>

» Benzer Yazılar Eklentisi Ekleme


Bloglarınıza, sitenize benzer yazılar eklentisi eklemek için yapmanız gerekenler yazımızda..

 

Siteniz-blogunuz için oldukça faydalı eklentilerin başında şüphesiz benzer yazılar eklentisi gelmektedir. Çünkü bu eklenti sayesinde sizin bir içeriğinizi okuyan ziyaretçi tam siteden çıkacakken ilgisini çeken başka bir yazıyı daha görerek sitenizde daha fazla kalabilir. Bunun yanında benzer yazılarla birlikte ziyaretçinin ilgilendiği konuda daha fazla bilgi sahibi olmasına yardımcı olarak aynı zamanda ziyaretçi açısından da önemli bir kazançtır bu durum.

 

Bu eklenti için profesyonel wordpress bloglarda özel yazılımlar geliştirilmiş olsa da blogcu, blogger (blogspot) gibi çeşitli platformlar içerisinde buna yönelik bir çözüm bulunmamakta. Bu nedenle bu tarz sitelere sahip kişiler bu konuya çözüm için geliştirilmiş 3. parti araçları kullanabilirler. Bu konuda misal olarak verilebilecek pek çok araç olmakla birlikte biz alanının en başarılısı olan LinkWithin 'e yazımızda yer vereceğiz..

 

Eklentiyi Oluşturma

Bu eklentiyi oluşturmak için öncelikle LinkWithin sitesine gidip üye olmamız gerekiyor. http://www.linkwithin.com/learn sayfasında sağ alt bölümde bunun için oldukça basit bir form bulunmakta. Öncelikle ilgili sayfaya gidelim.

Bu sayfada bizden istenen bilgiler sadece şunlar:

Email:     (mail adresimiz)
Blog Link:     (blog/site adresimiz)
Platform:     (blog platformumuz. blogcu.com üyeleri other'ı seçmeliler.)
Width:       (kaç içerik sunulacağı 3 ya da 4 idealdir.)

"My blog has light text on a dark background"  kutucuğunu ise blogunuzun arka planı çok koyu renkliyse seçiniz.

 

İşte örnek bir form girişi:

Benzer yazılar eklentisi ekleme

 

Bu bilgileri girdikten sonra "Get Widget!" butonuna basıyoruz. Sonraki açılan sayfada ise ekleyeceğimiz kodları göreceğiz. Bu kodları kopyalayıp blogumuzda/sitemizde ilgili yere yapıştırıyoruz.

 

Eğer blogcu.com içerisinde kod ekleme konusunda bilgi sahibi değilseniz Bloga Kod Ekleme yazımıza bakabilirsiniz. Konuyla ilgili olarak özellikle şu izahı yapmamız işinizi oldukça kolaylaştıracaktır. Bu içerik en çok yazınızı okumayı bitiren bir ziyaretçinizin tam yazı bitiminde muhtemelen siteden ayrılacakken karşısına çıkmalıdır. Bu açıdan bu eklenti için en uygun alan içeriğinizin bitiminin hemen altıdır. Bu eklentiden önce "Benzer yazılar" ya da "Bunlar da ilginizi çekebilir" şeklinde koyacağınız bir başlık ile bu eklentiye olan ilgiyi de artırabilirsiniz.

 

Yukarıda linkini paylaştığımız Bloga Kod Ekleme yazımızda elbette çok detaylı bilgiler yer alamıyor. Eğer "Standart Görünüm" dışında bir şablon kullanıyor ve ilgili yazıyı okuduktan sonra neler yapacağınız hakkında henüz net bir fikirniz oluşmadıysa size "HTML Şablon Düzenleme" aracılığıyla bu kodu nasıl kullanabileceğinizle ilgili şu izahati de yapmak istiyoruz:

HTML kodlar arasında bulmanız gereken yer içerik sayfalarınızdaki yazılarınızın bittiği yerdir. Bunun örnek bir görünümü şu şekildedir:

Benzer yazılar eklentisi kod ekelem

 

Yani yazınızın hemen altındaki beğen butonlarının altı, bu eklenti için en uygun yerdir. Bu yeri tespit edebilmeniz için de şablonunuzda "iceriksosyalpaylas" şeklinde bir arama yapabilirsiniz. İşte bu yerin altına, yorum alanının üstüne kodları ekleyebilirsiniz. Eğer içerikler birbirine çok yapışık durursa
boşluk etiketiyle içeriklerinizin arasını açabilirsiniz.

 

 

 

- LinkWithin Alternatifleri -

 

Eğer bu servisten memnun kalmazsanız aşağıdaki iki servise de göz atabilirsiniz:

# Outbrain #: Oldukça popüler olan bu servis ile de benzer yazılarınızı aynı şekilde listeyeleybilirsiniz. Kodlarınızı almak için https://my.outbrain.com/getwidget sayfasına gidip platform kısmında Other / Javascript'i seçerek ilgili formu dolduruktan sonra "Get Code" butonuna basmanız yeterli.

Yazımızın yorum kısmında LinkWithin'de son zamanlarda Türkçe karakter sorun yaşadığını belirten esmus arkadaşımızın testine göre Outbrain görsellik olarak LinkWithin kadar güzel olmasa da görevini yerine getiren bir eklenti. Yine esmus'un tavsiyesi ile şu düzenleme notunu da aktaralım:

 

Edindiğiniz kodlarda DROP_PERMALINK_HERE şeklinde belirtilen alan, Türkçesi itibariyle kalıcı bağlantının eklenmesi gereken alandır. Her sayfa için değişkenli bir değer vermek için blogcunun şablon etiketleri özelliğinden yararlanacağız. Yani ilgili ifadeyi silip onun yerine X'i silerek şu etiketi yazmalıyız: {{sayfaurlX}}

Not: Etikete X ifadesi fazladan eklenmiştir çünkü eğer o ifadeyi eklemeseydik siz o etiket yerine şu an bu sayfanın adresini görüyor olurdunuz. Etiketi kullanmak için içindeki fazlalık X'i siliniz.

 

 

# Nrelate #: Blogcu.com gibi diğer bloglar sınıfına giren bloglara hizmet vermeyi bir süreliğine askıya alsa da oldukça fazla seveni bulunan bir diğer servis ise Nrelate. Eğer Blogspot ya da wordpress kullanıcısı iseniz bu servise de göz atmanızda fayda var. Kayıt işlemine şuradan başlayabiliyorsunuz: http://nrelate.com/install-products/install-related-content/ Blogcu üyeleri ise sistem eski haline dönene kadar diğer iki alternatiften birinde karar kılmalılar.

 

comments powered by Disqus