>

» Anket Ekleme


Bloglarınıza / Sitelerinize Nasıl Anket Ekleyebileceğinizin cevabı yazımızda..

 

Anketler, bir araştırma için yararlanılabilecek en iyi kaynaklardan biri. Örneğin sitenizin tasarımını değiştirdiniz. Siz beğendiniz ama içinize sinmeyen noktalar oldu. İşte yeni tasarımla ilgili sadık takipçileriniz ne düşünüyor, bunu en iyi anlamanın yolalrından birisi de onların fikirlerini almak. Bunun için de anketler ideal araçlar olmakta. Bunun yanında gündemdeki meselelerle ilgili olarak da yine ziyaretçilerinizin fikirlerini alabilirsiniz. Bir ankete katılan ziyaretçi site üzerinde bir konuya doğrudan etki edebildiği için sitenizle daha fazla bağ kurar. Eğer onun önem verdiği bir anketse son durumu görmek için ara ara sitenize geri ziyaretler de yapabilir. Bu ve benzeri pek çok faydasından dolayı site sahiplerinin sitelerine anket eklemelerini tavsiye ediyoruz.

 

Anket sistemleri arasında yaptığımız inceleme ve kullanımlarımız doğrultusunda size tek bir anket sitesini tavsiye edeceğiz. Diğerlerine nazaran en başarılı bulduğumuz bu site ile sitelerinize/bloglarınıza kolayca anket ekleyebilirsiniz:

 

EasyPolls

Siteye Anket Ekleme - Easypolls

Easypolls.net sitesi, adının anlamından da anlaşılacağı üzere anket ekleme işleminin oldukça kolay yapılabilmesine odaklanmış bir sitedir. Ne var ki bu kolaylıkların yanında sistemin gelişmiş özellikleri ile en öne çıkan anket servisi oluyor.

Sitenin anasayfasına girdiğinizde hemen sizi bir anket oluşturma alanı karşılıyor. Site İngilizce olsa da neyin ne olduğunu tahmin etmek zor değil. Yaptığınız her değişiklik ile birlikte yan taraftaki önzileme anketin de hemen değiştiğini göreceksiniz. Anketle ilgili oldukça fazla ayar var; tam istediğiniz gibi bir anket yapmanız mümkün. Bununla birlikte anketteki her şeyi istediğiniz gibi değiştirebiliyorsunuz. Örnek olarak ilk anda "Vote" olarak yazılmış oylama butonunun yazısını dahi istediğiniz gibi değiştirebilmektesiniz. Böylelikle aslında herşeyiyle Türkçe bir anket de sunmuş olmaktasınız.

İşlemlerinizi bitirdikten sonra en altta yer alan "save" butonuna basarak kaydetmeniz gerekiyor. Ancak site, anketlerinizi isterseniz sonradan düzenleyebilmeniz için üyeliği zorunlu yapmış. Bu nedenle butona basınca üye kaydı alanına yönlendirileceksiniz. Kaydınızı tamamladıktan sonra artık anketlerinizi dilediğiniz gibi değiştirebilirsiniz de.. Anketiniz oluşturulduktan sonra anket önizlemesinin hemen altında "Add poll to your page:" alanında sitenize eklemeniz için kodları göreceksiniz. Bu kodları alıp sitenizdeki ilgili alana ekleyebilirsiniz.

 

Not: EasyPolls'un kullanımı oldukça basittir ancak site Türkçe olmadığı için anket eklemekte çok zorlanıyorsanız Türkçe olarak http://www.wmaraclari.com/sitene-anket-ekle.php sayfası üzerinden anketinizi oluşturabilirsiniz. Ancak gelişmişlik olarak iki servis arasında çok fazla fark olduğunu da hatırlatmamız gerekiyor.

 

Kodu Siteye Ekleme

Blogcu Üyeleri İçin;

Görünüm açısından anketin sitenizin yan kolonuna eklenmesi daha isabetli olacaktır. Blogcu.com içerisinde bloglara nasıl kod eklendiği hakkında bilginiz yok ise Bloga Kod Ekleme yazımıza bakabilirsiniz.

 

Diğer site sahipleri için:

Edindiğiniz kodları sitenize yerleştirmek için sitenizin HTML kodlarına müdahele etmeniz gerekmektedir. Sitenize html kod ekleme izninizin olup olmadığına emin olun. Eğer siteniz buna müsaitse bunu nasıl yapabileceğinizi bağlı olduğunuz servisten-kullandığınız yazılımın destek sayfalarından öğrenebilirsiniz.

 

 

comments powered by Disqus