>

» Blogcu'da Görsel Yükleme Hatası


blogcu görsel hatası

Blogcu üyeleri an itibariyle bloglarına sistemdeki bir hatadan dolayı görsel ekleyemiyorlar. Detaylar yazımızda..

 

Güncelleme: blogcunun resmi yardım blogundaki şu yazıyla sorunun çözüldüğü resmi olarak duyuruldu. Sonraki süreçte de yapılan eklemelerde herhangi bir hata ile karşılaşılmamıştır. Tüm blogcuların gözü aydın!

 

Orjinla yazı:

Çok daha önceden Şablonlarımız ile İlgili Notlar / İpuçları yazımızda belirttiğimiz görsel yükleme ile ilgili sıkıntılar bir süre sonra tamamen ortadan kalkmıştı. Bu konu aşıldı derken geçtiğimiz hafta içerisinde gelmeye başlayan yorumlar ile bir şeylerin ters gittiğini anlamıştık.

Yorumlar ilk olarak bellathorne53 adlı önemli bir takipçimizden yaşadığı avatar değiştirme problemiyle ilgili gelmişti. Örneğin kullanıcı sisteme yeni bir avatar tanımlayacakken görsel yükleme işlemi sırasında "Thumbnail yaratılıyor.." şeklinde çıkan açıklama bilgisine rağmen işlem yarıda kalıyor ve dakikalar sonra ise boş bir uyarı penceresi hata veriyordu.

İlgili sorunun bir süre devam etmesi, sonra düzelmesi, daha sonra tekrar ortaya çıkması ile birlikte sorunun türü ile ilgili tahminler de yapmaya başladık. Çok bilememekle birlikte muhtemelen yazılımsal bir hatadan daha çok blogcu'nun görsel dönüştürme-işleme için kullandığı sunucu servislerinden biriyle ilgili bir hata meydana geliyordu. Herhangi bir aksaklık bu servisi kapatıyor-kilitliyor ve bu servisin kullanıldığı pek çok işlem tamamlanamıyordu.

Dediğimiz gibi sorunun ne temelli olduğunu bilebilmemiz mümkün değil ancak bu tarz çok temel sunucu hataları yaşanıyor olması çözümün de daha da karmaşıklaşması anlamına gelebiliyor. Bu nedenle de sistemin tekrar işler hale gelmesi tahmin ettiğimizden fazla vakit alabilir. Bu zaten hemen yapılabilecek bir şey olmasa gerek ki, blogcu yetkilileri hatanın çözülmesi muhtemelen biraz uzun sürebileceği için panelimizin özelliklerini yeniden düzenlemişler.

Avatar yükleme/değiştirme sorunu daha sonraları ise daha da büyüdü. Bloglarımıza görsel eklediğimizde hatalar almaya başladık. Ve an itibariyle blog içeriğine görsel yükleme işlemi askıya alınmış görünüyor. Panellerdeki tüm resim yükleme butonları-araçları devre dışı bırakılmış durumda. Konuyla ilgili olarak ise içerik ekleme panelimize şu not eklenmiş:

"İmaj sunucularımızdaki geçici bir problemden ötürü şu an için bilgisayarınızdan resim yükleme bölümlerimiz kapalıdır ancak başka yöntemlerle resim ekleyebilirsiniz:

- yazı içeriklerinizin içine resim eklerken, başka sitelerden resimleri kopyalaya-yapıştır yaparak ekleyebilirsiniz.
- yazı editöründeki resim yükleme butonuna tıklayarak URL ekleme kısmından resmin linkini yapıştırarak ekleyebilirsiniz.

Anlayışınız için teşekkür ederiz.
"

( Ekleme:  Yukarıdaki açıklamada yer alan 2. şıktakı "resim yükleme butonu" hakkında okuyuclarımız tarafından bilgi istenmiş. Bu buton içerik girdiğiniz panelde "B I U" şeklinde kalınlaştırma vs. butonlarının iki solunda yer alan "çerçevelenmiş resim" şeklinde yer alan "Resim ekleme" butonudur. Üzerine gelindiğinde "Resim" yazısı çıkmaktadır. Bu butona tıkladığınızda yer almasını istediğiniz resmin adresini (url'sini) yazıp "Tamam"a tıklamalısınız.)

Yukadıdaki notta dışarıdaki bir kaynaktan görsel alınabileceği belirtilmiş. Ancak bu durum, görselin yüklendiği sitenin trafiğini tüketeceğimiz için site sahibi tarafından olumsuzlukla karşılanabileceği gibi, google vb.arama motorları tarafıdan da "içerik hırsızlığı" olarak yorumlanabilir ve sitelerimizin başarı puanlarını düşürebilir.

Fakat ne var ki bir süreliğine bu şekilde idare edelim desek dahi sistemin düzgün-kararlı bir şekilde çalışmadığını görüyoruz. Bir başka blogumuz üzerinde yaptığımız pek çok farklı testte gördük ki, genel itibariyle başka sitelerden edindiğimiz görseller ister "resim yükleme butonundaki URL ekleme" ile olsun, isterse de doğrudan yapıştırma ile olsun çoğunlukla hata verdiler.

Görebildiğimiz kadarıyla kimi testlerimizde biz görseli başka url'den yüklemiş/yapıştırmış olsak dahi blogcu sistemi o görseli kendi üzerine yüklemeye çalıştı ve görselin kaynak adresini de buna göre değiştirdi. Ancak ne var ki kendi üzerine yükleme işlemini yapamadığı için bizim dış kaynaktan yüklemiş olduğumuz görsel blogda çıkmamış oldu. İşin ilginç tarafı sistemin tam olarak nasıl hareket ettiğini bilemememiz. Çünkü bir testimizde çoklu resim eklememizdeki tüm resimler dış kaynaktan düzgün olarak yüklenirken, bir başka denememizde hiçbiri çıkmadı, bir diğerinde ise haber kapağı yapılması için dönüştürülmeye çalışılan ancak yapılamayan ilk resim çıkmadı ancak sonraki resimler çıktı.

İlginç olarak aynı zamanda sadece yeni yüklenmiş değil, aynı zamanda eski resimler de yer yer görüntülenememe sorunu ile karşılaştılar. Örneğin img05.blogcu.com altındaki bazı görsellerimiz sorunsuz yüklenirken bazıları da "url bulunamadı (404)" hatası verdiler.

Bizim bu testlerimizden vardığımız sonuç sistemin nasıl tepki verebileceğini bilememekle birlikte içeriklerinize en az iki görsel yapıştırmanızın içeriğinizde bir görsel bulunması ihtimalini artıracağı üzerine. Ancak anasayfanızda listeleme sırasında ilk görsel dikkate alınacağı ve bu görsel de bazen hatalı olarak yer aldığı için çok da şık durmayan bir anasayfa görüntünüz olabilir. Bunun yanında görsel çıkmayan yazılarınız için "düzenle" diyerek yeniden görsel ekleme denemesinde bulunabilirsiniz. Bu işlemden sonra görsel eklenmesi ihtimali de tekrar olabilmektedir.

 

Malesef bu durum şu an pek çok blogcu tarafından üzüntü ile izlenmektedir. Hatta misal olarak vermek gerekirse asumank73 ile birlikte blogcunun en çok içerik üreten üyelerinden biri olan kaanil arkadaşımızın yazısıdır. Kendisi alexa'ya göre asumank73'ün hemen önünde yer alarak blogcunun en çok ziyaret edilen 3. bloguna sahiptir ve bu duruma blogundaki şu yazı ile isyan etmiştir. Blogcu yönetimi sorunları çözmek için elinden geleni yapmalı ve hem tüm üyelerini, hem de özellikle her gün onlarca yazı giren asumank73, kaanil gibi üyelerini özellikle darıltmamalıdır.

Daha önce detaylarını 2012'deki Düşüş ve Blogcu.com'un Geleceği yazımızda paylaştığımız blogcu'nun pinterest'e benzeme hamlesi ile nasıl pek çok değerli üyesini kaybettiğini ve nasıl bir hızlı düşüş içerisine girdiğini görmüştük. Şimdi blogcu eski üyelerinin gönlünü alma ve yeni üyelerinin de memnuniyetini en üstte tutmaya azami gayret etmelidir. Aksi halde bu tarz sorunların arka arkaya gelmesi ve çözümlerinde gecikilmesi bu platformu artık telafisi olmayan bir düşüşe itebilir.

Doğrudan bu yaşanan sıkıntı ile ilgili olduğu söylenemeyecek olsa da yine de etkilerinin olduğunu söyleyebileceğimiz şu alexa verileri bize sorunun ne denli önemli olduğu hakkında bilgi verecektir. Alexa'ya göre dün itibariyle blogcu'da geçirilen süre %10, sayfa görüntüleme ise %18 düşmüştür. Bunun bir sonucu olarak da blogcu.com dün itibariyle dünya sıralamasında 191 sıra birden gerilemiştir ki bu oldukça büyük bir rakamdır.

Sistemde anlık düzelme ve bozulmalar devam ediyor. Blogcu'nun resmi blogu olan http://blogcuyardim.blogcu.com'da da henüz bir açıklama yapılmadığı için sorunun ne zaman tam olarak düzeleceği ile ilgili net bir bilgi sahibi değiliz. Görsel sıkıntısından dolayı dışarıdan aldığımız tek görselin çıkıp/çıkmayağını bilemeden bu yazıyı girmiş olduk ve de aynı zamanda yazımızda pek görsel kullanamadık. Sorunun en kısa sürede çözülmesini umut ediyoruz..

 

comments powered by Disqus