>

» Blog Kullanımı ile İlgili Notlar / İpuçları


Bu yazımızda bloglarımızın kullanımıyla ilgili önemli notlara ve ipuçlarına yer verdik. Ziyaretçilerimizden gelen bildirimlerle de zenginleştirmeyi hedeflediğimiz şimdilik kısa bir rehber olan yazımızı okumanızda fayda olduğunu düşünüyoruz.

 

 

Henüz başlangıç aşamasında 1-2 basit ipucu vereceğiz ancak zaman geçtikçe buradaki yazımız geliştirilecektir. Elbette bu geliştirmede sizin de katkılarınızı dört gözle bekliyoruz.

 

1. Yazı, resim vb. içerik eklerken girdiğiniz içerikteki ilk cümlelerin yazının genel özeti şeklinde olmasına dikkat ediniz. Arama motorları içerikleri değerlendirirken genelde onların ilk kelimelerine ayrı bir önem verirler. Eksik "description" (açıklama) meta etiketi olan yazılarda arama sonuçlarında genelde ilgili içeriğin ilk cümleleri dikkate alınır ve arama sonuçlarında mavi renkteki site başlığının altındaki açıklama alanında bu kelimelere yer verilir. Konunun önemini iki kere artıran şey ise blogcu şablonlarında sayfanın kısa özetinin yer aldığı "meta description" diye ifade edilen alanın da girdiğimiz içerikteki ilk 96 karakteri özet olarak sunması. Yani şablonlarımız vasıtasıyla biz google gibi arama motorlarına içeriğimizin özeti olarak içeriğimizdeki ilk 96 karakteri beyan etmiş oluyoruz. Her ne kadar buradaki 96 karakterin olması gerekenden kısa olduğunu Yeni Düzenleme Sonrası Blogcu'ya Öneriler yazımızda ifade etmiş ve bunun 140 ya da 160 karaktere çıkarılması gerektiğini belirtmişsek de şimdilik özellikle ilk 96 karakterde içeriğimizin özetini vermeye çalışmak  oldukça isabetli olacaktır. Tabi buu konu detayın detayı bir arama motoru optimizasyonu (SEO) notudur. Aslolanın kaliteli, özgün içerik ve de güncellik olduğunu hatırlatmakta sanırız fayda olacaktır.

Blogcu'da description meta etiketi

İlgili kullanıma kodlardaki görünümden bir örnek. Resmin büyük hali için üzerine tıklayınız.

 

2. Fotoğraf ekleme alanında ekleyeceğiniz fotoğrafların doğrudan bilgisayarınıza indirilmiş olmasına gerek yok. Örneğin facebooktaki bir fotoğrafı ekleyecekseniz firefox kullanıyorsanız hemen "resim konumunu kopyala" deyip bu kopyaladığınız resim adresini resim ekle dedikten sonra çıkan dosya seçme alanındaki boşluğa yapıştırabilirsiniz. İlgili resim işletim sisteminiz destekliyorsa öncelikle geçici olarak bilgisayarınıza alınacak, ardından da bilgisayarınızdan resim yüklüyormuşsunuzcasına blogcuya yüklenecektir. Yani bu da sizin kullandığınız resmin kendi sitenizden sağlandığı anlamına gelerek pek çok açıdan avantajlı olacaktır.

Blogcu'da kolay resim ekleme

Resiim adresini doğrudan "Dosya Adı" alanına yapıştırabilirsiniz.

 

3. Eğer eski blogculardansanız ve birden fazla blogunuz tek hesap altında ise panelinizde sol kolonda "Bloglarım" başlığı altında bloglarınızı görüyorsunuzdur. Burada hangi blogumuzda işlem yapmak istiyorsak onu seçip ardından işlemimizi gerçekleştiriyoruz ama burada ufak bir detaya dikkat etmezsek çalışmalarımız boşa gidebilmekte. O da şu: Seçip geçiş yaptığımız blogumuzda ister içerik girme olsun, ister şablon düzenleme olsun, belli bir süreden uzun işlem yapmışşsak bu blog seçimimiz pasiflikten dolayı iptal oluyor. Buna karşılık biz tam yazıyı gönder ya da şablonu kaydet dediğimizde yaptığımız işlemin yapılmadığını görebiliyoruz. Bu yüzden her düzenlemeden önce ne olursa olsun tüm çalışmanızı kopyalamanızı öneriyoruz. Bunun kolay yolu ise önce ctrl+A (tümünü seç) sonra da ctrl + C (kopyala) yapmaktır. Yapıştırırken de ctrl + V'yi (yapıştırı) kullanabilirsiniz.Eğer blog seçiminiz iptal olmuşsa ilgili blogu tekrar seçip aktifleştiriyoruz.

 

4. Eğer "İçerik Ekle" menüsü altındaki "text ekle / yazı" başlıklı şıkkı seçtiyseniz bu içeriğe ekleyeceğiniz görsellerle ilgili bilmeniz gereken bir şey var. Blogcu, yeni sisteminde sizin yazınıza eklediğiniz bir görsel varsa yazıyı hemen "resim" kategorisine almakta ve de eklediğiniz görseli hemen işleme alıp onu işlemektedir. Bu işleme neticesinde eğer yazınızda görsel kullandıysanız bunun yazının neresinde olursa olsun, yazıdan kopartılarak yazının en üstüne yerleştirildiğini göreceksiniz. Yani yazınızdaki ilk görsel bir kapak resmi olarak değerlendirilip hemen en üste atanmaktadır. Bunun yanında son içerikler alanında da girdiğiniz içerik bu görselden oluşturulan bir kare görsel ile ifade edilmektedir. Yani eğer yazı ekliyorsanız yazınıza ekleyeceğiniz ilk görselin olduğu yerden alındığını unutmayın. Misal olarak bir örnek verip "Bunu aşağıdaki resimde detaylı olarak görebilirsiniz." dediğinizde eğer kast ettiğiniz resim yazınızdaki ilk resimde orada kalmayacak ve yazının en üstüne alınacaktır. Fakat diğer resimler olduğu yerde duracaktır. Bunu bilerek eğer bir resimli izahlı içerik giriyorsanız ilk koyacağınız resmin yazının kapak resmi olarak alınacağını bilerek ona göre ilk resminizi yazıdan bağımsız olarak yerleştirip ardından içerikle alakalı resimlere geçebilirsiniz.

 

5. Yazınıza eklediğiniz resimlerin şeffaf (transparan) olmaması görünüm anlamında daha isabetli olacaktır. Normalde yazı arka planı ile uyumlu duracak şeffaf resimler, "son içerikler" alanı için bir temsili resim oluşturulurken şeffaf alanları siyah olarak çıkmaktadır. Bu da genelde siyah olmayan resimler arasında kötü bir görüntü oluşturabilmektedir. Örneğin eğer biz bu yazının resminin arkaplanını şeffaf olarak kullansaydık, "son içerikler" alanındaki yazı resmi şu şekilde olacaktı:

 

6. Blogunuza içerik girerken bilgisayarınızdan bir resim ekleyeceğiniz zaman resimin adında boşluk olmamasına dikkat ediniz. Her ne kadar blogcu resim adlarını kendisi farklı bir formatta çevirse de yine de sistemden kaynaklanan bir hatadan dolayı içerisinde boşluk olan resimler sisteme yüklenememktedir. Örnek olarak "cok guzel bir elbise.jpg" şeklinde yer alacak bir resim dosyası adını "cok_guzel_bir_elbise.jpg" olarak değiştirebilirsiniz.

 

7. Eğer blogunuzda şablon değişikliğine gitmediyseniz varsayılan olarak kullanılan "Standart Görünüm"lü tasarımlarda ekstra kod eklemede sorunlar yaşanabildiğini hatırlatmak istiyoruz. Eklediğiniz bazı kodlar iframe (çerçeve kodu) içine alınarak faydasız hale gelebilmekte, boyut sorunları yaşabilmekte ya da hiç çalışmayabilmektedir. Böyle durumlarda html düzenlemeyi kullanabileceğiniz Hazır Blogcu.com Şablonları'ndan birini ya da sitemiz üzerinde gördüğünüz "Özel Yapım Şablonlar"dan birini kullarak bu sorunu aşabilirsiniz.

 

Yazımız tecürbelerimiz arttıkça güncellenecektir. Sizin de ipuçları önerileriniz varsa lütfen bizimle paylaşınız..

 

 

 

comments powered by Disqus