerektirecek bir bilgi bulunmamaktadır.

 

 

2012 yılı Ocak ayının ortaları tüm blogcu camiası için bir şok oldu adeta. Bir gecede tüm blogların değiştiğini ve standart bir görünüme gittiğini gördük. Bunun yanında eski sistmelerimizde olan pek çok ilave kodumuz da (reklam, sayaç vb.) gitmiş, her şey alt üst olmuştu. İçeriye giriş yaptığımızda ise yeni şoklar yaşıyorduk. Artık şablon değiştirme, özellikli yazılar ekleme gibi pek çok unsur da iptal edilmişti.

 

Blogcu'yu blogcu yapan özelliklerden biri şüphesiz şablon tasarımında sahip olduğu esneklikti. Biz de site olarak zaten bu alanda hizmet veriyorduk. Uzun uğraşlar neticesinde blogcu'nun en beğenilen, en güçlü temalarından birini ortaya çıkarmıştık ancak bu karardan sonra yaptıklarımızın da hiçbir önemi kalmamıştı.

 

Yapılan şey yeni bir modelin uygulamaya alınmasıydı. En sade haliyle, blogcu camiası, yeni furya olan pinterest camiası olmaya zorlanmıştı. Pinterest'in başarısına ve modelin güzelliğine diyecek bir şey yok ancak blog yazmanın ve pin'lemenin (bir pinterest terimi) tamamen farklı uygulamalar olduğunu görmemezlikten gelmek büyük hataydı. Yapılanlara baktığımızda iyi niyetli bir hamle olsa da bunun stratejik olarak yanlış bir karar olduğu ortadaydı.

 

İşin içinden biri olarak ne olacağını öngörmek çok zor da değildi ve bu kararın hemen ardından sitemizde Blogcu İntihar Ediyor başlığıyla bir haber yayınladık. Nitekim geçen zaman bizi malesef doğruladı. Değişikliğin uygulamaya konulduğu sıralarda yine pek çok eksiğe rağmen Alexa verilerine göre Türkiye'nin en çok ziyaret edilen 23. sitesi olan Blogcu, kısa sürede 37. liğe geriledi. 

 

Geçen sürede pek çok blogcu bu olaya tepki gösterdi. Sürekli blogcu'ya ulaşıp memnuniyetsizliklerini iletenler, sitelerinde tepki yazıları yayınlayanlar, yazmayı bırakanlar, yazılarını silenler oldu. Ancak ne var ki tüm bu hamlelere karşılık blogcu'dan ya bir cevap alınamıyor ya da alınan cevaplarda sorunun çözüleceğine dair tatmin edici bir ifadeye rastlanamıyordu.

 

Ve beklenen güzel haber geldi. Artık blogcu kendilerine ulaşan kişilere aşağıda örneğini göreceğiniz şekilde benzer yanıtlar göndermekte. İşte o yanıtlar:

 

Merhabalar,


Bizimle iletişime geçen diğer kullanıcılara da belirttiğimiz gibi, siz kullanıcılarımızın görüşleri bizim için çok değerli. Her ne kadar ekibimiz ile ve uzman insanlarla sitemizi yürütüyor olsak da, sizlerden gelen geri bildirimleri çok dikkate alıyoruz. Dolayısıyla her konuda görüş ve önerilerinizi, dileklerinizi, değişmesini umduğunuz şeyleri ayrıntılı yazdığınız zaman bunları değerlendirmeye alacağımızdan emin olabilirsiniz. Yeniden şablon tasarımına dönmek için ciddi bir çalışma içerisindeyiz ve bunun eskisinden daha sağlıklı ve güzel işleyebilmesi için çalışıyoruz.Bu ay içinde şablon sistemine tekrar geçiş yapacağız. Bizler blog mantığını daha çok güzelleştirmek için çalışıyoruz. Aslında itiraz etmiş olduğunuz bu yeni sistem çalışmalarımızın sadece bir parçasıydı bitmiş hali değildi ama malesef bunu bir çok kullanıcımız sadık blogcuların önünün kesilmesi olarak gördü. Bizler sizin için çalışıyor ve Blogcu’ yu güzelleştiriyor olacağız. İletişim için her zaman bizlere e-posta yollayabilirsiniz. Bilgilerinize.


Blogcu Yönetimi

 

------

Ve bu da twilighthayrans arkadaşımızın iki hafta önce aldığı bir cevap:

 

Merhabalar,

Öncelikle değerli görüşleriniz için teşekkür ederiz. Bu hafta içinde sizler için tasarlanmış yeni şablonlarımızı yayına alacağız ancak önümüzdeki aylarda kullanıcılarımıza çok kolonlu şablon kullanımı sağlayarak eskisinden daha sağlıklı çalışan bir şablon sistemine geçeceğiz ve o zaman kendi şablonlarınızı dilediğiniz gibi yaratabileceksiniz. Öte yandan önümüzdeki aylarda kendimize ait bir yorum sistemi oluşturacağız ve daha rahat bir yorum sistemi kullanımına erişebileceksiniz. Sizlerden gelen geri bildirimleri titizlikle değerlendiriyoruz dolayısyla her türlü görüş ve öneriniz için bize yazmaya devam edebilirsiniz.

Blogcu Yönetimi

 

 

 

Güncelleme:

16.07.2012

Değişiklikle alakalı doğrudan bir açıklama geldi:

"Eski sisteme geri dönülmüyor ama onun özgürlüğüne sahip daha iyi bir sistem için çalışılıyor."

 

Yeni Düzenleme Öncesi Blogcu'ya Tavsiyeler yazımızı blogcu'ya ilettik ve yazımıza binaen verdikleri cevapta nasıl bir blogcu olacağı konusuna da açıklık getirilmiş durumda. Mailin tamamı için yazdığımız yazıya gidebilirsiniz: Yeni Düzenleme Öncesi Blogcu'ya Tavsiyeler

 

 

 

Güncelleme 2:

17.07.2012

Yenilenmenin Duyurusu Blogcuyardim Blogunda Yapıldı !

 

Resmi blogcu blogunda yer alan yazının tam metni şöyle:

 

Blogcu Yenileniyor!

Blogculara güzel haberlerimiz var!

    Ocak ayından beri bir değişim sürecine giren Blogcu, sizlere hem çağın trendlerine ayak uyduran hem de kendinize özel bir blog yaratabileceğiniz, rahat bir kullanım amaçlayan yenilikler için durmadan çalışıyor. Tasarımsal yeniliklerimize bir yenisi daha ekleniyor: Eskiden kullandığınız şablonları artık çok daha sağlıklı bir biçimde kullanabileceksiniz.

    Bu ay içinde eskisinden daha güzel şablon sistemimizi sizlere sunacağız. Dilerseniz kendi çok kolonlu şablonlarınızı yaratabileceksiniz, dilerseniz de sizler için hazırladığımız bir çok özel şablon tasarımı arasından seçim yapabileceksiniz. Yalnızca şablon konusunda değil, blog kullanımı ve kullanıcılarımızın sosyal aksiyonları konusunda da bir çok süpriz yenilik sizleri bekliyor.

    Bu yenilik sürecimizde çalışmalarımıza hız kazandırmamız ve motive olmamızda yardımcı olan tüm güzel görüş ve önerilerinize, tüm e-postalarınıza teşekkür ederiz.

 

 

 

----

 

 

 

Evet, yazılardan da açıkça anlaşıldığı üzere çok yakında "şablon sistemine tekrar geçiş yapılacak". Bu da demek oluyor ki artık yine eski günlerdeki gibi bloglarımızı özgürce düzenleyebileceğiz. Sisteme geçilir geçilmez dağıtımını yaptığımız şablonun son güncel ve yeni sistemle uyumlu halini yayınlayamaya ve desteğimizi sürdürmeye devam etmeye çalışacağız. Yeni temalarımızdan haberdar olmak için lütfen bizi takip ediniz.

 

Geç de olsa bu yanlış karardan döndükleri için blogcu'yu tebrik ediyor, kendilerinden hiç görülmemiş kalitede bir blog servisi hizmeti bekliyoruz..

 

Yeni blog sistemimizin şimdiden herkese hayırlı olmasını diliyoruz.

blogcusablonlarikodlari.blogcu.com

 

comments powered by Disqus