>

» Bloga Kod Ekleme


Blogcu bloglarına HTML vb. kodlar eklemek için yapmanız gerekenler yazımızda..

 

Blogunuzu daha da özelleştirmek, ona çeşili fonksiyonlar eklemek isteyebilirsiniz. Bunlara örnek vermek gerekirse; reklam alanları, sayaçlar, anketler, mesaj kutuları, sohbet alanları, müzik kutuları ilk aklımıza gelenlerden bazıları.. Elbette bu konuda sınır yok.

Ekleyeceğiniz kodlar çoğunlukla html kodlar olduğu gibi özelliklerine göre JavaScript temelli çeşitli kodlar da olabilmektedir. Her kod grubu bir fonksiyonu, özelliği sağlamaktadır. Önemli olan doğru kodu doğru yerden temin edip; o kodu blogumuzda doğru yerde, doğru şekilde kullanabilmektir. Aksi halde blogumuzun görünümden çeşitli sorunlar meydana gelebilir.

 

Bloglarımıza kod ekleme işlemi için öncelikle blogumuzun tasarım türü ayrımına dikkat etmemiz gerekmektedir. Aşağıda bu tasarım türlerini sıralayacağız ancak eğer bunarın neler olduğunu tam olarak anlayamazsanız "Blogcu Şablonu Nasıl Değiştirilir" yazımızdaki bilgiler aracılığıyla bu konuda kesin bir karara varabilirsiniz. Biz şimdi kısaca hemen bu blog türlerinden ve ilgili türlere göre nasıl düzenleme yapılacağından bahsedelim, büyük ihtimalle siz de blogunuzun tasarım türünü hemen anlayacaksınızdır. Blogumuz aşağıdaki üç tür tasarımdan birin sahip olabilir:

1. Standart Görünüm

"Standart Görünüm" blogcu bloglarında blog tasarımı (şablonlar) değiştirilmeden önce standart olarak sunulan görünümdür. Bu tasarımda yapılacak düzenlemeler için blogcu'nun panelindeki araçlardan faydalanılabilinmektedir. Burada kod ekleme işlemi için bazı limitler olsa da hiç bilmeyen kullanıcılar için en kolay kod ekleme yapılabilecek iki tasarımdan biri de bu "standart görünüm"lü tasarımlardır.

"Standart Görünüm" de nasıl kod ekleyeceğinizle ilgili detaylı bilgiyi aşağıdaki yazımızda bulabilirsiniz:

Standart Görünüm Düzenleme

 

2. Hazır Blogcu.com Şablonları

Blogcu.com tarafından kullanıcılara sunulan hazır şablonlardır. Paneldeki "Şablonlar" > "Şablon Seç" sayfası aracılığıyla seçilebilmektedir. Düzenleme html şablon düzenleme araçları ile yapılacağı için şablon eklemede oldukça özgür davranabilirsiniz. Bunun yanında eğer bu konuda bilgili değilseniz kodların tam olarak nereye ekleneceğini bilememe problemi ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

"Hazır blogcu.com Şablonları"nda nasıl kod ekleyeceğinizle ilgili detaylı bilgiyi aşağıdaki yazımızda bulabilirsiniz:

HTML Şablon Düzenleme

 

3. Özel Yapım Şablonlar

Blogcu.com bloglarında kullanılmak üzere gönüllü olarak hazırlanmış ve ücretsiz olarak sunulmakta olan hazır şablonlardır. Sitemiz bu alandaki en başarılı şablon yayıncısıdır. Şablonlar blogcu tarafından sağlanan HTML şablon düzenleme özelliğine dayandırılarak hazırlandığı için bu şablonlarda yapılacak düzenlemeler de yine ilgili bölüm aracılığıyla yapılacaktır. Burada da blogcular diledikleri kodları eklemede limit olmaksızın özgürdürler. Aynı zamanda eğer şablonunuzu sitemiz üzerinden seçtiyseniz şablonda düzenleme yapmak isteyebileceğiniz yerler tek tek detaylıca belirtildiği için düzenleme yapmak oldukça kolaydır.

"Özel Yapım Şablonlar"da nasıl kod ekleyeceğinizle ilgili detaylı bilgiyi de yine aşağıdaki yazımızda bulabilirsiniz:

HTML Şablon Düzenleme

 

iyi çalışmalar dileklerimizle,

 

comments powered by Disqus