>

» 2012'deki Düşüş ve Blogcu.com'un Geleceği


Blogcu içinde bulunduğumuz bir gemi, peki bu gemi nereye gidebilir? Buyrun yazımızda birlikte bakalım..

 

Öncelikle bu yazının amacının-konusunun bir eleştiri olmadığını, sadece bizim gibi içinde bulunduğu platformun geleceğini merak eden kullanıcılar için bir bilgilendirme yazısı olduğunu belirtmek istiyorum. Her ne kadar eleştirilmek, eleştirilen için bulunmaz bir yenilenme-güçlenme fırsatıysa da şahsi olarak eleştiriden çok hazzeden biri değilim. Ve ne olursa olsun eleştirinin de yapıcı olması gerektiği kanaatindeyim.

 

Eleştirilerde genelde tablo şu oluyor: Biri dişini tırnağına takıp birşeyler yapmaya çalışırken, bir başkası masa başından (günümüzde artık internette klavye başından) kalkıp çok biliyormuşçasına eleştiriyor da eleştiriyor.. Oysa bu konuda ölçü alabileceğimiz çok güzel bir söz var: "Ya hayır söyle ya da sus." Yani bir faydan dokunmuyorsa da bari bir zararın dokunmasın. Genelde bu olumsuz eleştiri üretenlere içimden "Buyur sen yap, seni de görelim." diyorum hep.

 

Şimdi yazımızda ele alacağımız blogcu.com'un, daha geniş açıda da Nokta Medya'nın elbette eleştirilecek çok yönü bulunabilir. Bu yapacağımız eleştirilerin çok daha fazlasının ilgili kişiler farkındadırlar zaten. Ama ne var ki bu yazıda eleştiri yerine olanları ortaya koyup kısaca 1-2 gelecek öngörüsünde bulunacağız. Bu bağlamda yazımıza alacağımız yorumların da buna paralel olmasını rica ediyoruz.

 

Yazımızın konusu olmamasına karşılık bilinmesi gerektiğini düşündüğümüz blogcu.com'un kısa tarihçesi ile yazımıza başlayalım. Blogcu.com dünyada blog furyasının patlamasının ardından Beriltech tarafından 2005 yılında kurulan bir Türkçe blog servisidir. 2007 yılında Alexa'ya göre Türkiye'nin en popüler 12. sitesi iken Nokta Medya tarafından satın alınmıştır. Bu satın alımla birlikte çeşitli zaman dilimlerinde çeşitli yenilliklerle karşılaşan blogcu.com sitesi yakaladığı ivme ile sıralamada çok az geriye düşse de yoluna devam etmiştir.

 

Ve şimdi de yazımızın konusu olan son 1 yıllık süreci ele almak istiyoruz. Malumunuz üzere blogcu.com 2012 senesinin başlarında yükselen trend pineterest.com 'u gözüne kestirmiş ve yeni bir servis açmak yerine mevcut blogcu'ları pinterest sitesi mantığında içerik üretmeye zorlamıştı. Buna bağlı olarak şablon tasarımı gibi blogcu'nun tercih edilmesindeki en önemli özellikler de artık kullanılamaz duruma gelmişti. Bir blogcu olarak "hatırlamak istemediğimiz günlerdi" diye özetleyebilirim :)

 

Eski blogcu

eski mecburi tasarıma ait bir ekran görüntüsü

 

Yapılan yanlışla ilgili olarak biz de sitemizde konuya değinmiş, blogcu yetkililerine ulaşarak görüşlerimizi bildirmiştik. Ama ne var ki blogcu.com yönetiminin bu yanlış karardan dönmesi göreceli olarak oldukça geç oldu. Geçen sürede malesef başta başarılı blogcular olmak üzere pek çok blogcu siteden ayrıldılar. Bu ayrılmalara ve eski sistemdeki seo vb. pek çok yanlışa bağlı olarak site hızla sıralamalarda düşmeye başladı. Bu alandaki en kabul edilebilir verileri sunan alexa.com'a göre değişiklik gelmeden önce Türkiye'de 23. sırada olan blogcu.com değişiklikle birlikte kısa sürede 37.liğe gerilemişti ve gösterdiği ivme daha da düşeceğini çok açık olarak ortaya koymaktaydı. Neyseki blogcu.com yönetimi bu kötü gidişatı fark etti, yükselen bu itiraz seslerine kulak verdi ve blogcu.com tekrar bir blog sitesi olarak konumlandırılmaya, kullancılarına şablon ve blog yazmadaki özledikleri özgürlüklerin geri verilmesine devam edildi. Bizim de Blogcu Eski Haline Dönüyor haberimizle resmi blogcu duyurusundan 2 gün önce takipçilerimizle paylaştığımız bu değişiklik tam olarak 2 Ağustos 2012 günü gerçekleşti ve o günden beri sistemdeki yenileme çalışmaları ufak ufak devam etmekte.

 

Eskiye dönüşün yapıldığı günden bu güne geçen yaklaşık 50 günlük sürede de malesef blogcu.com kendini toparlayabilmiş değil. O günden bu güne de blogcu 37. olduğu sıralamada an itibariyle 45.liğe gerilemiş durumda. Yine de veriler düşüşe dair ivmenin daha azaldığı yönünde. Bu düşüşlerin en önemli nedenenlerini blogcuya oldukça katkı sağlayan içerik üreticilierinin bir kısmının bloglarını kapatması, bir kısmının içerik üretmeyi bırakması, bir kısmının da eski günlerdeki gibi hızla içerik üretmiyor oluşu olarak sıralayabiliriz. Bunun yanında yaşanan dalgalanmalarda blogcu.com'un özellikle google'ın gözünde eski cazibesini korumuyor gözüktüğünden de bahsetmek mümkün.

 

Blogcu Alexa Sıralaması

blogcu.com'un düşüşünü gösteren alexa istatistiği

 

Yukarıda yer verdiğimiz grafik malesef pek iç acıcı değil. Ancak internet ortamında yaptığınız hamlelerin etkilerini hemen görmek mümkün olmuyor. Özellikle bu tarz sitelerin önemli trafik kaynağı olan arama motorları yapılan hamleleri tamamen algılayıp bunu algoritmalarına yansıtmaları ve alt sitelerin bu yeni algoritmaya göre değerlendirilmeleri oldukça uzun zaman alıyor. Bunun yanında kullanıcıların geri dönüşleri, yeni kullanıcılarının kazanılması vb unsurları dikkate aldığımızda blogcu'nun bu yaptığı düzeltme hamlesinin tam olarak verimli olup olmadığını görmek için bizce en az 1,5 aya, orta vadede 4,5 aya uzun vadede ise 10 aya daha ihtiyaç var. Özellikle eğer 4,5 ay sonra blogcu.com bu düşüşünü durduramadıysa sisteme ekstra takviyeler yapmasının kaçınılmaz olduğu da bir gerçek olacak.

 

 

Peki bu düşüş devam eder mi? Blogcu'nun geleceği ne olur?

Bunun cevabını bizim tam olarak vermemiz elbette imkansız. Ancak hangi şartlarda neler olacağını kestirmek çok zor olmasa gerek. Blogcu.com'un geleceğini etkileyecek en önemli unsurlardan biri blogcu.com'un sahibi şirket Nokta Medya'nın siteye bakış açısı olacaktır.

 

Nokta Medya, geçtiğimiz süre içerisinde Nokta olan kurumsal kimliğinde bölünmeye gidip internet sitelerini Nokta Medya adı altında toparladı. Daha sonra gelişen süreçte de Intel Capital adlı fon'dan yatırım aldı, yani kendilerine ortak edindiler. Konuyla ilgili taraflardan fiyat konusunda bir açıklama gelmedi ancak bu yatırım resmi kayıtlarda şirketin %8,47'si karşılığında 2.500.000 $ olarak yer aldı (*). Konunun uzmanlarının değerlendirmesi ise yatırımın tutarının daha fazla olmuş olabileceği yönünde. Çünkü resmi kayıtlara son hali yansıyan bu işlemin bu bilgilere dayanılarak tam olarak tespit edilmesi imkansız olmakta. Elbette bu bilgiler konuyla ilgili çok da önemli olmayan detaylar. Ancak konunun bize bakan üç önemli yönü olduğu görüşündeyim:

1. Nokta Medya tarafından hali hazırda 60 kişi olan operasyon ekibinin 2012 yılı sonuna kadar 100'e çıkarılacağından bahsedildi.

2. Yatırım alınan bir iş olduğuna göre Nokta Medya bu alanda ciddi olarak yer almaya devam etmek istiyor diyebiliriz.

3. Asıl kurucuların paylarını pek de azaltmayan ancak şirkete ciddi nakit akışı sağlayan bu operasyonla birlikte varolan gücün daha da artacağını söylemek mümkün. Bunun yanında sitelerin gelişimi sadece Nokta Medya'nın değil, artık aynı zamanda Intel Capital'in de sorumluluğunda olmakta.

 

Nokta Medya'nın siteleri arasında da blogcu.com'un trafik olarak en fazla ziyaret edilen site olduğunu dikkate aldığımızda şirket bu değerinin bir anda erimesine izin vermemeye çalışacaktır. Yani tüm bunlara baktığımızda blogcu.com'un uzun vadede iyi noktalarda olacağını, en azından bitmesine izin verilmeyeceğini tahmin ediyoruz. Şu an bir düşüş ivmesi gösterse de eğer şirket blogcu.com operasyonundan memnunsa var olduğu teknik ekip, altyapı, tecrübe ve sermaye gibi unsurlarla blogcu.com'u tekrardan iyi yerlere getirmek onlar için çok da zor olmayacaktır.

 

Ancak operasyonel olarak karlılık vb nedenlerden dolayı ilgi olarak bir başka projeye kıyasla blogcu.com projesi 2. plana da atılmış olabilir.  Bu bağlamda Nokta Medya tarafından izlesene.com'un çok önemsendiğini söyleyebiliriz. Buna misal olarak da izlesene.com'a girenler "O anda da blogcu.com'da şunlar yazılıyordu" diye bir şey görmüyorlar ama blogcu.com'a girenler hem blogbar denen üst alanda hem de standart görünümlü şablonlarda sol alanda bir izlesene tanıtım kutusu görmekteler. Fakat bahsettiğimiz gibi hacim itibariyle blogcu.com Nokta Medya için ihmal edilebilecek, uykuya bırakılabilecek bir site değil, ellerinden geleni yapacaklardır.

 

Yani net bir şey söylemekten çok olası tahminlerde bulunacak olursak muhtemelen şu birkaç olasılıktan biri gerçekleşecektir:

1. Blogcu.com'un düşüşü biraz daha devam edecek ve mevcut kullanıcıların ürettiği içeriğin karşılığı olan sırada site sabitlenecektir.

2. Blogcu.com düşüşünü durduracak ve mevcut kullanıcılarıyla birlikte sabit olarak bir noktada kalacaktır.

3. Blogcu.com yavaş yavaş toparlanmaya başlayacak ve eski günlerindeki sıralarına çıkıp yine oralarda sabit bir şekilde konumunu koruyacaktır.

 

Gönlümüzden geçen elbette 3. maddedeki ihitmal ama bunu zaman ve blogcu.com yönetiminin bu konudaki vizyon ve emekleri gösterecek.

Bakalım neler olacak, hep birlikte izleyelim..

 

 

© görsel kaynağı: technospot.net

comments powered by Disqus